27 míst, která doporučujeme na Sardinii navštívit

Cala Mariolu

Cala Mariolu

Zátoka Cala Mariolu se řadí mezi nejkrásnější pláže Sardinie. Těžko říct, co vás uhrane víc, jestli úžasně modrá voda nebo úchvatné vápencové skály, které lemují pobřeží. Nejsnadněji se na pláž dostanete lodí. Pěšky se sem dostanete po vyznačené turistické stezce, ale je třeba obout pořádné boty a počítat s náročnějším terénem. Oblíbené pláže se nachází také v okolí Porto Cervo, luxusní destinaci, kam se sjíždějí boháči a celebrity. Za tu…

Zobrazit více
Bosa

Bosa

Malebné městečko na západním pobřeží Sardinie v provincii Oristano fascinuje návštěvníky svými uličkami, barevnými fasádami domů, oblázkovou dlažbou, městskými paláci a v neposlední řadě hradem Seravalle, který nechal ve 12. století postavit toskánský rod Malaspinů. Ze stavby se nám do současnosti dochovaly jen hradby, věže a kaple.

Zobrazit více
Isola Asinara

Isola dell Asinara

2. největší sardský ostrov Isola dell’Asinara býval kdysi vězením a stanicí pro nemocné nakažené cholerou. Věznice byla zavřena v roce 1997 a od té doby na území stejnojmenného národní parku najdete jen albínské osly, sokoly a mnoho dalších unikátních zvířecích druhů. Na ostrově se nachází také jedny z nejkrásnějších sardských pláží jako Spiaggia della Pelosa a Spiaggia Le Saline.

Zobrazit více
Alghero

Alghero

Alghero neboli Malá Barcelona má katalánský vzhled a místní dokonce mluví katalánsky. A kde se tu Katalánci vzali? Když Aragonci v roce 1354 dobyli Barcelonu, přesídlili se do Alghera celá města Katalánců, kteří se tu nakonec natrvalo usadili. Alghero leží na skalnatém výběžku na severozápadě Sardinie. Má skvěle zachovalé středověké opevnění s mohutnými baštami. Kromě středověkého opevnění budete okouzleni nádhernými historickými uličkami v…

Zobrazit více
Costa smeralda

Costa Smeralda

Jedna z nejluxusnějších evropských destinací se rozkládá kolem městečka Porto Cervo, které na luxusní sídlo proměnil arabský šejk Karim Aga Khan. Dnes se na Smaragdové pobřeží sjíždějí boháči a celebrity z celého světa a moře je přehlídkou honosných jachet.

Zobrazit více
Su Gorropu

Gola Su Gorropu

Největší evropský kaňon Gola di Gorropu zformovala řeka Flumineddu před asi miliónem let. Projděte se vyschlým korytem řeky a kochejte se mohutnými skalními stěnami.

Zobrazit více
La Maddalena

Souostroví La Maddalena

Souostroví La Maddalena se skládá ze 7 větších a několika menších ostrůvků. Na La Maddalenu se dostanete z Palau četnými trajektovými spoji společností Delcomar a Maddalena Lines. Z La Maddaleny se autem dostanete na Isola Caprera, ostatní ostrůvky můžete prozkoumat v rámci lodních výletů, které pořádá několik cestovních kanceláří. Okruhy je třeba předem zamluvit. Přepravní tarif: osoba od 3,7 euro auto od 8,1 euro

Zobrazit více
Monte Ortobene

Monte Ortobene

Žulová hora leží jen pár kilometrů od Nuora je navštěvovaným turistickým místem díky sedmimetrové soše Krista Spasitele, odkud je nádherný výhled do celé krajiny. Pokud nemáte k dispozici vlastní auto, na vrchol se dostanete autobusem č. 8 z centra města (ulice Via A. Manzoni).

Zobrazit více
Golfo di Orosei

Golfo di Orosei

Jeden z nejhezčích sardských zálivů, který tvoří část parku Parco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu, oslní neskutečně modrým mořem, bílým pískem, úchvatnými vápencovými útesy, skrytými jeskyněmi a zálivy.

Zobrazit více
Neptunova jeskyně

Neptunova jeskyně

Jeden z nejkrásnějších přírodních klenotů Středomoří se nachází na severozápadě ostrova na mysu Capo Caccia. Ročně ji navštíví více než 150.000 návštěvníků. Dalším unikátem je 120 metrů dlouhé podzemní slané jezero, které je jedním z největších v Evropě.

Zobrazit více
Castelsardo

Castelsardo

Malé město Castelsardo se nachází na skalním masivu pod stejnojmenným hradem, který dal název celému městečku. Kromě hradu stojí za návštěvu také kostel Santa Maria delle Grazie, odkud každé Velikonoční pondělí vychází procesí Lunissanti s nejstarším křížem na Sardinii, ale také zde končí. Kříž pochází z 13. století a říká se mu Lu Cruiltu Nieddu (v překladu černý Kristus), protože dřevo časem zčernalo.

Zobrazit více
Roccia dell elefante

Roccia dell Elefante

Lávový útvar ve tvaru slona najdete při cestě do Castelsarda. Uvnitř slona se navíc nachází tzv. domus de janas, což jsou hrobky z přednuragského období.

Zobrazit více
Roccia dell Orso

Roccia dell Orso

Obrovský žulový útvar připomínající medvěda v severovýchodní části ostrova nabízí nádherné výhledy na tyrkysové moře a souostroví La Maddalena.

Zobrazit více
Cagliari

Cagliari

Největší město Sardinie a zároveň také jeho hlavní město má bohatou historii, která se promítá do jedinečné architektury města. Nechybí množství památek a obrovské městské paláce vystavěné po vzoru dalších italských měst. Za návštěvu stojí středověká citadela Il Castello, katedrála sv. Marie, věž Torre dell’Elefante, jezuitský kostel sv. Michaela, obrazárna Pinacoteca Nazionale nebo Národní archeologické muzeum. Milovníci muzeí by měli zvážit…

Zobrazit více
Giara di Gesturi

La Giara di Gesturi

Náhorní plošina La Giara di Gesturi o rozloze 45 km2 nabízí nádherné procházky dubovými lesy a makchiemi. Tenhle přírodní skvost korunují divocí poníci, které můžete zahlédnout především v brzkých ranních nebo pozdních odpoledních hodinách.

Zobrazit více
Grotte Bue Marino

Grotte del Bue Marino

Jeskyně Bue Marino byste našli na východním pobřeží Sardinie nedaleko městečka Dorgali. Dovnitř se dostanete lodí nebo pěšky. Jeskyně se táhnou neuvěřitelných 15 kilometrů a schovávají tisíce stalaktitů a stalagmitů, sladkovodní jezírka, podzemní říčky a také zkameněliny. Výlety lodí si můžete zakoupit na pláži nebo v přístavu. Nejlevněji vychází jízdy loďkou ze zátoky Cala Gonone. Výlet vám zabere asi 3 hodiny (2 hodiny jízda lodí, 1 hodinu…

Zobrazit více
Grotta Ispinigoli

Grotta di Ispinigoli

V jeskyni Ispinigoli zaplesá srdce nejednoho speleologa. Nachází se tu totiž nejvyšší stalagnát v Evropě. Prohlídky se konají každou hodinu. Vstupné činí 7,5 euro na osobu.

Zobrazit více
Poloostrov Sinis

Poloostrov Sinis

Na poloostrov Sinis vyrazte díky archeologickému nalezišti v Tharru, plameňákům růžovým, půvabným lagunám a úchvatným plážím, které patří mezi ty nejlepší na ostrově (Is Arutas, Putzu Idu).

Zobrazit více
Valle di Lanaittu

Valle di Lanaittu

Údolí Valle di Lanaittu láká návštěvníky na nepříliš známé jeskyně Grotta Corbeddu (2 euro / osoba) a Grotta di Sa Ohe (5 euro / osoba) a nuragy Sa Sedda e Sos Carros a Tiscali. Vstupné na obě dvě naleziště činí 5 euro.

Zobrazit více
Lago di Liscia

Lago di Liscia

Umělé jezero Lago di Liscia je hlavním zásobníkem vody pro východní pobřeží. Nádherné lesy a žulové útesy můžete obdivovat z rezervace Olivastri Millenari di Santo Baltolu, kde se nachází jeden z nejstarších olivovníků na světě starý téměř 4.000 let.

Zobrazit více
Isola San Pietro

Isola di San Pietro

Ostrůvek sv. Petra láká na uvolněnou atmosféru městečka Carloforte, hezké pláže a sezónní výlovy tuňáků v La Punta.

Zobrazit více
Arzachena

Arzachena

Arzachena je proslulá svými archeologickými nalezišti. Mezi ty nejlepší patří La Prisgiona, Li Muri, Li Lolghi nebo Tempio di Malchittu. Vstupné stojí kolem 3,5 euro, ale k dispozici jsou i hromadné vstupenky na více nalezišť.

Zobrazit více
Tempio Pausania

Tempio Pausania

Bývalé římské město je vyhledávaným místem díky archeologickému nalezišti Nuraghe Maiori a léčivým pramenům Fonti di Rinaggiu. Pro milovníky vína doporučujeme navštívit vinný sklípek Cantina Gallura, kde vzniká chutné Vermentino di Gallura.

Zobrazit více
Sassari

Sassari

2. největší sardské město je dnes univerzitním centrem ostrova. Za návštěvu stojí centrální náměstí Piazza Italia, kterému dominují městské paláce Palazzo della Provincia, Palazzo Giordano a socha krále Viktora Emanuele II., ale také původně gotická katedrála Duomo.

Zobrazit více
Piscinas beach

Spiaggia di Piscinas

Tahle 3,5kilometrová pláž je jednou z nejhezčích v jihozápadní části ostrova.

Zobrazit více
Su Giudeu

Su Giudeu

Krásná pláž na jihu ostrova nenadchne jen fotogenickým písečným pobřežím, ale také plameňáky, které tu lze spatřit ve volné přírodě.

Zobrazit více
Cala Brandinchi

Cala Brandinchi

Cala Brandinchi je nejkrásnější pláží San Teodoro. Díky neuvěřitelně modré vodě a sněhobílému písku si vysloužila přezdívku „Malé Tahiti“. Na pláž se dostanete autem po zaplacení vstupného, které činí 2,5 euro na osobu.

Zobrazit více
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu