Postiano

19 míst co vidět v Kampánii

Herculaneum

Památka

Herculaneum

Druhým nejznámějším městem, zničeným výbuchem Vesuvu roku 79 n. l., je Herculaneum. Na rozdíl od Pompejí není areál tak rozlehlý, atmosféra komornější a návštěvníků potkáte znatelně méně. Italský název zní Ercolano, tak pozor, ať se nenecháte nachytat.

Historie a zkáza Herculanea

Město leželo podobně jako Pompeje na úpatí sopky Vesuv, založeno bylo Řeky již v 7. století př. n. l., největší rozmach však zažívalo za nadvlády Říma od cca roku 300 př. n. l. až do svého zániku. Zatímco Pompeje byly velkým městem obchodu a řemesel, Herculaneum patřilo k menším městům vyšší třídy a patriciů, žilo zde asi 4 000 obyvatel. Leželo na strategickém místě poblíž moře a silnice Via Domitiana vedoucí z Neapole do Pompejí.

Na konci října roku 79 n. l. došlo k prvnímu výbuch Vesuvu. Na rozdíl od Pompejí, které pokryla silná vrstva sopečného prachu, Herculaneum zavalila ještě mnohem silnější vrstva vroucího bahna a sutě, která dosahovala až výšky 26 metrů, což znamenalo kompletní zakrytí města. Kvůli velkým přílivovým vlnám navíc tato vrstva poměrně rychle ztvrdla a v průběhu 18. století, kdy se o Herculaneu prakticky nevědělo, ztvrdla na kámen.

Odkrývání archeologických pozůstatků tak zde bylo mnohem náročnější než u Pompejí, na druhou stranu zůstalo zachováno výrazně víc než jen základy budov.

Na místě bylo nalezeno zhruba 300 kosterních pozůstatků.

Vstupné a otevírací doba

Zajímáte-li se o historii a archeologii, Herculaneum vás nadchne mnohem více než sousední Pompeje. Zachováno je zde totiž výrazně více a navíc do Herculanea neproudí takové davy turistů. Díky menší rozloze také návštěva nezabere tak dlouhý čas (počítejte cca s 1 hodinou) a díky užším ulicím zde je také více stínu.

  • Otevírací doba: 8:30–19:30, resp. do 17:30 v období od listopadu do března,
  • Cena vstupenky: dospělí 13 EUR, mládež mezi 18 a 24 lety za 2 EUR (+ 1,50 EUR povinný poplatek za online rezervaci), pod 18 let zdarma,
  • Oficiální webercolano.beniculturali.it
  • Každou 1. neděli v měsíci je vstup zdarma, ale přesto je třeba si na níže uvedeném webu zakoupit vstupenku za 0 EUR

Vstupenky lze koupit online na oficiálním prodejním webu www.ticketone.it/en/artist/scavi-ercolano.

Jak se dostat do Herculanea

Z Neapole podobně jako do Pompejí využijte příměstské železnice EAV, vystupte ve stanici „Ercolano Scavi“, jízdenka stojí 2,20 EUR a koupíte ji v pokladně nebo automatu na nádraží.

Jízdní řády najdete na adrese eavsrl.it. Vlaky sem jezdí cca 3x za hodinu, cesta z Neapole zabere 16 minut, z Pompejí 20 minut.

Chystáš se do Kampánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 08. 2022
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Jaryn
před 6 měs

Navštívili jsme 7 .8 2022. Každou první neděli v měsíci je vstup zdarma, ale i tak si musíte koupit vstupenku za "0 EUR", která se kontroluje u vstupu. Přijeli jsme autem, před vstupem je velké parkoviště - osobní auta parkují v podzemí, což je v létě velká výhoda, platili jsme 4 EUR/ 2 hod (kartou/hotově).