Průvodce státem
Lesotho
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Lesothu

Zdraví

Vzhledem k vysoké nadmořské výšce se v Lesothu nevyskytují žádné klasické africké nemoci a není nutné očkování. Naopak je nutné dbát obecných doporučení, nejíst neomytou zeleninu a nepít vodu z vodovodu, i když v horských oblastech voda závadná nebývá. 

Při cestách na sebe dávejte dobrý pozor. Mimo Maseru je lékařská péče těžce nedostatkovým zbožím a může trvat hodiny i dny, než se k vám vůbec dostane pomoc. Klasická záchranná služba v zemi vůbec neexistuje.

Kriminalita

Ta je v Lesothu na africké poměry velmi nízká. Pokud se k vám místní na venkově seběhnou, nechtějí vám ublížit, ale jen se na vás podívat. Jste pro ně úplně stejná atrakce jako oni pro vás. Jediná věc, na níž si musíte dát pozor, je žebrání dětí u silnic, především o sladkosti. Místní nevidí rádi, když dětem opravdu sladkosti rozdáváme. Obávají se, že sladkostmi to začíná a penězi končí.

Jediný problém může nastat v Maseru, kde funguje tzv. parkovací mafie. Pokud chcete zaparkovat auto, podél ulic se nachází desítky „parkovacích mistrů“, kteří vám ukazují volná místa. Jakmile je poslechnete, seběhne se jich kolem vás několik a začne komplexní servis o auto (i když nevyžádaný) následovaný žádostí o několik stovek randů. POZOR! Velmi často jsou tito nelegální parkovišťáci domluvení s policejní hlídkou, takže pomoci se domůžete opravdu jen těžko.

Pokud vás policie chytí při přestupku, stačí dát úplatek ve výši zhruba 100 Kč a vše je vyřešeno, nic se nestalo.

Riziko katastrof

Prakticky neexistující, v letním období se akorát můžou objevit přívalové deště a lokální sesuvy půdy.

Důležité kontakty

Policie má v různých oblastech různá telefonní čísla:

  • Ředitelství: 22322099, 22312934
  • Lihoteng: 58881011
  • Mabote: 58881012
  • Thamae: 58881013
  • Hraniční přechod: 58881014
  • Thetsane: 58881015
  • Roma: 58881016
  • Matela: 58881017

Lesotho spadá do působnosti českého velvyslanectví v Pretorii, kontakt.

Tak trochu jiná země aneb do Afriky za sněhem

Lesotho je vysokohorský stát na jihu Afriky, který je celý obklopen Jihoafrickou republikou. Jedná se o jeden ze tří států na světě, který nemá moře a zároveň sousedí s pouze jedním státem (těmi dalšími jsou Vatikán a San Marino).

Tato na africké poměry velmi malá zemička je zatím turisty opomíjena, o to autentičtější je však zážitek z návštěvy. Hlavním lákadlem jsou bezesporu úchvatné horské scenerie až do výšek nad 3000 m n. m., které mají za následek, že Lesotho je jednou ze tří afrických zemí, kde nalezneme lyžařský vlek. Nejkrásnější částí Lesotha jsou Dračí hory, z větší části se nacházející v sousední JAR.

Panenský lesothský venkov, kde ještě stále přetrvává tradiční způsob obdělávání nehostinné horské půdy bez jakékoliv mechanizace, působí v dnešní době skoro jako skanzen, ale zároveň je ideální k pozastavení se nad malichernými problémy civilizované společnosti.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
15 dní zdarma
Občané ČR získají víza po příletu, občané SK platí 135 € za e–visa.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září - duben
Lesotho je vysoko a v zimě (našem létě) můžete narazit i na sníh.
Více o počasí
Letenky od
23 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se nevyskytují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu