Milán

Jak se dostat do Milána

Nejideálnějším způsobem přepravy je letadlo. Cesta autem nebo autobusem se většinou nevyplatí ani cenově, o čase stráveném na cestě ani nemluvě. Přímé vlaky z ČR do Milána nejezdí.

Letecky

V Miláně se nachází tři letiště: Linate (LIN), Malpensa (MXP) a Bergamo (BGY). Většina cestujících přilétá do Malpensy a Bergama, která jsou od města vzdálena přibližně 60 kilometrů. Z letiště se turisté dostanou do centra města četnými autobusovými spoji nebo v případě Malpensy i vlakem. Více informací v našich průvodcích (stačí kliknout na název letiště).

Letenky do Milána patří stabilně k těm nejlevnějším v nabídce z Prahy i okolních letišť, byť dříve pravidelné ceny za 500 Kč tam i zpět už se objevují výjimečně. I tak ale za zpáteční letenku do Milána z Prahy zaplatíte v průměru mezi 1 500 a 3 000 Kč na jakýkoliv termín, v akcích i pod 1 000 Kč.

Z okolních letišť (Vídeň, Katowice apod.) bývají letenky ještě levnější a pohybují se v rozmezí 700 až 2 000 Kč za zpáteční cestu. Nejvíce akcí i nejfrekventovanější spojení obvykle nabízí Ryanair.

Z Česka a okolí využijete následující spojení:

Autobusem z ČR

Přímé spojení do Milána nabízí z ČR každý den Flixbus a 1x týdne Regiojet. Ceny zpátečních jízdenek u obou dopravců se pohybují mezi 1 800 a 2 800 Kč v závislosti na obsazenost spoje. výhodou oproti letecké cestě je možnost vzít si zdarma velké zavazadlo do 30 kg.po trase Praha – Plzeň – Mnichov – Curych – Lugano – Milán.

Doba jízdy autobusem z Prahy činí 14 hodin.

Vlakem

Přímé vlaky z ČR do Milána sice nejezdí, ale město patří k nejvýznamnějším železničním uzlům v Evropě a vlak je skoro vždy nejfrekventovanější a nejpohodlnější volbou dopravy u Milána po celé Itálii, do Švýcarska nebo Francie.

Jízdenky na regionálních spojích lze bez problémů koupit na všech nádražích v automatu nebo u pokladny, cena je vždy stejná jako při koupi online. Naopak u dálkových spojů jsou jízdenky vždy nejlevnější při koupi přes internet ideálně alespoň 3 týdny před odjezdem.

Z Milána využijete služeb zejména těchto železničních společností:

  • Trenitalia – rychlovlaky, dálkové i lokální vlaky po celé Itálii, u spojů Regionale a Regionale Veloce není nutné kupovat jízdenky předem, u ostatních bude cena přes internet nižší
  • Italo – rychlovlaky po hlavní trase do Turín – Milán – Bologna – Florencie – Řím – Neapol – Salerno, obvykle jsou mírně levnější než Trenitalia
  • SBB – švýcarské dráhy nabízí velmi frekventované spojení do Curychu, Basileje, Bernu, Lugana a dalších měst ve Švýcarsku, obvykle za podobné nebo nižší ceny než Trenitalia
  • Trenord – lokální dráhy po okolí Milána zejména směrem na sever (například na letiště Malpensa)

Jízdní řády a možnost koupě jízdenek online najdete na odkazech výše, stačí kliknout na název železniční společnosti.

Ceny jízdenek do bližších destinací typu Novara, Bergamo nebo Piacenza se pohybují kolem 7 EUR, destinace vzdálenosti Turína, Benátek, Pisy či Florencie začínají cca na 20 EUR a například nejlevnější jízdenky do Říma pořídíte za jízdu rychlovlakem rychlostí až 320 km/h od cca 35 EUR.

V Miláně funguje hlavní nádraží Milano Centrale, odkud vyjíždí naprostá většina dálkových spojů, některé však můžou začínat na nedalekém nádraží Milano Porta Garibaldi, proto vždy věnujte maximální pozornost místu odjezdu.

Autobusem po Itálii

Často až mnohonásobně levnější než vlak jsou dálkové autobusy. Pohodlí je výrazně nižší, frekvence spojů obvykle také, doba jízdy delší a navíc se autobusové spoje soustředí jen na největší italská města.

Pokud však míříte z Milána do Benátek, Turína, Florencie, Boloni, Říma či Pisy a chcete především ušetřit, autobus bude skvělou volbou. Jízdenky v předstihu zhruba 3 týdnů se dají totiž koupit už od symbolických 2 EUR, a to i na delších trasách do Turína nebo Florencie. Lístky kupujte online na webech dvou největších autobusových společností:

Všechny dálkové spoje odjíždějí za autobusového nádraží Lampugnano (poloha na mapě) u stejnojmenné stanice metra červené linky M1.

Chystáš se do Milána?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 05. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.