Sardinie

Doprava na Sardinii

Autem

Pokud máte v plánu poznat všechny krásy ostrova, auto je pro vás tou pravou volbou. Vozy jsou k zapůjčení na všech letištích, ale samozřejmě i v hlavních turistických centrech.

Na ostrově mají rychlostní silnice, které spojují největší města jako Cagliari, Sassari, Oristano, Nuoro a Olbia. Na Sardinii se neplatí žádné mýtné a není potřeba dálniční známka. Mimo hlavní tahy je třeba počítat s úzkými a často velmi klikatými silničkami. Řídit by měl pouze zkušený řidič.

Litr benzinu stojí v průměrů 1,5 EUR. Pokud máte v nádrži málo benzinu, raději natankujte na nejbližší benzinové stanici, může se stát, že další pumpu nepotkáte nějaký ten kilometr.

 • Detailní informace o půjčení auta a cestách autem na Sardinii se dočtete v našem článku Půjčení auta Sardinie

Vlakem

Pravidelnou železniční dopravu na Sardinii provozují dvě společnosti, vzájemně si neuznávají jízdenky a je tak nutné se i při přestupu vždy koupit lístek nový.

Trenitalia

Páteřní ostrovní trať vede z hlavního města Cagliari do Ozieri-Chilivani, kde se dále rozděluje na dvě tratě. Jedna z nich vás zaveze do Olbie/Golfo Aranci a druhá do Sassari a Porto Torres. Z Cagliari do Olbie vás vyjde lístek na 18 EUR a na cestě strávíte přibližně 3 hodiny a 20 minut. Cesta do Sassari vás vyjde o něco levněji, lístek stojí 16,50 EUR a cesta trvá 3 hodiny. Z Olbie do Sassari pak zaplatíte 8,10 EUR

Další dvě tratě Trenitalie vedou z Cagliari do vnitrozemských měst Carbonia a Iglesias, které však nejsou příliš použitelné pro turisty.

Jízdní řády a ceny zkontrolujete online na stránkách společnosti Trenitalia, lístky není nutné kupovat online, u regionálních spojů je cena stejná i na nádraží.

ARST

Další tři tratě provozuje společnost ARST, kde koupíte jízdenky pouze na nádraží nebo u průvodčího. Nejdůležitější linkou ARST je ta z Alghera do Sassari, která dál pokračuje do města Sorso, případně z Macomeru (návaznost na páteřní trať a spoje Trenitalie) do Nuora. Jízdní řády na těchto tratích najdete na webu arst.sardegna.it.

Trenino Verde

Během letních prázdnin zvažte projížďku turistických vláčkem Trenino Verde, který projíždí nádhernými tratěmi mezi pobřežím a vnitrozemím, po kterých už běžné vlaky nejezdí. Motorové vagonky z poloviny 20. století vás pomalou kochací jízdou provezou přes krásná místa a vy si tak připravíte parádní zážitek. 

Trenino Verde jezdí každé léto na 5 různých trasách, vždy 1-2x za 14 dní. Ceny jednosměrných jízdenek se pohybují od 12 EUR do 17 EUR.

Autobusem

Autobusy jsou hlavní formou dopravy, pokud se chcete pohybovat okolo pobřeží a k významným turistických atrakcím. Síť je poměrně hustá, nicméně je třeba počítat s omezenou frekvencí spojů. Do většiny větších měst se jezdí alespoň 5-8x denně, nicméně do menších letovisek jedou třeba jen 3 spoje za den. Rovněž je třeba brát na zřetel, že ve venkovských oblastech vůbec nemusí být zastávka vyznačena a když je, tak na sloupku nejsou žádné informace. 

Polohu všech zastávek městských i meziměstských autobusů znají velmi dobře mapy.cz, které výrazně pomohou při orientaci.

Na Sardinii působí několik autobusových dopravců.

Regionální spoje po celé Sardinii

Hlavní veřejnou síť obstarávají autobusy ARST, které jezdí z velkých měst regionální trasy až do vzdálenosti cca 100-120 km. Setkáte se s nimi po celém ostrově. Doprava je velmi levná, jízdenka pro meziměstské spojení vychází zhruba na 1 EUR za každých 15 km. 

ARST také provozuje MHD v Cagliari a Algheru, kde stojí jedna 90minutová jízdenka 1,30 EUR a jedna 120minutová jízdenka kombinovaný s tramvají pak 2 EUR.

S nákupem papírových jízdenek je to u ARST složitější. Velmi doporučujeme je zakoupit ještě před nástupem do autobusu v kiosku ARST (pouze ve velkých městech vždy na autobusovém nádraží) nebo v trafice či menších obchodech. Na konkrétní trasu je vždy možné zakoupit i 24hodinový lístek, který je cenově dvojnásobkem jednosměrného lístku. To se bude hodit při cestách do odlehlejších míst (typicky na pláže), kde není možnost zakoupení jízdenky.

Řidič jízdenky sice prodává, ale velmi často se stane, že mu lístky dojdou a odmítne vám povolit nástup bez lístku zakoupeného předem.

Vůbec nejlepším způsobem je tak využívání aplikace DropTicket (Google Play / App Store), přes kterou můžete koupit všechny jízdenky ARST, ale i na vlaky Trenitalie. Budete-li kupovat meziměstskou jízdenku, v záhlaví vyberte město, sjeďte dolů a klikněte na levý obrázek pod nadpisem "Trasporto".

Regionální a dálkové spoje z Olbie

Kromě ARST, který provozuje mnoho linek i z Olbie, můžete využít i jiných autobusových společností, které vás dopraví zejména podél pobřeží Costa Smeralda nebo na dálkových spojích napříč Sardinií:

 • SunLines – veřejné spoje s nižší cenou (kolem 1-2 EUR za 10 km) z Olbie na Costa Smeralda, do Palau, Porto Torres, komerční spoje z Olbie do Sassari, Alghera a na letiště Alghero (ceny kolem 20 až 25 EUR)
 • Caramelli Tours – spojení z Olbie podél Costa Smeralda
 • Deplano – dálkový spoj z Olbie přes letoviska San Teodoro, Budoni a Cala Gonone do města Nuoro
 • Turmo Travel – dálkové spoje z Olbie do Cagliari a přístaviště Santa Teresa Gallura, regionální spoje z Olbie do měst Bono, Budduso a Telti

Regionální a dálkové spoje z Alghera

Kromě ARST, který provozuje mnoho linek i z Alghera, můžete využít i jiných autobusových společností, které vás dopraví do měst v okolí Alghera a na dálkových spojích:

 • SunLines – komerční spoje z letiště a centra Alghera do Sassari a Olbie (cca 25 EUR)
 • Turmo Travel – spojení do městečka Bonorva ve vnitrozemí
 • Reden Tours – spoj z letiště Alghero přes Macomer do města Nuoro
 • Digitur – spojení z Alghera přes Castelsardo, Badesi do Santa Teresa Gallura
 • Sardabus – linka z Alghera do letoviska Stintino
 • Logudoro Tours – dálkový spoj z letiště Alghero přes Macomer a Oristano do Cagliari

Regionální a dálkové spoje z Cagliari

Kromě ARST, který provozuje mnoho linek i z Cagliari, můžete využít i jiných autobusových společností, které vás dopraví do měst v okolí Cagliari a na dálkových spojích:

 • Turmo Travel – dálkový spoj do Olbie, Arzacheny a Santa Teresa Gallura
 • Logudoro Tours – dálkový spoj z Cagliari přes Oristano a Macomer na letiště Alghero
 • Murgiabus – regionální spoje do blízkých měst Quartu, Nora či Sarroch

Regionální a dálkové spoje ze severního pobřeží (Palau, Porto Torres, La Maddalena)

Jednou z nejvíce navštěvovanou částí Sardinie je severní pobřeží, které láká (kromě tradiční veřejné služby autobusů ARST) i další soukromé dopravce:

 • Sardabus – množství regionálních spojů v letovisku Badesi a okolo Santa Teresa Gallura (La Marmorata) a z Castelsardo do Tempio Pausania
 • Caramelli Tours – regionální linky z Palau na ostrov Isola Gabbiani a Capo d'Orso
 • SunLines – regionální spoje z Costa Smeralda do Olbie a letoviska Palau
 • Turmo Travel – dálkový spoj ze Santa Teresa Gallura do Cagliari a místní spoje na souostroví La Maddalena
 • Digitur – spojení ze Santa Teresa Gallura, Badesi, Castelsardo a Porto Torres do Sassari a měst Bosa, Cuglieri a na pláž Is Arenas

Lodí

Veřejné trajekty ze Sardinie na souostroví La Maddalena, ostrov Asinara a ostrov San Pietro (přístav Carloforte) provozuje všechny jedna společnost Delcomar.

Ceny jednosměrných lístků se pohybují od 3,70 EUR v případě souostroví La Maddalena až po 10 EUR na ostrůvek San Pietro.

Chystáš se na Sardinii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Kateřina Hozmanová
před rokem

Dobrý den,

v létě plánujeme cestu na Sardinii. Lze jet trajektem ze Sardinie do Říma? A jde Sardinie projet za 10 dní?

Díky

K.

Kryštof Hájek
před rokem

Dobrý den, aktuální trasy trajektů jsou o záložku vedle, v kapitole "Jak sem": https://www.cestujlevne.com/pruv...jekt%C5%AF, nejbližším přístavem k Římu je Civitavecchia.

A myslím, že 10 dní už je dost dlouhá doba k projetí nejzajímavějších míst Sardinie.