Řím

Počasí v Římě a kdy sem jet

Počasí v Římě

Řím se může těšit z typického středomořského podnebí. Leží na okraji subtropického pásu, což přináší celoročně teplejší a sušší počasí, než panuje ve střední Evropě. Zatímco letní teploty se bez problému vyšplhají ke 30 °C, zimní naopak obvykle neklesají pod 8 °C.

Pokud se chystáte na cesty do Říma a nejste si jistí, které roční období pro vás bude nejvhodnější, přečtěte si tuto kapitolu a rovnou kupte letenky do Říma.

Letenky do Říma

Počasí v zimě

Zima v Římě je mnohem mírnější než u nás. Průměrné teploty se pohybují okolo 14 °C s tím, že minimální teplota klesá zhruba k 7 °C, naopak maximálně může výjimečně vystoupit i ke 20 °C.

Déšť v zimě je v Římě poměrně častý, nejdeštivějšími měsíci jsou konec listopadu a prosinec, avšak ve velké většině případů se jedná spíše o přeháňky. Dlouhotrvající deště v Římě jsou výjimečné. A pokud se stane, že přeci jen bude pršet delší dobu v kuse, zoufat nemusíte. Střechu nad hlavou poskytnou desítky muzeí, galerií, památek a stovky restaurací.

Sníh je v Římě velkou raritou. Kouzelné je zde však období Vánoc, kdy jsou ulice hezky nazdobené a před Andělským hradem si můžete zabruslit na veřejném kluzišti.

Počasí na jaře

Jaro v Římě je nejkrásnějším obdobím k návštěvě. Teploty se totiž pohybují v příjemném rozmezí mezi 15 °C a 23 °C, sluníčko příjemně hřeje, ale není spalující a ulice občas svlaží krátká dešťová přeháňka. Zejména v dubnu a květnu máte i při krátkém pobytu prakticky jistotu slunečné oblohy alespoň po část dne.

Jarní období je ideální k chození po městě, prozkoumávání místních parků i památek. 

Počasí v létě

Léto v Římě je horké a velmi suché. Teploty se drží na průměru kolem 32 °C, ovšem výjimkou nejsou ani 40 °C pařáky. V létě téměř nikdy neprší a obloha je bez mráčku, což při spalujícím slunci někteří nemusí snášet dobře.

Na druhou stranu je v létě citelně méně turistů než na jaře či na podzim. Využít můžete ochlazení v mnoha římských parcích, anebo sednout na vlak a za 20 minut už se koupat v moři letoviska Ostia.

Počasí na podzim

Podzim v Římě je po jaru druhou hlavní sezónou. Teploty se nesou ve znamení příjemných hodnot okolo 20 °C, které jsou ideální k procházkám po městě. Říjen a listopad jsou sice nejdeštivějšími měsíci v roce, ale šance na hezké počasí je i v tomto období docela velká. Ke konci listopadu se navíc barví stromy a Řím dostává neopakovatelnou atmosféru.

Tabulka teplot během roku

Řím - Počasí během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
polojasno
8 °C
únor
polojasno
9 °C
březen
polojasno
12 °C
duben
polojasno
17 °C
květen
jasno
23 °C
červen
jasno
27 °C
červenec
jasno
30 °C
srpen
jasno
31 °C
září
polojasno
27 °C
říjen
přeháňky
20 °C
listopad
přeháňky
14 °C
prosinec
přeháňky
10 °C

Kdy jet do Říma

Hlavní sezona v Římě je jaro a brzký podzim, kdy zde panuje nejlepší počasí pro chození po městě. S tím ovšem také souvisí největší davy turistů a také nejdražší ubytování. 

I zima je však velmi vhodnou dobou pro návštěvu Říma. Teploty zřídkakdy padají pod 8 °C a většinou se draží mezi 12 a 15 °C, přičemž slunečné počasí je zde častější než v našich končinách.

Nejhorší období pro návštěvu Říma je léto, kdy často panují spalující a suchá horka. Na druhou stranu jsou ulice citelně prázdnější a můžete se zajet vykoupat k moři do blízké Ostie.

Pozor na období Vánoc a Velikonoc, kdy se město plní poutníky a věřícími, kteří míří do Vatikánu a výrazně zvedají ceny ubytování.

Chystáš se do Říma?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 12. 2023

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.