Průvodce státem
Kuba
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo na Kubě

Kubánská kuchyně

Kubánská kuchyně neoplývá velkou pestrostí, proto vám po dvou týdnech na ostrově budou některé pokrmy již doslova lézt krkem. Je však nutné dodat, že kubánské restaurace se zlepšují rychlostí světla, neustále vznikají nové, které se snaží lépe či hůře kopírovat zahraniční pokrmy. Obzvláště Havana je tak považována za gastronomické centrum Kuby. 

Typickým pokrmem je zde vepřové či kuřecí maso doplněné přílohou z rýže spolu s tmavými fazolemi a zeleninovou oblohou. Toto jídlo naleznete téměř v každé restauraci v několika úpravách, které spočívají v přidání šunky či sýra. Bohužel se však na Kubě používá pouze jeden druh sýra a šunky nevalné kvality, který naleznete jak v toastech, tak i v pokrmech, což časem omrzí.

Kubánská kuchyně

Díky příhodné poloze jsou v nabídce často i mořské plody v čele s krevetami za velmi přijatelné ceny. Dalším oblíbeným pokrmem je pak pizza připomínající pizzy ze školních jídelen, tedy z buchtového základu posypané již zmíněným sýrem či šunkou. Pouliční stánky pak nabízejí i hamburgery či různé lančmíty, přihlédneme-li však ke skladování těchto produktů, byli bychom s podobným druhem stravování opatrní.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se vám podaří někde vyhandlovat kubánské pesos, můžete je směle použít na jednom z četně se vyskytujících bufetů, kde si můžete koupit hamburger či housku za směšné peníze (do 10 Kč). Většinou však tyto fast-foody nevypadají vábně stejně jako potrava, kterou produkují. Budete-li však bydlet v casa particular, můžete si domluvit večeři u hostitele, který za velmi přijatelnou cenu nabídne hostinu, po níž se sotva zvednete. Stejně tak si můžete říct o doporučení restaurace, kam hostitel nejraději chodí. Většinou nám poradili velmi dobře, za což byli odměněni panákem vlastní pálenky, která je ještě více rozmluvila.

Vyloženě low-costovým cestovatelům pak mohou přijít vhod místní tržiště, na nichž si za kubánské pesos koupíte všechny základní potraviny, především pak zeleninu a ovoce.

Obvyklé ceny v restauracích

Mimo Havanu se hlavní jídlo pohybuje kolem 4–5 CUC včetně přílohy. Lze však najít i levnější varianty, kde vám udělají vajíčka na jakýkoliv způsob za 1 CUC či vepřový plátek s rýží za 2 CUC. V Havaně pak očekávejte cenu kolem 8–10 CUC ve stylových restauracích, nejvyhlášenější podniky v centru pak za kompletní menu požadují i 20 CUC. I v Havaně však najdete restaurace, kde vás jídlo nebude stát více než 5 CUC. Za lokální pivo či nealko zaplatíte zhruba 1 CUC, pokud si objednáte zahraniční importované nápoje, cena se většinou zvýší o 0,5 CUC (i na Kubě najdete Coca-colu či Pepsi).

Karibský ráj plný doutníků, rumu a salsy, který vás vždy dokáže překvapit

Kuba je největší ostrov souostroví Velké Antily nacházející se v srdci Střední Ameriky. Jeden z posledních států světa ovládaný totalitním režimem láká návštěvníky svou pestrou historií, obdivuhodnou přírodou i specifickou kulturou. Jen na Kubě naleznete plně funkční automobily z 50. let jezdící po poloprázdných silnicích, krásné písečné pláže k odpočinutí si při popíjení světoznámých koktejlů či panenskou přírodu v oblastech vnitrozemských tropických parků. Veškeré klady i zápory socialistického systému v kontrastu s otevíráním se zahraničním impulsům činí z Kuby unikátní místo k poznání i vzhledem k rychlému tempu změn v posledních letech.

Průvodce pro tebe napsal coud
Víza
Turistická karta
Turistickou kartu na 30 dní získáš na ambasádě v Praze za 750 Kč.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo je po celý rok, jen v srpnu až říjnu může přijít hurikán.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 44 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele coud
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu