Postiano

19 míst co vidět v Kampánii

Pompeje

Památka

Neapol - Pompeje

Jen málo lidí název „Pompeje“ nikdy nezaslechlo. Jedno z největších starořímských měst dosahovalo největší slávy a rozvoje zhruba kolem roku 100 př. n. l., netrvala však dlouho. Dne 24. 8. 79 před zlomem letopočtu došlo k jedné z největších a nejznámějších tragédií, když výbuch sopky Vesuv pokryl Pompeje žhavým sopečným prachem a zabil přes 10 000 tamních obyvatel. Sopečný prach však dokonale zakonzervoval podobu města, včetně polohy všech obětí, a Pompeje se po objevení ve 20. století staly jedním z nejdůležitějších archeologických nalezišť světa.

Historie a zkáza Pompejí

Dějiny města sahají až do 7. století př. n. l. zpočátku pod řeckým, později etruským vlivem. Hlavní rozmach však Pompeje zažívaly za nadvlády Říma a největšího rozmachu se dočkaly během první poloviny 1. století n. l. po dobudování silnice Via Appia z Říma.

Roku 62 došlo k velkému zemětřesení, které zničilo více než 60% města, ale v krátké době byly Pompeje z většiny obnoveny. Na občasná zemětřesení byli obyvatelé zvyklí a nespojovali si je s aktivitou sopky Vesuv nad městem, kterou považovali za vyhaslou. Varováním nebylo ani vyschnutí všech studní na začátku října roku 79. 

S největší pravděpodobností dne 24.10.79 došlo k mohutné erupci Vesuvu, která trvala takřka 3 dny. První fáze výbuchu ve formě deště horniny trvala poměrně dlouho a umožnila většina z 20 000 obyvatel evakuaci. Opozdilci a staří lidé však uniknout nestihl a stihl je osud masivních pyroklastických proudů, které Pompeje zakryly takřka 6metrovou vrstvou lávy a popela a de facto město vymazaly z mapy.

Podobný osud postil nedaleké město Herculaneum.

Návštěva Pompejí

Město zůstalo pod nánosy sopečných hornin po 16. století a pozůstatky byly objeveny až na konci 18. století. V průběhu 19. a 20. století se díky mimořádné archeologické práci podařilo obnovit pozůstatky celého města, které dnes můžete navštívit.

Počítejte s tím, že areál je skutečně obrovský a čítá několik desítek hektarů. Procházet se zde budete po původních ulicích s velmi zachovalými zbytky budov, římského fóra nebo lázní. Připravte se také na velice silné zkamenělé pozůstatky lidských obětí. Budete-li chtít Pompeje projít celé, vyhraďte si na návštěvu zhruba 2 hodiny.

Celé archeologické naleziště je zapsáno na seznam UNESCO.

Vstupné a otevírací doba

  • Otevírací doba: 8:30–19:00 (poslední vstup 17:30), resp. do 17:00 (poslední vstup 15:30) v období od listopadu do března,
  • Cena vstupenky: dospělí 16 EUR, mládež mezi 18 a 24 lety za 2 EUR (+ 1,50 EUR povinný poplatek za online rezervaci), pod 18 let zdarma,
  • Oficiální webpompeiisites.org/en
  • Každou 1. neděli v měsíci je vstup zdarma, ale přesto je třeba si na níže uvedeném webu zakoupit vstupenku za 0 EUR

Vstupenky lze koupit online na oficiálním prodejním webu www.ticketone.it/en/artist/scavi-pompei

Jak se do Pompejí dostat?

Z Neapole se do Pompejí dostanete snadno příměstskou železnicí EAV (bývalá Circumvesuviana). Stanice s názvem "Pompei Scavi - Villa de Misteri" se nachází jen asi 50 metrů od hlavního vstupu do areálu. Vlaky jezdí z Neapole do Sorrenta a zastavují například i u Herculanea. Vlak jede cca 3x za hodinu a cesta z Neapole zabere 35 minut.

Jízdenka stojí 2,80 EUR a koupíte ji v pokladně nebo automatu na nádraží. Jízdní řády najdete na adrese eavsrl.it.

Železniční stanice "Pompei", na které zastavují vlaky společnosti Trenitalia, leží poblíž centra moderního města Pompeje asi 1 km od vchodu do archeologického naleziště.

Ubytování

Většina turistů volí ubytování v Neapoli nebo v letovisku Sorrento a výlet na otočku do Pompejí. Pokud však víte, že chcete v Pompejích trávit více času ideálně už hned od rána, je samozřejmě možnost se ubytovat přímo v moderním městě Pompei poblíž vykopávek.

Ceny hotelů v blízkosti Pompejí se pohybují mezi 1 600 a 2 500 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji. Ubytování nejblíže k archeologickému nalezišti jsou například Hotel Zeus ***, Hotel del Sole **** nebo skvělé apartmány B&B Feni.

Chystáš se do Kampánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 18. 09. 2022
Navrhni úpravu

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Goood
před 5 měs

8:30 - 19:00 !!! Tomu, kdo psal tenhle článek, bych nejradší jednu flákl. Kvůli tomu jsme tam večer nejeli úplně zbytečně. Do 17:30 se musí vejít dovnitř, ale dá se tam být až do 19:00. Laskavě si to upravte

Avatar uživatele Karel
Karel
před 5 měs

Je dobrým zvykem si informace ověřovat a nespoléhat pouze na jeden zdroj.

Tím spíše při cestě do/v zahraničí si ověřuji informace i na webu dané atrakce/místa/instituce.

Jaryn
před 6 měs

Navštívili jsme 7 .8 2022. Každou první neděli v měsíci je vstup zdarma, ale i tak si musíte koupit vstupenku za "0 EUR", která se kontroluje u vstupu. Přijeli jsme autem, v okolí je spousta parkovišť (platili jsme 10 EUR/ den v hotovosti) - doporučuju kouknout na jejich recenze na Google mapách a podle toho vybrat.