Řím

Co dělat v Římě

Památky a historie

Řím je jedním z nejstarších měst Evropy a bezesporu hlavním centrem evropské civilizace. K velkému štěstí se většina z antických památek z dob Velké říše římské zachovala a vy tak můžete obdivovat světoznámá místa ve své často původní podobě. Římské památky mají neopakovatelného genia loci, jaký najdete jen v minimu světových měst.

Při návštěvě Říma můžete zvážit, zda se vyplatí pořízení „Roma Pass“. Nejvýhodnější varianta stojí 38 euro, platí 72 hodin na dopravu MHD, nabízí zdarma vstup do 2 vybraných muzeí a slevy do dalších institucí. Pokud plánujete opravdu navštívit alespoň 3 různá muzea z tohoto seznamu a v Římě budete celé 3 dny, pořízení se vyplatí.

Seznam nejzajímavějších památek najdete v mapě níže.

Muzejní šílenství

Kromě historických památek a archeologických nalezišť si v Římě přijdou na své i milovníci umění, vědy, historie, zkrátka všeho, co lze vystavit v muzeích a galeriích. Na území města jich najdete desítky v čele s Galerií Borghese, Kapitolskými muzei nebo Muzeem moderního umění MAXXI.

Do většiny z nich můžete využít výše zmíněnou slevovou kartičku Roma Pass.

Většina muzeí a památek má první neděli v měsíci vstup zdarma (včetně těch nejznámějších typu Kolosea nebo Fora Romana). Dle italského ministra kultury by však po letní sezoně 2018 měla tato politika skončit. 

Vatikánská muzea pak mají vstup zdarma poslední neděli v měsíci.

Dále mnoho památek nabízí slevy pro studenty se symbolickým vstupným za 2 €.

Pauza na espresso

Jste v Itálii, a tak nemůžete využít nejoblíbenější činnost místních: přestávku na pravé italské espresso. Ať je ráno, poledne nebo odpoledne, stavte se v jedné z tisíce kaváren či pekáren a dopřejte si pár minut oddychu, který vyplníte pozorováním dění na ulici.

A nezapomeňte – u kávy espresso neexistuje více variant. Žádné piccolo nebo dokonce grande prostě neexistuje a na tyto pojmy v Itálii zapomeňte, akorát byste byli pro smích…

Gastronomie

Když už se někde místo svačinky stavíte na espresso, nemůžete vynechat i návštěvu klasické restaurace. Italská kuchyně patří k nejlepším na světě a byl by tu, i přes vyšší cenovou hladinu, hřích se stravovat jídlem ze supermarketu.

Za dobrým jídlem zamiřte ideálně mimo nejužší centrum, kde se pod 25 euro nenajíte a riziko turistických restaurací s průměrným jídlem tu bude mnohem vyšší. Nejlepší poměr ceny/kvality nabídne oblast severně od Vatikánu zhruba mezi stanicemi metra Cipro a Lepanto, kde najdete spoustu menších lokálních restaurací, v nichž se najíte do 20 euro.

Velká intenzita dobrých podniků je také ve čtvrti Trastevere jen kousek přes řeku od historického centra.

Návštěva nejmenšího státu na světě

Řím v sobě skrývá jednu velmi známou geopolitickou úchylku, kterou je nejmenší suverénní stát na světě – Vatikán. Ten je utopen v přímo v centru města a ze všech stran obklopen italským územím. Pravda, na první pohled při vstupu z Říma do Vatikánu opravdu nepoznáte žádný rozdíl, ale stačí navštívit třeba poštu, kde vám prodají vlastní vatikánské známky a pohled pošlou svojí poštou.

Vatikán je nejspíš nejturističtějším místem v Římě (přesněji řečeno „u Říma“) a zcela právem. Chrám svatého Petra je viditelný z celého města a vatikánská muzea patří k nejslavnějším na světě.

Protože je ale Vatikán samostatným státem, více o něm najdete ve speciálním průvodci.

Sedm římských pahorků

Nejstarší území historického Říma se rozkládalo mezi 7 pahorky východně od řeky Tibery. Dodnes je na tomto území největší koncentrace antických památek na jednom místě na světě a názvy všech 7 pahorků jsou zaryty v paměti každého Itala už od školky. Udělejte si takovou malou tour a navštivte každý z nich. Zároveň tak prochodíte prakticky celou nejstarší a historicky nejhodnotnější část Říma. Pahorky nejsou nijak vysoké, takže se nemusíte bát žádných extra sportovních výkonů, všechny jsou navíc blízko sebe (maximálně 1–2 km).

  • Palatin: historicky nejvýznamnější a nejdéle obydlený,
  • Kapitol: největší koncentrace památek,
  • Aventin: nejjižnější s krásným růžovým sadem na vrcholu,
  • Caelius: nejméně zajímavý, v blízkosti však najdete například Caracallovy lázně,
  • Esquilin: největší a nejvýchodnější z pahorků, na němž leží třeba Trajánova tržnice,
  • Quirinalis: nejsevernější pahorek je sídlem současného italského prezidenta (v Kvirinálském paláci),
  • Viminalis: nejmenší a také nejméně významný ze všech leží poblíž nádraží Termini.

Tour po fontánách

Teplé subtropické podnebí a hustá síť spletitých ulic, v nichž se drží horko, nutily již před mnoha staletími vymýšlet, jak život trochu usnadnit. Řešení nastalo v podobě překotného budování fontán nejrůznějších podob a velikostí, a to hlavně během 18. století, které udělalo z Říma město fontán a kašen. Opravdu je nemusíte nijak vyhledávat, najdou si vás samy. Menší či větší fontána stojí prakticky na každém volném prostranství, na všech náměstích a ve všech parcích. Vždyť v Římě najdete i jednu z nejznámějších kašen na světě: Fontanu di Trevi.

Odpočinek v parcích

Dovedeme si představit, že celodenní chození po památkách člověka řádně unaví. Není nic lepšího než na hodinku či 2 vyrazit do jednoho z velkých římských parků, lehnout si na trávu a pořádně si oddychnout. Italové parky navrhovat umí, jsou hezky upravené, čisté a s mnoha lavičkami. Voňavé středomořské stromy navíc poskytnou stín i čichový zážitek.

Nejdostupnější je krásný park okolo Vily Borghese (mezi stanicemi metra A „Spagna“ a „Flaminio“), nejvíce přírodní a divoké parky leží okolo vily Panphili a Parco della Caffarela.

Spousta menších parčíků je pak rozeseta po celém Římě, včetně jeho centrální části.

Procházky podél Tibery

Takovým malým dlouhým parkem uprostřed města je také prakticky celé koryto Tibery. Řeka se vine napříč Římem od severu k jihu a po obou stranách se pyšní pěšími promenádami s mnoha lavičkami, vzrostlými stromy a ikonickým výhledy na baziliku sv. Petra nebo Andělský hrad.

Výlet do města Tivoli

Protáhněte si pobyt v Římě alespoň o jeden den a vypravte se do nádherného vnitrozemského městečka Tivoli stojícího na skalnatého ostrohu.

Uvidíte zde krásné renesanční zahrady, které se snaží kopírovat města po celém světě i jedny z nejzachovalejších památek Starověkého Říma.

Co všechno vidět a zažít v Tivoli, jak se sem z Říma dostat nebo kde se ubytovat se dočtete v samostatném průvodci po Tivoli.

Výlet k moři

Pokud by se snad náhodou stalo, že vás návštěva města unaví, nebo zrovna chytnete nepříjemnou vlnu veder, udělejte si aspoň půldenní výlet k moři. Na nejbližší pláže narazíte ve 30 km vzdáleném pobřežním městě Ostia, kam se z Říma každých 20 minut dostanete regionálním vlakem (Roma-Lido). Ten odjíždí z nádraží Piramide poblíž větší stanice Ostiense, kde navazuje na metro linky B. Do Ostie se jede asi 40 minut a musíte už si koupit speciální jízdenku, která vyjde na 4 euro jedním směrem.

Chystáš se do Říma?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 03. 06. 2023
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Kevin
před rokem

Při cestě z Ostie do Říma je možno využít autobusy Cotral. Dříve bylo možno využít i autobus 060, ale teď byl zrušen a jezdí pouze Cotral. Tento spoj jezdí z Lido Centro, kam se lze dostat spojem 5. Tato zastávka je před vlakovým nádražím vedle kterého je park. Jízdenka stojí 1.30 €.

bidlo.martin
před 2 lety

Pokud se vydáte na pláž do nedalekého města Ostia postačí vám klasický lístek za 1.5 eur na MHD (100 min). Dojedete do stanice Piramide metrem a pouze změníte nástupiště a nasednete do vlaku který bude označený Roma - Lido !!!nesmíte opustit stanice metra a projít turniketem ze stanice jinak budete muset koupit nový lístek, pouze změnit nástupiště!!!. Nejbližší zastávka k pláži se jmenuje Stella Polare (cca 250m od pláže).