Řím

26 míst co vidět v Římě

Pantheon

Pantheon

Starověký kruhový katolický chrám s typickým antickým průčelím a mohutnou kupolí se střešním oknem, které přivádí do budovy světlo, byl dostaven roku 118 a původně zasvěcen Všem svatým. Pantheon je nejzachovalejší památkou antického Říma a nejvýznamnější stavbu římského stavitelství.

Ubytování v Římě u Pantheonu

Historie Pantheonu

Na původním místě dal chrám zasvěcený římským bohům nechat vystavět již v roce 29 př. n. l. Marcus Vispanius Agrippa, tuto stavbu však kompletně zničil požár. Kruhová stavba dnešní podoby byla postavena za Hadriánovy doby mezi lety 118 a 125 n. l. Po úpadku Říma od 5. století chrám pustnul až do počátku 7. století, kdy byl věnován papeži a zasvěcen Panně Marii. Jako jedna z mála starověkých staveb se mj. i díky tomu vyhnul zničení.

Od té doby až do dnes je Pantheon vysvěceným římskokatolickým kostelem. V dnešní době slouží jako hrobka králů Viktora Emmanuela II. a Umberta I. či Raffaela.

Podoba Pantheonu

Ač chrám leží v husté zástavbě centra, už na první pohled je patrná jeho mohutnost. Masivní vstup se 16 žulovými 12 metrů vysokými sloupy s korintskými hlavicemi vede skrz těžké bronzové dveře do obrovského obdélníkového předsálí. 

Z něj už vstoupíte do kruhového chrámu, jež zdobí velká 44 metrů vysoká kupole s největší klenbou, jaká kdy byla postavena. Střed kupole zdobí okulus, kruhový 9 metrů široký otvor, který do chrámu přivádí přirozené světlo. Cihlové zdi samotného chrámu jsou mimořádně silné, a to až 6,5 metrů.

V mírně vypouklé mramorové podlaze (pro optické zvětšení interiéru) je 22 děr pro odtok vody.

Vstupné a otevírací doba

Pantheon najdete přímo v srdci centra na náměstí Piazza della Rotonda.

Otevřeno je denně od 9:00 do 18:30. Zavřeno je pouze 1.1., 15.8. a 25.12.

Vstup do chrámu je za 5 EUR a vzhledem k dlouhým frontám doporučujeme vstupenky koupit online přes web portale.museiitaliani.it.

Chystáš se do Říma?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 10. 2023

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.