Kuba
Kuba

Peníze a ceny na Kubě

CUC vs. CUP

Kuba má 2 státní měny, které zprvu mohou působit zmatečně.

 • CUC neboli pesos convertibles je měna pro cizince, kterou budete využívat téměř při všech platbách v hotelech, restauracích či obchodech, hodnota 1 CUC je zhruba 25 Kč, 

 • naopak CUP jsou kubánská pesos určená pro Kubánce. Jejich hodnota je přibližně rovna českým korunám, v některých pouličních bistrech, tržnicích či na plážích za ně můžete nakoupit velice výhodně.

Neplatí však, že by se k CUP cizinec nedostal či že by s nimi nemohl platit. Oficiální cestou při výběru z bankomatu či při výměně v bance kubánská pesos nezískáte, můžete se však pokusit je získat při platbách v obchodech, restauracích či na ulicích. Obecně však cizinci používají výhradně CUC.

Na pouličních stáncích pak uvidíte hodnoty se znakem $, které obvykle značí CUP, v restauracích a lepších podnicích pak bývají ceny uváděny v CUC, případně i v CUP, ovšem již po přepočtení (tzn. buď 3 CUC, nebo 75 CUP). Vždy je tak dobré si cenu vyjasnit před objednáním, hlavně pak měnu, v níž budete platit. Čím suverénnější budete, tím větší šanci uspět s CUP máte. Jeden místní nám dokonce tvrdil, že Kubánci jezdí taxíky se stejnou cenou jako cizinci, pouze platí v CUC. Toto nahrazování měn však rozhodně neplatí u všech služeb a zboží, je spíše vzácné. 

Směnárny a platba kartou

Jediným místem pro výměnu peněz oficiálně schválené státem jsou banky, kterých ve velkých městech naleznete poměrně hodně. Všechny banky mají stejný směnný kurz vyhlášený každodenně státem. Vzhledem k uvalení 10% daně na převod USD na CUC, je výhodné na Kubu vyrazit s eury. Přibližný kurz se pohybuje okolo 1,07 CUC/EUR. Na výměnu peněz v bance si ponechte časovou rezervu, jelikož jako v mnoha dalších místech zde budete stát ve frontě. S sebou je třeba pas a adresa ubytování. U většiny bank pak naleznete bankomaty, kde lze vybrat CUC.

Platba kartou je stále spíš výjimkou, bez hotovosti se určitě neobejdete.

Kolik co stojí

Na Kubě panuje socialistický režim, který způsobuje časté nedostatky zboží. Počítejte tak s tím, že ke konci týdne mohou být některé obchody či restaurace omezené ve své nabídce. Velký rozdíl v cenových hladinách je mezi Havanou a zbytkem země, kdy v Havaně počítejte s přibližně 50% příplatkem. Navíc zde většina restaurací má 10% couvert. Přibližné ceny:

 • Voda 1,5 l – 1,5 CUC
 • Pivo 0,35 l – 1 CUC
 • Rum Havana 3letý 1 l – 5 CUC
 • Jídlo na stánku – 1–2 CUC
 • Jídlo v restauraci – 4–6 CUC
 • Taxi za km
  • kratší vzdálenost: 1km = 1 CUC
  • delší vzdálenost: 1km = 0,5 CUC
 • Mojito = 2 CUC
 • Ubytování v casa particular = 20–30 CUC/pokoj
 • Ubytování v základním hotelu = 60 CUC/pokoj
 • Internet 1 hod – 2 CUC

Spropitné a smlouvání

Spropitné je očekáváno téměř neustále. I v Havaně při již 10% couvertu obsluha očekává pozornost za obsluhu, jelikož celý couvert jde majiteli restaurace. Standardní výše spropitného se pohybuje kolem 10 %, pokud však chcete mít zajištěn prémiový servis, dejte obsluze část spropitného již před obsloužením.

Pozor na pouliční naháněče, kteří za jakoukoliv i sebevíc špatnou radu očekávají pozvání na pivo/kafe/rum a často je pak problematické se jich zbavit. Spropitné jsme pak platili i ve státních muzeích, na hřbitově či u autobusové společnosti. Při vstupu na toalety (i v restauracích) se platí malý nestanovený poplatek, často jsme využili kubánských pesos či drobných 0,1 CUC. Pozor, téměř nikde se nevyskytuje toaletní papír a v obchodech je velmi předražený (balení 2 za 5 CUC).

Co se týče smlouvání, jednoznačně lze doporučit smlouvat s taxikáři, kde jsou prvotní ceny často dost nadsazeny. Stejně tak na trzích se suvenýry lze smlouváním výrazně snížit cenu.

Jak ušetřit

Velkou úsporu znamená ubytování v tzv. casas particulares, což jsou pokoje nabízené Kubánci na základě státního povolení. Nejedná se o luxusní záležitost, na druhé straně mají pokoje vše potřebné (vlastní sociální zařízení, klimatizace), jsou čisté a navíc jste v přímém kontaktu s místními, díky čemuž získáte tipy a rady od těch nejzasvěcenějších. Často nám tyto rady ušetřily spoustu problémů, času i peněz. Stejně tak vám casa particular domluví lístky na autobus, taxi či další casa particular v jiném městě. Nabízí také snídaně za 4–5 CUC, které zahrnují ovoce, vajíčka, toast, džus, mléko, kafe či čaj – velmi dobrá volba pro nastartování dne.

Dále se vyhněte předraženým restauracím, kam vás nahánějí s vidinou krásného výhledu z vyhlídky. Vždy doporučuji před usednutím prohlédnout menu. Pokud cena hlavního chodu překračuje hranici 10 CUC, rozhodně se vyplatí nalézt jinou, levnější restauraci. Výjimkou v tomto je Havana, kde dražší restaurace mohou znamenat i kvalitnější jídlo, navíc jsou zde obecně ceny vyšší.

Při přepravě pak domlouvejte své místo v autobuse s předstihem. V opačném případě můžete využít taxi, které je však dražší v závislosti na urgenci vaší cesty.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v casa particular (15 CUC/noc), stravuje se v levných restauracích/bufetech (10 CUC/den), popíjí v obchodě nakoupenou vodu či rum (5 CUC/den). Celkově tak utratí 750 Kč za osobu/den.

Střední cesta zahrnuje ubytování v casa particular se snídaní (20 CUC/noc) nebo airbnb, navíc i cestování po okolí taxíky z 60. let (10 CUC/osobu/den), lepší stravování v restauracích (15 CUC/den), popíjení koktejlů na baru (10 CUC/osobu). Celková útrata činí 1375 Kč za osobu/den.

Luxusní cestování po hotelech se nese v duchu luxusních hotelových komplexů ve Varaderu či v Havaně, kde můžete přespat např. v hotelu, v němž složil hlavu i prezident Obama při návštěvě Kuby (120 CUC/noc), celodenní pronájem taxi (25 CUC/den/osoba), hotelové stravování (50 CUC/den), hotelový bar (30 CUC/den). Celkově tedy částka 5 625 Kč za osobu/den.

Využijete-li služeb cestovní kanceláře, připravte se zhruba na částku 30.000 Kč na osobu v méně kvalitním ubytování beze stravy. Aktuální nabídka zájezdů na Kubu.

Chystáš se na Kubu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele coud
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.