Průvodce státem
Kuba
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Kubě

Historie v kostce

Původně španělská kolonie získala svou nezávislost i díky USA na počátku 20. století po španělsko-americké válce. Důležitým milníkem pak byla Kubánská revoluce, na jejímž konci se v roce 1959 dostává k moci jeden z revolucionářů – Fidel Castro. Ten následně z Kuby vytváří socialistický stát za pomoci SSSR. Kvůli těžké nemoci ho v roce 2006 nahrazuje jeho bratr Raúl Castro, přičemž dochází k postupnému uvolňování režimu a otevírání se zahraničí.

V roce 2011 proběhly v zemi reformy, které umožnily legální podnikání, což se pozitivně promítlo do množství a kvality nabízených služeb. I přes nedávnou návštěvu amerického prezidenta jsou Kubánci při zmínění USA stále v defenzívě a na rozdíl například od kanadských cestovatelů stále nejsou v oblibě. I přes tento obecný postoj potkáte spoustu Kubánců s tričkem s vlajkou USA, neočekávejte tedy přílišnou totalitu.

Lidé

Většina země je tvořena bělochy (cca 60 %), dále jsou zde zastoupeni mulati (30 %) a černoši (10 %). V Havaně je pak rozsáhlá čínská čtvrť. Převažujícím náboženstvím je katolictví, které je kvůli příchodu afrických otroků velice ovlivněno tzv. santérií, směsí katolicismu s kulty západoafrického etnika Yoruba. Typickým příkladem tohoto náboženství jsou zobrazení svatých v kontrastních oděvech, často pestrobarevných.

Kubánské ženy

Mentalita lidí je zde dost odlišná, obecně se nejedná o nejpracovitější národ na světě, proto počítejte s častým používáním slova „mañana”, tedy s odložením na „zítra ráno” (zkrátka na jindy). Pracovní morálka následně vytváří fronty téměř kdekoli, na což se obrňte dostatečnou trpělivostí. Jedná-li se však o zábavu, můžete se spolehnout na kubánskou otevřenost a drive.

Počet obyvatel je jen nepatrně vyšší než v ČR.

Svátky

 • 1. ledna – den osvobození a výročí revoluce
 • 1. května – Svátek práce
 • 26. července – výročí útoků na kasárnu Moncada (navíc i název Castrova hnutí „Hnutí 26. července“)
 • 10. října – výročí války za nezávislost
 • 25. prosince – Vánoce

Kultura

Každý den se na větších i menších náměstích objevují pouliční skupinky hudebníků či místních DJ, okolo nichž se shromáždí Kubánci a baví se tancem či zpěvem. Součástí kubánské kultury jsou festivaly, které probíhají během celého roku. Patří mezi ně např.:

 • Cubadanza – leden, Havana, kubánské moderní tance
 • International Jazz festival – únor, Havana
 • Karneval v Santiago de Cuba – červenec, návštěvy všech zemí Karibiku, divadelní hry

Jazyk

Vzhledem ke dlouhé španělské historii je oficiálním jazykem španělština, anglicky se domluvíte pouze v silně turistických oblastech. 

Minislovníček:

 • Dobrý den – Buenos dias
 • Ahoj – Hola
 • Jak se máš? – Como estas? 
 • Děkuji – Gracias
 • Ano – Si
 • Ne – No
 • Zítra – Mañana
 • Kde – Donde
 • Rum – Ron

Turismus

Turismus je po těžbě a zpracování niklu a kobaltu hlavním zdrojem ekonomiky země. Hlavní turistická centra jako Havana, Varadero či Trinidad jsou plně vybavena veškerými potřebnými službami, problém však může být s dostupností hotelů v hlavní sezoně, airbnb však může při hledání ubytování pomoci. Se vzdalováním se od těchto turistických oblastí ubývá turistická vybavenost, naopak roste pohostinnost místních a rapidně klesá cena.

Vzhledem k přídělovému systému se vám mnohokrát stane, že restaurace nebudou mít některé potraviny (hlavně maso).

Geografie

Stát Kuba se skládá z hlavního ostrova dlouhého přes 1200 km a dalších přibližně 4 000 malých ostrovů ležících poblíž. Mezi nejznámější ostrovy patří Isla de la Juventud (ostrov Mládeže) či Jardines de la Reina. Ostrov díky své izolaci od pevniny nabízí velkou škálu endemických rostlin a živočichů, které lze spatřit při návštěvách jednoho ze 14 kubánských národních parků. Jedním z nejznámějších endemických živočichů je tzv. tocororo, neboli trogon kubánský, jehož zbarvení koresponduje s barvami kubánské vlajky.

Tocororo

Rozlohou je Kuba asi 1,5x větší než Česko.

Karibský ráj plný doutníků, rumu a salsy, který vás vždy dokáže překvapit

Kuba je největší ostrov souostroví Velké Antily nacházející se v srdci Střední Ameriky. Jeden z posledních států světa ovládaný totalitním režimem láká návštěvníky svou pestrou historií, obdivuhodnou přírodou i specifickou kulturou. Jen na Kubě naleznete plně funkční automobily z 50. let jezdící po poloprázdných silnicích, krásné písečné pláže k odpočinutí si při popíjení světoznámých koktejlů či panenskou přírodu v oblastech vnitrozemských tropických parků. Veškeré klady i zápory socialistického systému v kontrastu s otevíráním se zahraničním impulsům činí z Kuby unikátní místo k poznání i vzhledem k rychlému tempu změn v posledních letech.

Průvodce pro tebe napsal coud
Víza
Turistická karta
Turistickou kartu na 30 dní získáš na ambasádě v Praze za 750 Kč.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo je po celý rok, jen v srpnu až říjnu může přijít hurikán.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 44 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele coud
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu