Skalní město Petra
Jordánsko

11 míst co vidět v Jordánsku

Petra

Noční Petra

Největším tahákem Jordánska je bezesporu slavné skalní město Petra. Pokud budete v Jordánsku byť jen na chvíli, rozhodně doporučujeme tuto úžasnou lokalitu nevynechat. 

Ve starověku bývala Petra bohatou obchodní křižovatkou s množstvím velkolepých budov a i dnes ohromuje zejména monumentálními průčelími vytesanými do červeného pískovce. Nejznámějšími z nich jsou Pokladnice a Klášter. Petra ovšem nejsou jen zdobná průčelí, ale také zbytky římského města, fascinující barevné skály a velkolepé vyhlídky.

Hlavní atrakce zvládnete svižnou chůzí během jednoho dne, vyrazte ale ráno co nejdříve. Město je obrovské, počítejte tedy, že v Petře během snadno nachodíte přes 20 kilometrů za den a navíc spoustu schodů. Vzhledem k minimálnímu cenovému rozdílu mezi jednodenní a vícedenní vstupenkou zvažte rozvržení návštěvy do dvou dnů, což vám umožní zvolnit tempo a prozkoumat i oblasti mimo hlavní trasu. Prodává se i třídenní vstupenka, ta už je ale spíš jen pro opravdové nadšence.

Na místě je možné pronajmout koně, velblouda či osla, který vám zkrátí cestu nebo vás vyveze do schodů. Koně jezdící od pokladen jsou oficiálně v ceně vstupenky, ale majiteli budete muset zaplatit spropitné, jehož výše vždy závisí na vašem umění smlouvat. Nicméně se zvířaty nezacházejí místní beduíni zrovna ukázkově, takže pokud můžete, choďte raději pěšky.

Vstupné je 50/55/60 JOD za jedno-/dvou-/třídenní vstup. Pozor, tyto ceny platí pouze pro ty, kteří v Jordánsku stráví minimálně jednu noc! V případě tří- a vícedenního pobytu v zemi je výhodnější předem pořídit Jordan Pass. 

Plánky Petry se základními trasami jsou u pokladen k dispozici zdarma, pro vedlejší cesty se dobře osvědčily mapy.cz. Možnosti občerstvení se v Petře omezují na stánky se sendviči, chlazenými nápoji a beduínským čajem, je tedy uvážlivé zabalit si vlastní svačinu. Překvapivě příjemný stánek i s posezením a připojením na wifi je u Kláštera.

Ubytování snadno zařídíte v přilehlém městě Wadi Musa, které se skládá prakticky jen z hotelů, restaurací a obchodů se suvenýry.

Více informací o lokalitě najdete na: visitpetra.jo

Chystáš se do Jordánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.