Kuba
Kuba

Doprava na Kubě

Jak na Kubu

Jedinou možností dopravy je nepřekvapivě letecká doprava. Pravidelně na Kubu létá Air France z Paříže, kam se dostanete mnoha přípoji, např. i s ČSA. Tato kombinace je velmi komfortní z hlediska celkového času stráveného na cestách – přímý let z Paříže trvá zhruba 10 hodin, do Paříže se pak z Prahy dostanete už za 1 hodinu a 45 minut. Celkem tak cesta nemusí trvat déle než 13 hodin i s přestupem. Spojení na Kubu ale nabízí prakticky každá větší evropská aerolinka.

Alternativou, kterou máme vyzkoušenou, je cesta s německým přepravcem Condor spadajícím do skupiny Thomas Cook Group. Letenky z Prahy či z Vídně s mezipřistáním v Německu (Frankfurt, příp. Mnichov) se časově pohybují okolo 15 hodin. Velkou výhodou pro nás bylo využití open-jaw letenek, kdy jsme přistáli ve Varaderu a odlétali z nedaleké Havany, což nám dalo prostor k cestování bez nutnosti návratu zpět do již prozkoumaného města. 

Ceny letenek se odvíjí od právě probíhající sezóny na Kubě, kdy v květnových či říjnových termínech jsou letenky typicky levnější, zatímco v prázdninových či lednových termínech mnohem dražší. Standardní cena se pohybuje okolo 20.000 Kč za osobu v economy class včetně odbaveného zavazadla, při dlouhodobějším sledování lze dosáhnout na cenu kolem 15.000 Kč, a to i během top sezóny. V mimosezónních termínech pak ceny klesají i na 12.000 Kč. 

Jak se nejlépe dopravovat

Po Kubě máte několik možností dopravy – leteckou, autobusovou a automobilovou, zahrnující vypůjčení auta či využití taxislužeb. Stopování na Kubě není nemožné (dokonce jsou zde zřízeni státní zaměstnanci, kteří naplňují poloprázdná auta čekajícími lidmi na okrajích měst pro zefektivnění dopravy), většinou se však týká pouze místních, jelikož za neoprávněnou přepravu cizinců bez taxi licence hrozí Kubáncům dokonce vězení.

Autobusy

Námi nejpoužívanějším dopravním prostředkem na delší cesty po Kubě byl autobus. Na Kubě působí několik společností, z nichž ovšem pouze jedna je určena pro cizince. Jedná se o společnost Viazul, která každý den vysílá moderní klimatizované autobusy mezi jednotlivými městy. Ceny jsou zde poměrně přijatelné, např. cesta mezi Havanou a Santiagem de Cuba (téměř 900 km) trvá 15 hodin a stojí zhruba 50 CUC. Vzhledem k velkému zájmu o tyto autobusy doporučujeme rezervaci alespoň dva dny dopředu, možná je i online rezervace na stránkách viazul.com.

Železnice

Kubánská železnice, to je kapitola sama pro sebe. Na ostrově je sice postavená poměrně rozsáhlá síť, ale vlaky jezdí pouze na některých úsecích a jen někdy. Jízdní řády sice existují, ale v praxi je nemožné je dodržet kvůli infrstruktuře v dezolátním stavu, častým poruchám a výlukám. 

Po kolejích jezdí vozy v různých podob a v různém stádiu rozkladu, kažopádně je ale jízda vlakem na Kubě velkým zážitkem. Tedy pro ty, co nespěchají a nemají dopředu daný plán cesty. Pravděpodobnost, že nedojedete na místo určení, je dosti velká.

Letecká doprava

Téměř každé velké město na Kubě má své letiště, proto je možná i letecká přeprava, např. mezi vzdáleným Santiago de Cuba a Havanou. Cena se pohybuje okolo 3.000 Kč, nejčastěji se státními aerolinkami Cubana.

Půjčení auta

Pokud plánujete časté cestování, je možné vypůjčení auta, které však na Kubě není bezproblémové. Je nutné auto zabookovat již s velkým předstihem, jelikož jich není dostatek pro naplnění celé poptávky. Celá procedura vypůjčení navíc trvá i několik hodin, proto si na ni vyhraďte dostatek času. Cena za vypůjčení auta se pohybuje od 70–100 CUC/den, nejedná se tedy o levnou záležitost. Problémem bylo i navrácení auta v jiném městě – půjčovny aut si svá auta snaží ohlídat, aby měly možnost je dále půjčovat. Při půjčení počítejte i s pojištěním, které se velmi liší u každé půjčovny.

Kubánské silnice jsou kapitolou samou pro sebe. Kvůli velmi nákladnému pořízení osobního automobilu jsou silnice poloprázdné, často zde potkáte koňské povozy či kubánské stopaře. Tříproudová dálnice připomíná uzavřené dálnice v ČR – téměř liduprázdné, jen občas se tu objeví nějaký zbloudilý chodec, cyklista či zvíře. Kvalita silnic odpovídá vyspělosti státu, proto výmoly očekávejte kdykoliv a kdekoliv.

Městská doprava

Veřejná doprava se týká především místních, na zastávkách autobusu nenaleznete trasy autobusů, natož časové harmonogramy. Cesta těmito autobusy však je možná, pokud se domluvíte španělsky a nevadí vám stísněné podmínky starých přecpaných autobusů. Pro turisty jsou však hlavně určeny místní taxislužby zahrnující koňské povozy, cyklistické taxi či klasické taxi automobily z 60. let.

Chystáš se na Kubu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele coud
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.