Řím

Metro v Římě

Metro v Římě bylo poprvé uvedeno do provozu v roce 1955. Od té doby se ale jen málo a ztěžka rozšiřuje. Dnešní podoba zahrnuje pouhé 3 linky s celkovou délkou trasy 60 kilometrů.

V plánu je výstavba čtvrté linky metra, ale jak už to u historických měst bývá, na každý den práce na nové výstavbě metra připadají týdny archeologických prací. Obdobný problém se řeší při výstavbě metra v Athénách.

Metro v Římě je moderní a jezdí zhruba tak často jako v Praze (interval 2–8 minut). Provozní doba je od 5:30 do 23:30, v pátek a sobotu až do 1:30 následujícího dne.

TIP: podívejte se na hotely v Římě u stanice Termini

Trasy a stanice metra

Ačkoliv metro v Římě zahrnuje 3 linky, pro turistické účely jsou fakticky využitelné jen dvě. Ta třetí, linka C, slouží především k dojíždění z jihovýchodního předměstí Říma.

Nejvýznamnější stanicí římského metra je stanice Termini, na které se kříží linky metra A a B. Na Termini míří i autobusové spoje z letišť Fiumicino a Ciampino a současně je Termini hlavním železničním uzlem v Římě, kde staví vlaky z celé Itálie.

Linka A

Oranžová linka metra v Římě vede od jihovýchodní části Říma ze stanice Anagnina přes centrum a podél Vatikánu do západní části města na konečnou stanici Battistini.

Jako jediná má přestupní stanici s oběma dalšíma linkami - s B na Termini a s C na San Giovanni.

Celkem na lince A leží 27 stanic při celkové délce trasy 18,4 kilometru, což z ní dělá nejfrekventovanější a zároveň nejkratší linku metra v Římě.

Linka B

Druhou pro turisty velmi dobře využitelnou trasou je modrá linka B. Vede z jihu města ze stanice Laurentina přes centrum na sever, kde se rozdvojuje na linku B1 do konečné stanice Jonio a linku B2 s konečnou stanicí Rebibbia.

Linka B má 26 stanic a měří 22,9 kilometru a je tedy nejdelší trasou metra v Římě.

Linka C

Zelená linka C slouží jako přípoj na linku A z jihovýchodního a východního předměstí Říma. Při vašich cestách se s ní pravděpodobně nesvezete, neb k tomu není důvod.

Jezdí ze stanice Monte Compatri na stanici San Giovanni, kde lze přestoupit na linku A.

Linka C má 22 stanic a 19,1 kilometru.

Důležité stanice

K prozkoumání historického centra nebudete muset jezdit daleko. Metro prakticky využijete jen jednou, a to tehdy kdy se dopravíte na nejvzdálenější lokalitu centra od vašeho hotelu a následně půjdete pěšky podél památek zpět.

Nejčastěji využijete tyto stanice metra:

Mapa metra

K orientaci v metru vám postačí si zapamatovat stanici Termini, která je v centru Říma. Plán metra a mapu najdete na každé stanici.

Pokud si přejete ji vytisknout s sebou, stáhněte si originál na webu dopravního podniku ATAC atac.roma.it/en/utility/maps. Plánek metra najdete pod názvem Urban metro-rail map.

Jízdenky na metro

Jízdenky jsou na území Říma integrované a lze je tak využít na všechny typy dopravy jako autobusy, trolejbusy, tramvaje či vlaky Trenitalia. Více píšeme v sekci doprava a cestování po Římě.

Jízdenku si můžete koupit jednorázovou, celodenní či vícedenní a zakoupíte ji v trafikách „Tabacchi“ nebo na každé stanici metra před turnikety.

Při vstupu do metra je nutné jízdenku strčit do turniketu. Pokud máte jednorázovou, turniket si jízdenku nechá a vám otevře průchod. Pokud máte vícedenní, jízdenku vám turniket vrátí - nezapomeňte si ji vzít.

Typy jízdenek a ceny:

  • BIT (100 minut) - stojí 1,50 EUR a platí 100 minut od označení v rámci sítě metra. Budete-li přestupovat z metra na autobus nebo tramvaj, musíte zakoupit novou jízdenku.
  • ROMA24H (celodenní) - stojí 7 EUR a je platná po 24 hodin na území celého Říma.
  • ROMA48H (dvoudenní) - stojí 12,50 EUR a platí 48 hodin na území celého Říma.
  • ROMA72H (třídenní) - stojí 18 EUR a platí 72 hodin od označení na území Říma.

Další dostupné varianty jízdenek pro dlouhodobé cestování najdete na stránce dopravního podniku atac.roma.it/en/tickets-and-passes.

Děti do 10 let cestují za doprovodu platícího dospělého zdarma.

Použití jízdenek je jednoduché. Na každé stanici metra jsou turnikety, do kterého musíte vložit lístek. Pokud máte jednorázovou jízdenku, turniket vám ji nevrátí a můžete jít. Pokud máte ale vícedenní jízdenku, turniket vám ji ihned vrátí - nezapomeňte si ji proto vzít.

Chystáš se do Říma?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 12. 2023

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.