Sardinie

Co dělat na Sardinii

Objevte, co dělat na Sardinii za aktivity, kam vyrazit na výlety a jak se zabavit během své dovolené.

Pláže a koupání

Sardinie bývá právem přirovnávána ke Karibiku, Seychelám nebo Thajsku, místní pláže totiž patří k těm nejkrásnějším v celé Evropě. Ať se vydáte na Sardinii kamkoliv, narazíte na pláž snů. 

Sardinské pláže mají dva společné jmenovatele. Naprostou většinu z nich pokrývá jemný bílý písek ideální pro děti i milovníky pohodlných pláží. A na všech plážích se budete koupat v křišťálově čisté vodě.

Najdi nelepší plážový resort na Sardinii

Na severním a jižním pobřeží mají pláže velmi mírný vstup do moře, které je zde mělké a příjemně prohřáté. Díky četným zátokám a ostrůvkům na severu ani na jihu nečekejte velké vlny, ale pouze klidnou hladinu.

Naopak na východním i západním pobřeží, které je mnohem otevřenější, se můžete vyblbnout ve větších či menších vlnách a užijí si zde i kitesurfaři. Obvykle ale i na těchto pobřežích je alespoň prvních 50 metrů vstupu do moře velmi pozvolných.

TOP 10 nejhezčích pláží na Sardinii

Pro snazší orientaci, kam na Sardinii zamířit, pro vás vybíráme top deset nejkrásnějších pláží na ostrově. Pro všechny máme zpracované detailnější informace, stačí kliknout na název pláže. Pro rychlejší orientaci v závorce uvádíme vzdálenost k nejbližšímu letišti:

Ceny lehátek a slunečníků na Sardinii

Cestovatelé často zjišťují poměrně zásadní položku v rozpočtu, a sice ceny půjčoven plážového vybavení. Zejména lehátko a slunečník je takřka nezbytné vybavení pro pohodlný pobyt na pláži. Důležité je říci, že ceny se výrazně liší podle konkrétní destinace.

V průměru za celodenní půjčení 2 lehátek a 1 slunečníku zaplatíte kolem 15 EUR

Nejdražší ceny těchto služeb očekávejte na pobřeží Costa Smeralda a obecně v okolí Olbie, kdy půjčovné může stoupat až přes 20 EUR, naopak nejlevnější půjčení je obecně na západním pobřeží s cenami i kolem 10 EUR.

Pěší turistika

Ostrov je skvělým místem k pěším túrám. K dispozici jsou lehčí i velmi náročné trasy. Jejich volbu necháme jen a jen na vás.

Mapy s popisem tras v angličtině najdete například na webu alltrails.com, některé turistické trasy znázorňují výborně i en.mapy.cz.

Porovnat ceny autopůjčoven a Sardinii

Národní park Golfo di Orosei a pohoří Gennargentu

V národním parku u pobřeží Golfo di Orosei a pohoří Gennargentu se nachází největší hora ostrova Punta La Marmora (1.834 m n. m.) a nespočet turistických tras horského charakteru. Ty vedou zalesněnými hlubokými kaňony i po holých vápencových vrcholech s krásnými výhledy do okolí.

Nejlepšími výchozím body pro ubytování jsou městečka Dorgali a Cala Gonone v severní části národního parku, resp. Lanusei a Ulassai na jihu v nejvyšších částech hor.

Selvaggio Blu

Na jeden z nejnáročnějších evropských treků si vyhraďte alespoň týden. Zdolat 45kilometrový úsek po pobřeží zálivu Golfo di Orosei vyžaduje mimořádnou fyzickou zdatnost a trekingové vybavení. Cesta s průvodcem není vůbec na škodu.

Soutěska Gola su Gorropu

Nejhlubší soutěsku v Evropě vyrazte navštívit brzy ráno, než se udělá horko a místo začne okupovat příliš mnoho turistů. Vedou sem 2 hlavní trasy. Náročnější asi 8kilometrová stezka začíná u parkoviště v průsmyku Genna e Silana. Snadnější a druhá oblíbenější trasa vede přes most Sa Barva. Od mostu je to asi 2 hodinky cesty vyschlým korytem řeky Flumineddu k ústí soutěsky. Samozřejmě jsou k dispozici i výpravy s průvodcem.

Vstup je možný každý den od 10:30 do 17:00 za 5 EUR.

Le Prigionette

Přírodní rezervace nabízí množství hezkých stezek pro pěší i cyklisty. V místních lesících žijí divocí jeleni, poníci, divočáci a albínští osli. Park leží poblíž mysu Caccia a letoviska Alghero a je ideálním místem na jednodenní výlet.

Park je otevřen každý den od 9 do 18 hodin a vstupné činí 3 EUR na osobu.

Monte dei Sette Fratelli

Monte dei Sette Fratelli je vhodná pro nenáročné i těžké túry. Je to jedno ze tří míst, kde se vyskytuje jelen sardinský, a zahlédnout tu můžete i hejna sokolů či orlů. Přírodní rezervace leží nedaleko Cagliari a je tak ideální místem pro výlety, pokud vás omrzí koupání v moři.

Ochutnejte sardinskou kuchyni

Přestože je Sardinie součástí Itálie, je zdejší kuchyně od té italské velmi odlišná.

Chléb

Tradiční chleba, pane carasau, je křupavý tenký chléb, který se dodnes v mnoha rodinách peče tradičním způsobem.

Těstoviny

Přestože se špagety těší velké popularitě, Sardové mají své speciální druhy těstovin. Ochutnejte malloreddus (gnochetti sardi) ve tvaru lastur, ravioly culurgiones plněné ricottou nebo pecorinem nebo třeba zamotané nudle maccarones furriaos. Všechny chutnají skvěle!

Pečené selátko a jehně

Oblíbené je pečené sele, jehně a kůzle, které se dochucuje pouze bylinkami.

Sýry

Sýr má na Sardinii tisíciletou tradici a Sardové jsou pravými mistry oboru. Většina sýru se vyrábí z ovčího mléka. Ovcí tu uvidíte požehnaně, údajně až čtyřnásobně víc než samotných obyvatel. Ochutnejte pecorino sardo, krémové kozí sýry ircano a caprino, fiore sardo, fresa, peretta a spoustu dalších. Jen odvážlivci ochutnají casumarzu, shnilý sýr s živými larvami mouchy sýrorodky drobné.

Dezerty

Zamiřte do cukrárny a ochutnejte tradiční velikonoční cukroví pardulas, které se prodává po celý rok. Chuťové pohárky polaskají vynikající mandlové sušenky amarettes, ale chybu neuděláte ani s oblíbeným dezertem seada. Sardské zmrzlinárny dělají italské zmrzlině čest a nemusíte se bát, že byste si na gelatu nepochutnali. Italové prostě znají naše chutě jako vlastní boty.

Agroturismus

Agroturismus je v Itálii velkým pojmem. Poskytovatel agroturismu musí návštěvníkům nabídnout nejen ubytovací služby, ale musí se také věnovat vedlejším službám spojeným se zemědělskou produkcí. Co to v praxi znamená?

Hosté bydlí na zemědělských farmách, zámcích nebo třeba na venkovských usedlostech a častokrát se mohou také aktivně podílet na výrobě pokrmů nebo sklizni. Na Sardinii je takových agriturismů nespočet.

Jaké nejlepší farmy s pohodlným moderním ubytováním bychom doporučili?

  • Tenuta Su Vrau – západní Sardinie poblíž moře cca 51 km od letiště Olbia
  • Sa Perda Arrubia – nádherná lokalita luk a lesů u města Cardedu cca 127 km od letiště Cagliari
  • Sa Mandra – skvěle hodnocená farma v úrodné oblasti v těsné blízkosti letiště Alghero
  • Li Pireddi – farma v úžasné lokalitě uprostřed lesů severní Sardinie cca 55 km od letiště Olbia

Agriturismi nabízí také bohatá degustační menu, která v průměru vyjdou na 35 EUR za osobu. Je třeba se předem objednat, bývá tu opravdu plno!

Cyklistika

Sardinii zbožňují i cyklisté. Jednou z nejžádanějších tras je SS125, která vede mezi Dorgali a Santa Maria Navarrese. Sardinie je ideální jak pro silniční cyklistiku, tak i pro horské kolo.

Více informací se dozvíte na sardiniacycling.com.

Vodní aktivity

Windsurfeři vyrážejí do Porto Pollo, Spiaggia della Pelosa, San Teodoro, Spiaggia Mugoni. Vyznavači kitesurfingu by neměli vynechat zářijové Open Water Challenge Oristano.

Surfaři by měli zamířit přímo na poloostrov Sinis a milovníci potápění na Isola San Pietro, Isola Tavolara nebo Arcipelago di La Maddalena.

Na své si tu přijdou i jachtaři, paddleboardisti, kajakáři, prostě všichni, kdo milují vodu.

Festivaly

Náboženské svátky mají pro Sardy velkou duchovní hodnotu, ale jsou také přehlídkou historických kostýmů, masek, hudby, tance a místní gastronomie. V únoru a v březnu se po celé Sardinii pořádají tradiční karnevaly a slavnosti (Carnevale, Sa Sartiglia, Lunissanti, Settimana Santa, Sagra del Torrone).

Pokud plánujete navštívit Sardinii v první polovině července, zamiřte do malé vesničky Sedilo v provincii Oristano, kde se každoročně pořádají jezdecké závody S’Ardia.

Nuragy

Jestli nám stále nevěříte, že na Sardinii si najde každý to svoje, doufáme, že vás konečně přesvědčíme. Sardinie má bohatou historii a nachází se tu množství archeologických vykopávek.

Počet nuragů je odhadován na 7.000 a mezi ty nejlepší patří: Nuraghe Su Nuraxe, Tiscali, Nuraghe di Santa Cristina, Serra Orrios, Nuraghe di Palmavera, Nuraghe Is Paras.

A co že to ty nuragy vlastně jsou? Nuragy jsou kamenné věže připomínající věže středověkých tvrzí. Na ostrově vznikaly už v době bronzové a s jejich stavbou se skončilo až ve 3. století př. n. l.

Chystáš se na Sardinii?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 29. 01. 2024

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.