Sardinie
Sardinie

Půjčení auta na Sardinii

I když je na Sardinii poměrně rozvinutá autobusová doprava, na mnoho míst se dostanete 1-2x denně, k některým plážím pak vůbec ne. Proto je půjčení auta nejlepší způsob, jak poznat krásy Sardinie. I na Sardinii platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Sardinii

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější. Tato poučka zvlášť platí na Sardinii, kdy se ceny v zimě a v létě liší o desítky procent.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Nejlepší volbou je půjčení auta přímo na jednom ze tří mezinárodních letišť. Podívejte se na aktuální dostupnost a ceny aut:

Ceny autopůjčoven na Sardinii

Půjčení auta na Sardinii je levnou záležitostí mimo sezonu a velmi drahou v hlavní sezoně. Cena se odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Na Sardinii velmi platí, že čím dříve auto rezervujete, tím levnější půjčení bude. Příklady cen (první částka je při rezervaci cca 5 měsíců před cestou, druhá částka při rezervaci 1 měsíc před cestou pro ilustraci rozdílu):

  • 7denní půjčení v létě: malé auto od 4 500 až 18 000 Kč, větší auto od 5 500 Kč až 20 000 Kč
  • 4denní půjčení v létě: malé auto od 2 000 Kč 10 000 Kč, větší auto od 3 000 Kč až 15 000 Kč
  • 7denní půjčení v zimě: malé auto od 3 500 Kč, větší auto od 4 500 Kč
  • 4denní půjčení v zimě: malé auto od 2 000 Kč, větší auto od 3 000 Kč

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Sardinie je součástí Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Sardinii výrazně dražší než v ČR. Ceny se pohybují mezi 1,65 EUR až 1,75 EUR na litr. Hustota čerpacích stanic není zdaleka taková jako v ČR, na čerpací stanice většinou narazíte jen ve větších městech, na venkově jsou spíš výjimkou.

Parkování je na Sardinii bezproblémové, u většiny pláží a turistických atrakcí jsou velká parkoviště. V naprosté většině alespoň trochu turistických destinací jsou však parkoviště placená - cca 5 až 8 EUR na den, ve městech i méně.

Provoz a dopravní předpisy

Hlavní silnice jsou ve velmi dobrém stavu, zatímco vedlejší jsou velice klikaté a jejich stav lze často přirovnat ke stavu vedlejších silnic v Česku. 

Je třeba brát na zřetel uvolněnější náhled na dopravní předpisy ze strany Italů. Nejezdí vyloženě nebezpečně, ale zejména na křižovatkách v menších obcích je dobré dávat pozor i v situaci, kdy jedete po hlavní.

Dopravní předpisy jsou podobné těm v ČR. Jezdí se zde vpravo, maximální rychlost v obci je 50 km/h a mimo obec 110 km/h. Kvůli horskému terénu ale mimo dálnice pojedete stěží 80 km/h. Stejná jsou i pravidla na kruhových objezdech (přednost mají vozidla jedoucí po objezdu a blinkr dáváte při opouštění objezdu). 

Vězte, že používání blinkrů se na Sardinii praktikuje jen zcela výjimečně.

Chystáš se na Sardinii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 21. 04. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.