Kuba

Jídlo na Kubě

Kubánská kuchyně

Kubánská kuchyně neoplývá velkou pestrostí, proto vám po dvou týdnech na ostrově budou některé pokrmy již doslova lézt krkem. Je však nutné dodat, že kubánské restaurace se zlepšují rychlostí světla, neustále vznikají nové, které se snaží lépe či hůře kopírovat zahraniční pokrmy. Obzvláště Havana je tak považována za gastronomické centrum Kuby. 

Typickým pokrmem je zde vepřové či kuřecí maso doplněné přílohou z rýže spolu s tmavými fazolemi a zeleninovou oblohou. Toto jídlo naleznete téměř v každé restauraci v několika úpravách, které spočívají v přidání šunky či sýra. Bohužel se však na Kubě používá pouze jeden druh sýra a šunky nevalné kvality, který naleznete jak v toastech, tak i v pokrmech, což časem omrzí.

Díky příhodné poloze jsou v nabídce často i mořské plody v čele s krevetami za velmi přijatelné ceny. Dalším oblíbeným pokrmem je pak pizza připomínající pizzy ze školních jídelen, tedy z buchtového základu posypané již zmíněným sýrem či šunkou. Pouliční stánky pak nabízejí i hamburgery či různé lančmíty, přihlédneme-li však ke skladování těchto produktů, byli bychom s podobným druhem stravování opatrní.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se vám podaří někde vyhandlovat kubánské pesos, můžete je směle použít na jednom z četně se vyskytujících bufetů, kde si můžete koupit hamburger či housku za směšné peníze (do 10 Kč). Většinou však tyto fast-foody nevypadají vábně stejně jako potrava, kterou produkují. Budete-li však bydlet v casa particular, můžete si domluvit večeři u hostitele, který za velmi přijatelnou cenu nabídne hostinu, po níž se sotva zvednete. Stejně tak si můžete říct o doporučení restaurace, kam hostitel nejraději chodí. Většinou nám poradili velmi dobře, za což byli odměněni panákem vlastní pálenky, která je ještě více rozmluvila.

Vyloženě low-costovým cestovatelům pak mohou přijít vhod místní tržiště, na nichž si za kubánské pesos koupíte všechny základní potraviny, především pak zeleninu a ovoce.

Obvyklé ceny v restauracích

Mimo Havanu se hlavní jídlo pohybuje kolem 4–5 CUC včetně přílohy. Lze však najít i levnější varianty, kde vám udělají vajíčka na jakýkoliv způsob za 1 CUC či vepřový plátek s rýží za 2 CUC. V Havaně pak očekávejte cenu kolem 8–10 CUC ve stylových restauracích, nejvyhlášenější podniky v centru pak za kompletní menu požadují i 20 CUC. I v Havaně však najdete restaurace, kde vás jídlo nebude stát více než 5 CUC. Za lokální pivo či nealko zaplatíte zhruba 1 CUC, pokud si objednáte zahraniční importované nápoje, cena se většinou zvýší o 0,5 CUC (i na Kubě najdete Coca-colu či Pepsi).

Chystáš se na Kubu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele coud
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.