Skalní město Petra
Jordánsko

11 míst co vidět v Jordánsku

Wadi Rum

Wadi Rum

Údajně nejkrásnější poušť světa, domov beduínů a někdejší působiště Lawrence z Arábie. Zdánlivě nekonečný labyrint obrovských skalních masivů posazených na písčitých pláních, jemný písek hrající barvami od sytě rudé po žlutobílou. A ticho, které jinde nezažijete.

Wadi Rum je jednou z nejpřednějších jordánských lokalit, oblast je zapsaná i v seznamu UNESCO. Beduíni dnes již nekočují, ale bydlí v městečku Rum na okraji pouště a jsou ekonomicky závislí na turistickém ruchu. I díky tomu je nabídka služeb velmi široká a na své si přijde každý, ať už chce strávit v poušti jeden den, nebo týden.

Nejsnazším způsobem, jak se do pouště dostat, je najmout si džíp s řidičem. Toho vám buď přidělí u návštěvnického centra, nebo si můžete předem přes internet objednat některou z místních agentur. Druhá možnost vám umožní zvolit si individuálnější program, ale mezi jednotlivými agenturami velký rozdíl není. Je možné přijet i vlastním vozem (za poplatek), ale musíte mít auto s pohonem 4x4 a vědět si rady s řízením na písku.

Základní nabídka všech agentur i řidičů je okružní jízda pouští se zastávkami na vybraných místech. I samotná jízda touto monumentální krajinou vám zaručeně vezme dech, ale pokud se nechcete jen vozit, máte na výběr i z jiných aktivit, například výstup na skalní oblouk Burdah (doporučujeme), výlet do kaňonu Rakabat nebo slezení nejvyšší hory Jordánska. Wadi Rum je také ideálním místem k výletům na velbloudech a neposlední řadě je skvělou destinací pro pískovcové lezení.

Ubytovat se lze jen v beduínských táborech v poušti, v Rumu žádné možnosti ubytování nenajdete. Kempy jsou vybavené elektřinou, evropskými toaletami a tekoucí vodou, některé mají i wifi. Spí se ve stanech z velbloudí srsti nebo venku pod hvězdami, jídlo vám připraví sami beduíni. 

Wadi Rum je místem extrémních přírodních podmínek: Ve dne může být nesnesitelné vedro, v noci naopak teploty rapidně klesají. Nepodceňujte sílu místního slunce, noste pokrývku hlavy, používejte opalovací krém a hodně pijte. 

Nepokoušejte se chodit do pouště bez průvodce, pokud nemáte s podobným prostředím zkušenosti, orientační smysl a s sebou více než dostatečné zásoby vody. Vstupné do rezervace stojí 5 JOD, s Jordan Passem zdarma. Více informací na wadirum.jo.

Chystáš se do Jordánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.