Lesotho
Lesotho

Bezpečnost v Lesothu

Zdraví

Vzhledem k vysoké nadmořské výšce se v Lesothu nevyskytují žádné klasické africké nemoci a není nutné očkování. Naopak je nutné dbát obecných doporučení, nejíst neomytou zeleninu a nepít vodu z vodovodu, i když v horských oblastech voda závadná nebývá. 

Při cestách na sebe dávejte dobrý pozor. Mimo Maseru je lékařská péče těžce nedostatkovým zbožím a může trvat hodiny i dny, než se k vám vůbec dostane pomoc. Klasická záchranná služba v zemi vůbec neexistuje.

Kriminalita

Ta je v Lesothu na africké poměry velmi nízká. Pokud se k vám místní na venkově seběhnou, nechtějí vám ublížit, ale jen se na vás podívat. Jste pro ně úplně stejná atrakce jako oni pro vás. Jediná věc, na níž si musíte dát pozor, je žebrání dětí u silnic, především o sladkosti. Místní nevidí rádi, když dětem opravdu sladkosti rozdáváme. Obávají se, že sladkostmi to začíná a penězi končí.

Jediný problém může nastat v Maseru, kde funguje tzv. parkovací mafie. Pokud chcete zaparkovat auto, podél ulic se nachází desítky „parkovacích mistrů“, kteří vám ukazují volná místa. Jakmile je poslechnete, seběhne se jich kolem vás několik a začne komplexní servis o auto (i když nevyžádaný) následovaný žádostí o několik stovek randů. POZOR! Velmi často jsou tito nelegální parkovišťáci domluvení s policejní hlídkou, takže pomoci se domůžete opravdu jen těžko.

Pokud vás policie chytí při přestupku, stačí dát úplatek ve výši zhruba 100 Kč a vše je vyřešeno, nic se nestalo.

Riziko katastrof

Prakticky neexistující, v letním období se akorát můžou objevit přívalové deště a lokální sesuvy půdy.

Důležité kontakty

Policie má v různých oblastech různá telefonní čísla:

  • Ředitelství: 22322099, 22312934
  • Lihoteng: 58881011
  • Mabote: 58881012
  • Thamae: 58881013
  • Hraniční přechod: 58881014
  • Thetsane: 58881015
  • Roma: 58881016
  • Matela: 58881017

Lesotho spadá do působnosti českého velvyslanectví v Pretorii, kontakt.

Chystáš se do Lesotha?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.