Zavřít boční panel

Doprava na Sardinii

Jak se dostat na Sardinii

Nejrychleji a nejpohodlněji se na Sardinii dopravíte samozřejmě letecky. Dostat se sem můžete ale i trajekty, které vyplouvají z velkých italských měst. Nejlevnější letenky nabízí nízkonákladová společnost Ryanair s přestupem v Bergamu. Výhodné letenky nabízí Ryanair také z Bratislavy, kde letenky startují na krásných 700 korunách mimo sezonu. Pokud byste chtěli letět do Sardinie přímo, můžete využít služeb SmartWings a Českých aerolinií, které však vyjdou na mnohonásobně vyšší cenu.

Letadlo

Na Sardinii se nachází hned několik mezinárodní letiště, které spojují ostrov s ostatními evropskými státy a italskou pevninou. Níže najdete destinace v ČR a okolí, kam se z daných letišť létá. Informace o dopravě zjistíte kliknutím na název letiště: Letiště najdete v Cagliari, Olbii a Algheru

  • Letiště Cagliari: přímé lety do Berlína (easyJet) a Budapešti (Ryanair), z Prahy se nejlevněji dostanete s přestupem v Miláně s easyJetem nebo Ryanairem, 
  • Letiště Alghero: přímé lety do Bratislavy (Ryanair), Berlína (easyJet) i Prahy (SmartWings), Katowic (Wizz Air)
  • Letiště Olbia: přímé lety do Bratislavy a Prahy (SmartWings), Berlína (easyJet)

Počítejte s tím, že letenky o letních prázdninách jsou vždy o několik desítek procent dražší než ve zbytku roku.

Trajekt

Sardinie má vynikající spoje s italskou pevninou, Francií a francouzským ostrovem Korsika a také s některými španělskými přístavy. Spojení mezi italskou pevninou a Sardinií funguje celoročně a během letních měsíců jsou některé spoje posíleny. Z velkých italských přístavů Janov, Livorno, Civitavecchia, Neapol, Palermo, Piombino se dostanete hned na několik míst na ostrově, do Olbia, Porto Torres, Cagliari, Arbatax, Golfo Aranci nebo do Santa Teresa di Gallura.

Mezi hlavní trajektové společnosti operující na území Sardinie patří Tirrenia, Moby, Corsica & Sardinia Ferries, GNV, Snav, Grimaldi Lines and SNCM.

Češi nejčastěji na Sardinii cestují přes italský přístav Livorno, kam se dostanete přibližně za 11 hodin jízdy autem. Při cestě trajektem je třeba zvážit celkové náklady včetně rakouských dálničních známek a pohonných hmot, které budete muset čerpat i mimo území ČR. Celkové náklady na cestu autem se častokrát opravdu nemůžou rovnat super akčním slevám nízkonákladových leteckých společností.

Ceny

Nejlevněji vycházejí jízdenky z toskánského Piombina do Olbie (zpáteční jízdenka od 25 euro za osobu), naopak nejdráž z Civitavecchia do Cagliari (zpáteční jízdenka od 50 euro za osobu). Cena za auto kategorie 1 (délka do 4 m, výška do 2,2 m) se pohybuje kolem 30 euro za jednu cestu. Je třeba počítat s dalšími příplatky, které se započítávají ke koncové částce, např. daň, poplatek za rezervaci a další poplatky, s nimiž snadno cena vzroste až o několik desítek euro. Zpáteční jízdenka z Janova do Olbie včetně automobilu vyjde v průměru na 150–250 euro. Ceny nejsou fixní a liší se dle vytíženosti spojů. Doporučujeme tak zamluvit trajekt brzo předem.

Kde se dají koupit lístky

Lístky se dají koupit přes internet, v cestovních kancelářích nebo přímo na pokladně v přístavu. V případě koupě přes cestovní kancelář počítejte nejméně s 10% přirážkou. Nejvýhodněji samozřejmě vychází objednat lístky online.

Podrobnější informace o cenách a spojích najdete na webu directferries.cz.

Jízdenky lze také zamluvit přímo přes jednotlivé dopravní společnosti:

Jak cestovat po Sardinii

Auto

Pokud máte v plánu poznat všechny krásy ostrova, auto je pro vás tou pravou volbou. Vozy jsou k zapůjčení na všech letištích, ale samozřejmě i v hlavních turistických centrech.

Na ostrově mají rychlostní silnice, které spojují největší města jako Cagliari, Sassari, Oristano, Nuoro a Olbia. Na Sardinii neexistují dálnice a žádná dálniční známka tu opravdu potřeba nebude. Mimo hlavní tahy je třeba počítat s úzkými a často velmi klikatými silničkami. Řídit by měl pouze zkušený řidič.

Vozy menší kategorie (VW Golf/Seat Arona) vyjdou na zhruba 1.500 korun za den (včetně pojištění).

Litr benzinu stojí v průměrů 1,5 euro. Pokud máte v nádrži málo benzinu, raději natankujte na nejbližší benzinové stanici, může se stát, že další pumpu nepotkáte nějaký ten kilometr.

Vlak

Hlavní ostrovní trať vede z hlavního města Cagliari do Ozieri-Chilivani, kde se dále rozděluje na dvě tratě. Jedna z nich vás zaveze do Olbie/Golfo Aranci a druhá do Sassari. Z Cagliari do Olbie vás vyjde lístek na 18 euro a na cestě strávíte přibližně 3 hodiny a 20 minut. Cesta do Sassari vás vyjde o něco levněji. Lístek stojí 16,5 euro a cesta trvá 3 hodiny.

Jízdní řády a ceny zkontrolujete online na stránkách společnosti Trenitalia, lístky není nutné kupovat online, u regionálních spojů je cena stejná i na nádraží.

Tip!

Během letních prázdnin zvažte projížďku turistických vláčkem Trenino Verde, který projíždí nádhernými tratěmi mezi pobřežím a vnitrozemím.

Více info najdete na www.treninoverde.com

Autobus

Ceny za hromadnou dopravu jsou tu nízké, ale její využívání je časově velmi náročné.  Dopravní společnost ARST provozuje síť meziměstských spojů, které vás dopraví na většinu míst na ostrově. Spojů nejezdí moc, a tak je třeba vyhradit si na přesun spoustu času.

Lístek na městskou hromadnou dopravu vyjde na 1 euro, za meziměstské spoje si připlatíte o 30 centů více.

Kolo

Přestože je Sardinie velmi hornatá a nerovná, cyklisty tu potkáte vcelku často. Výhledy na okolní krajinu jsou opravdu nádherné, ale kolo doporučujeme opravdu jen zdatným cyklistům.

Kola jsou k půjčení v turistických destinacích a větších městech za 10–25 euro.

Co tady objevíš?

Sardinie není jako jiné ostrovy Středozemního moře. Tahle malá tečka na mapě světa je velká svou historií, tradicemi, kuchyní a přírodou. Nabízí nádherné výhledy z horských hřbetů na sněhobílé písečné pláže omývané blankytně modrým mořem, divoké lesy plné unikátních živočišných druhů a v neposlední řadě výborné kulinářské speciality. Sardinii zbožňují plážoví nadšenci i milovníci přírody a luxusu. Pokud jste tu ještě nebyli, rychle to napravte. Přicházíte totiž opravdu o hodně.

Průvodce pro tebe napsal Lajnhart
Připrav se na
7-10 dní
Nejideálnější délka pobytu, abyste zvládli prozkoumat největší lákadla ostrova.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Období vhodné ke koupání, pro kratší turistiku ale vyrazte kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Tolik stojí letenky z Prahy, z okolních letišť zhruba třetinu.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu