Sardinie

Počasí na Sardinii a kdy sem jet

Počasí na Sardinii

Na Sardinii panuje středomořské subtropické klima. Léta jsou tu horká a suchá, zimy naopak vlhké a mírné. V létě teplota častokrát přesahuje tropickou třicítku a v zimě málokdy klesne pod bod mrazu. Ostrov se chlubí 300 slunečnými dny v roce, což ocení především ti z vás, kteří vyrazí na Sardinii za mořem. Průměrná teplota moře se pohybuje v létě kolem 25 °C.

Ačkoliv je Sardinie poměrně velký ostrov, počasí je podobné na severu i jihu. Větrnější je pak západní pobřeží a horské oblasti uprostřed Sardinie.

Dovolená Sardinie - nabídka zájezdů

Teploty vzduchu a kdy nejvíce prší

Pročtěte si detailní popis počasí na Sardinii dle měsíců v roce.

Počasí v lednu

Leden na Sardinii je ideálním měsícem pro poznávání měst a vesniček nebo pro road-tripy napříč ostrovem. Teploty se běžně přes den pohybují kolem 14 °C. V nejvyšších partiích hor může ležet sníh a právě leden je měsícem s největší šancí na provoz jediného lyžařského střediska Bruncu Spina. Dešťové přeháňky se objevují v průměru 7 dní v měsíci, nejedná se ale většinou o dlouhotrvající deště.

Počasí v únoru

Únor je jedním z nejdeštivějších měsícem na Sardinii, zejména na severu ostrova. Ani tak se ale cesty po městech a památkách není třeba obávat, prší v průměru jen 8 dní v měsíci a většinou jde o krátké přeháňky. Teploty v únoru dosahují průměru okolo 15 °C.

Počasí v březnu

Poslední zimní měsíc je stále ideální pro poznávání Sardinie zcela bez turistů, ježdění po městech a městečkách a užívání si autentické atmosféry. Březen umí být na pobřeží nepříjemně větrný, ale teploty už stoupají na průměrné hodnoty cca 17 °C s tím, že maxima často překročí i 20 °C. Deštivých dní je v průměru 8 v měsíci, prší relativně často, avšak jde jen o kratší přeháňky.

Počasí v dubnu

Dubnové počasí je poslední, kdy se objevují relativně časté (avšak krátké) dešťové přeháňky. Teploty běžně stoupají k 19 °C a často se přehoupnou i přes 25 °C. Na koupání v moři to ale určitě ještě nebude, takže duben je ideální pro výlety po městech, památkách i pěší turistiku, na kterou bude ideální počasí - ani horko, ani zima.

Počasí v květnu

Poslední čistě jarní měsíc je jako stvořený pro pěší túry a cyklistiku na Sardinii. Průměrné teploty se pohybují okolo 24 °C s maximy i ke 30 °C. Prší sporadicky ve formě kratších přeháněk, na koupání v moři je ale stále zima a především moře ještě není zdaleka prohřáté k hodnotám, které by vyhovovali většině cestovatelů.

Počasí v červnu

První letní měsíc začíná na Sardinii vedlejší sezona a k jeho konci už se přehupuje v sezonu hlavní. Průměrné teploty vystupují na 28 °C, běžně ale přes den přesahují i 30 °C. Voda v moři, zejména v mělčích oblastech, už začíná být příjemně prohřátá a koupací letní dovolená v plném proudu. Déšť je spíše výjimečnou záležitostí, prší jen ve formě velmi mírných přeháněk v průměru 3-4 dny v měsíci.

Počasí v červenci

Červenec na Sardinii je typicky letním měsícem, kdy je sezona v plném proudu. Průměrné teploty se po celém pobřeží pohybují na 31 °C, obvykle ale aspoň na pár dní v měsíci atakují i 40 °C. Prší zcela výjimečně a obloha je po celý červenec bez mráčku.

Počasí v srpnu

Srpen je nejteplejším měsícem na Sardinii a také měsícem s absolutně největším počtem turistů. Běžné denní teploty dosahují průměru 32 °C s několika dny, kdy se můžou přehoupnout i přes 40 °C. V srpnu je nejteplejší i moře, které v mělčích zátokách může být prohřáté až nepříjemně na podobné hodnoty jako má vzduch. Déšť a oblačná obloha jsou v srpnu naprosto výjimečnými jevy.

Počasí v září

Celé září panuje na Sardinii typicky letní počasí s mnohem příjemnějšími teplotami než o prázdninách. Vystupují v průměru na 28 °C s menší pravděpodobností extrémních veder. Teplota vody v moři je krásně letní a na všech plážích se budete můžete v pohodě a bez obav koupat. V září sice prší asi 4x častěji než v srpnu, jedná se ale jen o velmi lehké krátké přeháňky, které nijak nenaruší vaší dovolenou.

Počasí v říjnu

I během října si můžete na Sardinii užít klasickou letní dovolenou. Průměrné denní teploty se pohybují mezi 22 a 24 °C, ale často vystoupí i ke 30 °C. Z léta je pořád ještě příjemně prohřátá voda v moři, zejména v mělkých zátokách severní Sardinie. Dešťové přeháňky jsou krátké a naruší průměrně jen 5 dnů v měsíci.

Počasí v listopadu

V listopadu už se na Sardinii vykoupou jen otužilí jedinci. Běžné teploty přes den vystupují na 19 °C, ale večery bývají větrné a studené. Prší průměrně 7 dnů v měsíci, většinou formou lehčích přeháněk. Listopad je tak vhodným měsícem pro pěší turistiku i cestování po městech.

Počasí v prosinci

Prosinec je nejdeštivější měsíc na Sardinii, kdy prší zhruba 2x častěji než v ČR. Obecně se ale jedná spíš o přeháňky a dlouhotrvající deště jsou výjimečné. Teploty klesají na hodnoty kolem 15 °C.

Teplota moře na Sardinii

Moře je na koupání od června do října, kdy je teplota vody nejvyšší, a to mezi 20 a 25 °C. Podívejte se na detailní informace v samostatném článku.

Tabulka teplot během roku

Sardinie - Počasí se regionálně prakticky neliší

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
15 °C
únor
přeháňky
15 °C
březen
přeháňky
17 °C
duben
polojasno
18 °C
květen
polojasno
23 °C
červen
jasno
28 °C
červenec
jasno
31 °C
srpen
jasno
31 °C
září
polojasno
27 °C
říjen
polojasno
22 °C
listopad
přeháňky
18 °C
prosinec
přeháňky
15 °C

Kdy jet na Sardinii

Letní prázdniny (červenec–srpen)

Největší nápor turistů zažívá ostrov během letních prázdnin, kdy se do přímořských letovisek stahují davy, aby si užily horkých dnů. Během srpna jsou pláže obsypané stovkami Italů, kteří sem vyráží na většinou až měsíční dovolenou. V srpnu jsou proto nejvyšší ceny ubytování z celého roku (až o 15-20% vyšší než v červenci).

Vedlejší sezona

Pokud se chcete vyhnout největším davům, doporučujeme na Sardinii vyrazit od dubna do června nebo od půlky září do října. Vedlejší sezona nabízí proměnlivé počasí a chladnější moře, ale na rozdíl od hlavní sezony se výborně hodí pro pěší turistiku a cyklistiku. Od dubna se teplota začíná pomalu zvyšovat a dosahovat příjemné dvacítky. Naopak od půlky září na ostrově ustávají parné dny a teplota klesá k příjemným 26 °C.

Mimo sezonu

Mimo sezonu se vám na Sardinii opravdu nevyplatí jezdit. Dny jsou stejně jako u nás krátké a chladné a mnohá místa jsou navíc zavřená (včetně některých hotelů). Nejčastěji sem turisté zamíří kvůli karnevalu, který se slaví na více místech ostrova. Od listopadu až do března teplota nepřesáhne 20 °C a je opravdu velmi deštivo. Nejdeštivějšími měsíci jsou listopad, prosinec a únor.

Dovolená Sardinie - nabídka zájezdů

Chystáš se na Sardinii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 31. 12. 2022
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Martina Plzáková
před 3 lety

Dobrý den.

Ráda bych se zeptala, jak je to dnes s vycestováním na Sardinii. Budeme po druhém očkování proti Covid 19.

Děkuji MP.