Kuba
Kuba

Peníze a ceny na Kubě

CUC vs. CUP

Kuba má 2 státní měny, které zprvu mohou působit zmatečně.

 • CUC neboli pesos convertibles je měna pro cizince, kterou budete využívat téměř při všech platbách v hotelech, restauracích či obchodech, hodnota 1 CUC je zhruba 25 Kč, 

 • naopak CUP jsou kubánská pesos určená pro Kubánce. Jejich hodnota je přibližně rovna českým korunám, v některých pouličních bistrech, tržnicích či na plážích za ně můžete nakoupit velice výhodně.

Neplatí však, že by se k CUP cizinec nedostal či že by s nimi nemohl platit. Oficiální cestou při výběru z bankomatu či při výměně v bance kubánská pesos nezískáte, můžete se však pokusit je získat při platbách v obchodech, restauracích či na ulicích. Obecně však cizinci používají výhradně CUC.

Na pouličních stáncích pak uvidíte hodnoty se znakem $, které obvykle značí CUP, v restauracích a lepších podnicích pak bývají ceny uváděny v CUC, případně i v CUP, ovšem již po přepočtení (tzn. buď 3 CUC, nebo 75 CUP). Vždy je tak dobré si cenu vyjasnit před objednáním, hlavně pak měnu, v níž budete platit. Čím suverénnější budete, tím větší šanci uspět s CUP máte. Jeden místní nám dokonce tvrdil, že Kubánci jezdí taxíky se stejnou cenou jako cizinci, pouze platí v CUC. Toto nahrazování měn však rozhodně neplatí u všech služeb a zboží, je spíše vzácné. 

Směnárny a platba kartou

Jediným místem pro výměnu peněz oficiálně schválené státem jsou banky, kterých ve velkých městech naleznete poměrně hodně. Všechny banky mají stejný směnný kurz vyhlášený každodenně státem. Vzhledem k uvalení 10% daně na převod USD na CUC, je výhodné na Kubu vyrazit s eury. Přibližný kurz se pohybuje okolo 1,07 CUC/EUR. Na výměnu peněz v bance si ponechte časovou rezervu, jelikož jako v mnoha dalších místech zde budete stát ve frontě. S sebou je třeba pas a adresa ubytování. U většiny bank pak naleznete bankomaty, kde lze vybrat CUC.

Platba kartou je stále spíš výjimkou, bez hotovosti se určitě neobejdete.

Kolik co stojí

Na Kubě panuje socialistický režim, který způsobuje časté nedostatky zboží. Počítejte tak s tím, že ke konci týdne mohou být některé obchody či restaurace omezené ve své nabídce. Velký rozdíl v cenových hladinách je mezi Havanou a zbytkem země, kdy v Havaně počítejte s přibližně 50% příplatkem. Navíc zde většina restaurací má 10% couvert. Přibližné ceny:

 • Voda 1,5 l – 1,5 CUC
 • Pivo 0,35 l – 1 CUC
 • Rum Havana 3letý 1 l – 5 CUC
 • Jídlo na stánku – 1–2 CUC
 • Jídlo v restauraci – 4–6 CUC
 • Taxi za km
  • kratší vzdálenost: 1km = 1 CUC
  • delší vzdálenost: 1km = 0,5 CUC
 • Mojito = 2 CUC
 • Ubytování v casa particular = 20–30 CUC/pokoj
 • Ubytování v základním hotelu = 60 CUC/pokoj
 • Internet 1 hod – 2 CUC

Spropitné a smlouvání

Spropitné je očekáváno téměř neustále. I v Havaně při již 10% couvertu obsluha očekává pozornost za obsluhu, jelikož celý couvert jde majiteli restaurace. Standardní výše spropitného se pohybuje kolem 10 %, pokud však chcete mít zajištěn prémiový servis, dejte obsluze část spropitného již před obsloužením.

Pozor na pouliční naháněče, kteří za jakoukoliv i sebevíc špatnou radu očekávají pozvání na pivo/kafe/rum a často je pak problematické se jich zbavit. Spropitné jsme pak platili i ve státních muzeích, na hřbitově či u autobusové společnosti. Při vstupu na toalety (i v restauracích) se platí malý nestanovený poplatek, často jsme využili kubánských pesos či drobných 0,1 CUC. Pozor, téměř nikde se nevyskytuje toaletní papír a v obchodech je velmi předražený (balení 2 za 5 CUC).

Co se týče smlouvání, jednoznačně lze doporučit smlouvat s taxikáři, kde jsou prvotní ceny často dost nadsazeny. Stejně tak na trzích se suvenýry lze smlouváním výrazně snížit cenu.

Jak ušetřit

Velkou úsporu znamená ubytování v tzv. casas particulares, což jsou pokoje nabízené Kubánci na základě státního povolení. Nejedná se o luxusní záležitost, na druhé straně mají pokoje vše potřebné (vlastní sociální zařízení, klimatizace), jsou čisté a navíc jste v přímém kontaktu s místními, díky čemuž získáte tipy a rady od těch nejzasvěcenějších. Často nám tyto rady ušetřily spoustu problémů, času i peněz. Stejně tak vám casa particular domluví lístky na autobus, taxi či další casa particular v jiném městě. Nabízí také snídaně za 4–5 CUC, které zahrnují ovoce, vajíčka, toast, džus, mléko, kafe či čaj – velmi dobrá volba pro nastartování dne.

Dále se vyhněte předraženým restauracím, kam vás nahánějí s vidinou krásného výhledu z vyhlídky. Vždy doporučuji před usednutím prohlédnout menu. Pokud cena hlavního chodu překračuje hranici 10 CUC, rozhodně se vyplatí nalézt jinou, levnější restauraci. Výjimkou v tomto je Havana, kde dražší restaurace mohou znamenat i kvalitnější jídlo, navíc jsou zde obecně ceny vyšší.

Při přepravě pak domlouvejte své místo v autobuse s předstihem. V opačném případě můžete využít taxi, které je však dražší v závislosti na urgenci vaší cesty.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v casa particular (15 CUC/noc), stravuje se v levných restauracích/bufetech (10 CUC/den), popíjí v obchodě nakoupenou vodu či rum (5 CUC/den). Celkově tak utratí 750 Kč za osobu/den.

Střední cesta zahrnuje ubytování v casa particular se snídaní (20 CUC/noc) nebo airbnb, navíc i cestování po okolí taxíky z 60. let (10 CUC/osobu/den), lepší stravování v restauracích (15 CUC/den), popíjení koktejlů na baru (10 CUC/osobu). Celková útrata činí 1375 Kč za osobu/den.

Luxusní cestování po hotelech se nese v duchu luxusních hotelových komplexů ve Varaderu či v Havaně, kde můžete přespat např. v hotelu, v němž složil hlavu i prezident Obama při návštěvě Kuby (120 CUC/noc), celodenní pronájem taxi (25 CUC/den/osoba), hotelové stravování (50 CUC/den), hotelový bar (30 CUC/den). Celkově tedy částka 5 625 Kč za osobu/den.

Využijete-li služeb cestovní kanceláře, připravte se zhruba na částku 30.000 Kč na osobu v méně kvalitním ubytování beze stravy. Aktuální nabídka zájezdů na Kubu.

Chystáš se na Kubu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele coud
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Markysek
Markysek
před 26 dny

Tady je o zruseni CUC i clanek:

https://www.kurzy.cz/zpravy/5727...-peso-cuc/

Avatar uživatele
Robert
před 7 měs

Jelikož si vážím Vaší práce na tomto webe, kde jste mi ne jedenkrát pomohli ukázat pravou tvář dané destinace a nic mě na cestách nepřekvapilo, tak jsem si dovolil níže napsat malé drobnosti o Kubě k aktualizaci 🙂 případně mne neváhejte kontaktovat a rád doplním další info.

rodina.robert@email.cz

Ahoj cestovatelská bando,

Rád bych se podělil o některé zážitky z Kuby, jelikož jsem se z ní vrátil 5.7.2022 a některé informace nejsou úplně aktuální. Prošel jsem X cestopisů a bohužel všechny jsou z předCovidového období. Covid Kubu nesmírně zaznamenal a Kuba už není to co bývala dle cestovatelů co jsem potkal a na místo se vracejí každý rok.

Možná u tohoto bodu budu působit jako trubka, ale za tři měsíce procházení webů o Kubě a dalších zdrojů jsme nenarazil, na to že 1.1.2021 Kuba prošla měnovou reformou a aktuálně platí pouze CUP, kde aktuální kurz(dle směnárny a státu) je 1 EUR = 25 CUP (tedy stejně jako Kč)

Jenomže... Reálná hodnota v barech, obchodech, dopravě je 1 EUR = 100-110 CUP (záleží na smlouvání)....

Stále jsem nepochopil, jak to vlastně funguje, ale vypadá to tak, že si stát bere 75 CUP z každého EURa jako turistickou daň... Třeba plechovka piva stojí 150-220 CUP a suchý plátek vepřového "steaku" s rýží a fazolemi se pohybuje okolo 600 CUP.

Měli jsme štěstí, protože podle cestopisů jsme si chtěli vyměnit všechny peníze ve směnárně, ale naštěstí jsme si vyměnili "pouze" 200 EUR, takže vlastně 150 EUR letělo do státní kasy... Bydleli jsme v Casa particular u skvělé kubánské rodiny. Nikdo moc nemluvil anglicky, ale rukama a nohama jsme se domluvili. Paní Diana byla moc hodná a poradila nám co a jak. Vyměnila nám 1 EUR za 105 CUP. Snažila se nám pomoct i při rezervování jízdenek na Autobus do Varadera, když jsme se zdrželi na pláži a nestihli jsme zajít do kanceláře a koupit si jízdenky den dopředu. Stejně to sice nedopadlo, ale druhý den se kolegovi podařilo dát panu řidiči NON official money a vzal nás dva za 20 EUR Havana - Varadero (normální cena je 9 EUR/os).

Nicméně s vidinou toho, že jsme za první noc utratili za dva asi 400 EUR a celkově jsme sebou měli 1200 EUR, tak jsme byli zděšeni, protože jestli budeme vybírat z bankomatu, tak nás bude všechno stát 4x víc než by mělo...

Takže nám zbývalo 800 EUR pro dva na 10 dní a bylo nereálné se do tohoto rozpočtu vejít, abychom s i dovolenou užili, tak jsme si zbaběle koupili 3 noci v 5* luxusním hotelu all inclusive, kde jsme měli k dispozici v ceně hotelu katamarán, kajak, šlapadlo, 5 restaurací, 2 pláže, každovečerní show (tanečnice, kouzelník, Michael Jackson)mnoho dalšího... a potkali jsme zde partu z celého světa a dopadlo to tak, že jsme si pobyt v hotelu pokaždé prodloužili o 2 dny, až do konce.

Cena na jednu noc je za dvoulůžkový pokoj 89 EUR za 2 osoby.

Mrzí mne, že jsem z Kuby neviděl víc, ale třeba příště. Teď jsme zkušenější a už si dovedu představit co a jak, ale i tak jsem si dovolenou nesmírně užil! Zážitků je spousta.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 7 měs

To není turistická daň, i když z pohledu turisty to tak působí (stejný problém je to i pro domácí zájemce o cizí měnu). Je to jen rozdíl mezi oficiálním kurzem a kurzem černého trhu, který na rozdíl od oficiálního odpovídá realitě. Takto to dlouhodobě fungovalo např. ve Venezuele. V Argentině je to teď asi 2násobek. I u nás to tak bývalo v 80. letech a dříve.

Avatar uživatele superweb .
superweb .
před 7 měs

V praxi je to turisticka dan. Byla to forma turisticke dane i v CSSR. Proste stat vykupuje EUR hluboce pod realnou cenou a snazi se zamezit soukromnikum, aby mu konkurovali.

Pred menovou reformou mela ta dan jen jinou podobu ve forme extra meny pro turisty. Tehdy ale kubanska vlada asi nezdimala tolik jako ted.

Vysledkem bude rostouci cerny trh, ale neco preci jen vyberou.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 7 měs

Nehádej se, když tomu nerozumíš. Jak jsem psal, z pohledu turisty to tak působí, ale hlavní smysl je, že měna není v oficiálním kurzu volně směnitelná (v tom kurzu jí není dostatek) a kdo z domácích subjektů (asi kromě samotného státu nebo jeho organizací) chce získat cizí měnu, musí ji kupovat na černém trhu.