Kuba
Kuba

Co dělat na Kubě

V každém městě najdete agenturu Cubatour, která nabízí několik možností organizovaných výletů. Často tyto výlety vychází levněji než cesta na vlastní pěst, jelikož těží z množstevních výhod. Součástí těchto výletů pak může být i oběd, který agentura zařídí za pouhé 3 CUC, na místě však ten stejný oběd může stát i přes 10 CUC. Tipy na aktivity:

Pláže

Co by to bylo za dovolenou bez návštěvy pláže. Na Kubě máte na výběr z několika variant. Zřejmě nejznámější je plážové středisko Varadero s nejkrásnější pláží na Kubě, naprosto průhlednou vodou a krásným bílým pískem. Pláž navíc lemuje celé městečko, proto zde nebudete namačkaní hlava na hlavě. 

Další pláže najdete i nedaleko Havany – Playa del Este – kam vás zaveze autobus z havanského centrálního parku Parque Central (5 CUC/osoba/tam i zpět), případně vás na místo zaveze i všudypřítomné taxi za 25 CUC po smlouvání. Od pláží poblíž Havany očekávejte přítomnost Kubánců, kterých je zde ve srovnání s cizinci naprostá většina – podle toho pak také vypadá okolí pláží, které je plné stánků s levným občerstvením. Čistotou však Kubánci neoplývají, proto v moři naleznete pohozené plechovky od piva či láhve od rumu.

Pokud se vydáte na jižní pobřeží, můžete navštívit i pláž nedaleko Cienfuegos nazývající se Playa Rancho Luna, kam se dostanete taxíkem za 15–20 CUC. Hned vedle pláže pak naleznete i delfinárium či záliv plný plameňáků. Vše můžete objet s taxi za mírný příplatek, obvykle do 5 CUC navíc.

Další slavné pláže naleznete nedaleko, např. Playa Girón proslavená svými korálovými útesy vhodnými ke šnorchlování či potápění nebo Playa Larga v zátoce Sviní, kde proběhlo slavné neúspěšné vylodění amerických vojáků, které odstartovalo Karibskou krizi.

Národní parky

Pro výlet do národních parků silně doporučuji využití služeb Cubatouru, ten zajistí i anglicky mluvícího průvodce, který výlet nesmírně obohatí. Zajímavým parkem je např. El Cubano hned vedle Trinidadu či o něco vzdálenější Parque Guanayara, kde uvidíte kubánský přírodní park plný endemických rostlin či zvířat (masožravé rostliny, národní pták „tocororo“ a mnohé další), chatrče, v nichž údajně dodnes bydlí lidé, vše je zakončeno koupelí u vodopádů. Cena za návštěvu El Cubano byla 21 CUC i s obědem, Guanayara pak stál necelých 50 CUC.

Potápění, šnorchlování

Jižní pobřeží Kuby vybízí k poznávání podvodních krás Karibského moře. Prakticky na všech plážích si můžete za 5 CUC vypůjčit brýle, šnorchl a ploutve a vydat se zhruba 100–200 metrů od pláže ke korálovým útesům. Pokud však chcete vidět více, můžete si zaplatit potápění s profesionální výbavou, kde jedno potopení stojí přibližně 25 CUC

Tabáková továrna

Prakticky v každém městě je továrna na výrobu doutníků, v níž je možnost prohlídky. Harmonogram návštěv je však velice omezen, často na pouhou hodinu dopoledne a hodinu odpoledne, proto je dobré si toto zjistit před návštěvou. Poblíž továrny vás budou Kubánci lákat k nákupu zaručeně kvalitních doutníků u nich doma, proto buďte obezřetní a nedávejte na jejich rady ohledně směru k továrně. Asi nejznámější továrnou je havanská továrna na doutníky Cohiba, která za 10 CUC provede účastníka výrobou doutníků, sám si i doutník uválí a po 15 minutách si doutníky může opět zakoupit. 

Delfinárium

Ihned vedle pláže Playa Rancho Luna se nachází údajně nejlepší delfinárium na Kubě, kde za 10 CUC uvidíte show či za 50 CUC zažijete koupání s delfíny. I přes vysokou cenu se jedná o zážitek na celý život, po tanci a líbání vás delfíni zvednou na čumácích a drží vás ve vzduchu, přičemž zběsilá fotografka zabírá vaše napůl vyděšené, napůl ohromené výrazy. Pozor na závěrečné překvapení v podobě ceny 40 CUC za CD s fotkami, které lze vyřešit domluvou s další skupinkou zúčastněných, tedy rozložením částky mezi více osob.

Viñales

Vesnička na západě země je proslulá svými tabákovými plantážemi zasazenými v neuvěřitelně krásné přírodě tvořené tzv. mogoty, což jsou skalní výrůstky obrostlé zelení. Celá oblast je zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO.

Chystáš se na Kubu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele coud
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.