Průvodce státem
Lesotho
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Lesothu

Historie v kostce

Oblast dnešního Lesotha se začala utvářet v 19. století. Tehdy Král Mošeše, po němž je dodnes v Lesothu pojmenováno mnoho významných staveb nebo ulic, vytvořil Basotské království. V druhé polovině 19. století požádal Brity, aby nad Basutskem převzali kontrolu, aby tak království lépe čelilo búrskému tlaku. V roce 1966 se země téměř ve stejné podobě, v jaké byla původně vytvořena, opět osamostatnila a změnila název na Království Lesotho.

Lidé

Skoro 100 % obyvatelstva tvoří Basothové, etnická skupina žijící v oblasti již od 5. století. Přes 90 % lidí vyznává křesťanství, z nichž zhruba polovina se řadí mezi protestanty a polovina mezi evangelíky. Valná většina obyvatel žije na venkově pod hranicí chudoby. Žijí jen z toho, co si sami vypěstují. V Lesothu je velmi nízká míra kriminality, setkáte se maximálně se "žebráním" malých dětí a s velice zvídavými pohledy, běloši jsou pro místní opravdu velká atrakce. 

Zastaví-li vás pastevec na venkově s dotazem, zda nemáte trochu vody, obvykle se nejedná o žádný trik, ani léčku, ale o fakt, že má skutečně žízeň a nepil třeba i několik dní.

Nepříjemně se člověk může cítit v hlavním městě Maseru, kde běloch = peníze, a tak se setkáte s mnoha pokusy o úplatky nejrůznějšího charakteru.

Žije tady asi 5,5x méně obyvatel než v České republice.

Lesothanka

Svátky

Oficiální dny volna ničím nevybočují ze standardu, jaký známe z ČR, tedy Velikonoce, Vánoce, Nový rok, Svátek práce a další dny pojící se k historickým událostem nebo osobnostem Lesotha.

Ve velkém stylu se slaví Den nezávislosti 4. října a také Festival umění a kultury v historickém městě Morija poblíž hlavního města, který probíhá každoročně v září nebo v říjnu akcemi v muzeích, nebo živelným tancem a zpěvem na ulicích.

Otevírací doby jsou podobné jako u nás, většinou od 8 do 18 hodin, včetně sobot a nedělí. Klasické obchody ale čekejte pouze v hlavním městě. V ostatních oblastech bývají obchody otevřeny jen několik hodin denně nebo dokonce jen některé dny v týdnu.

Kultura 

Asi nejviditelnější kulturní zajímavostí je tzv. Basotho Hat, neboli basothský klobouk, který má Lesotho ve státním znaku nebo na vlajce a dokonce i na poznávacích značkách. Jedná se o tradiční pokrývku hlavy zemědělců ve vysokých nadmořských výškách velmi specifického tvaru.

Venvkovské oblasti se vyznačují tradičním způsobem života – ruční obdělávání polí od úsvitu do západu, na mnoho jiných činností nezbývá čas. V Maseru je znát vliv západního světa, najdete zde dokonce i klasické velké nákupní středisko západního střihu.

Jazyk

Hlavním a úředním jazykem je sesothština, která patří do bantuských jazyků. Oficiálním úředním jazykem je i angličtina, kterou ovládá i poměrně hodně lidí na venkově, byť je nutné se přizpůsobit specificky africké výslovnosti, zprvu ani nebudete tušit, že na vás mluví anglicky.

Minislovníček:

  • Dobrý den – Lumela
  • Na shledanou – Sala hantle
  • Děkuji – Kea leboha
  • Prosím – Ka kopo
  • Ne – Ha ho
  • Ano – Ee
  • Kudy? – Tsela e leng?
  • Pohlednice – Diposkarete
  • Známka – Litempengsetempe

Pokusem o sesothštinu místní vždy spolehlivě pobavíte, ale zároveň také potěšíte.

Turismus

I když poslední dobou do Lesotha proniká více turistů, stále je země masovým turistickým ruchem téměř netknuta. Vydávají se sem především ti, kteří chtějí vidět opravdovou panenskou exotiku, a to jak přírodní, tak kulturní a společenskou. Cestovatelé sem jezdí především díky úchvatným horským sceneriím.

Turistickým lákadlem jsou i dvě přehrady z 90. let, které zásobují vodou velkou část Jižní Afriky a jsou jedním z hlavních zdrojů příjmu království.

Vzhledem k úplné absenci jakýchkoliv turistických tras, treků nebo cest, značených i neznačených, do Lesotha jezdí především milovníci road tripů. Pro lovce netradičních zážitků můžeme doporučit lyžařské středisko na úplném severu země, které má na místní poměry vynikající turistické zázemí i relevantní webové stránky.

S výjimkou obou největších přehrad na venkově prakticky neseženete klasické ubytování, na jaké jsme zvyklí z civilizovanějších zemí. Obecně jsou turistické služby na samém počátku rozvoje.

Hlavnímu městu Maseru je lepší se vyhnout, tady (na rozdíl od zbytku země) znamená bílý člověk zdroj peněz. Na venkově se maximálně setkáme s žebráním dětí o sladkosti.

Geografie

Geografie Lesotha se dá popsat jedním slovem – hory. Desítky různých pohoří se táhnou napříč celou zemí od Dračích hor na severu přes pohoří připomínající měsíční krajinu ve středu země až po zaoblené kopce poseté pastvinami na jihu. 

Zajímavostí Lesotha je fakt, že svůj nejnižší bod má položený v nejvyšší nadmořské výšce ze všech zemí na světě (poblíž hlavního města). Lesotho je také jedinou zemí na světě, jehož průměrná výška dosahuje více než 1.000 m n.m. Nejvyšší hora měří 3.478 m.

Vzhledem k nadmořské výšce je mimořádně nutné dbát na adekvátní ochranu proti slunci. 

Lesotho je asi 2,5x menší než Česká republika.

Tak trochu jiná země aneb do Afriky za sněhem

Lesotho je vysokohorský stát na jihu Afriky, který je celý obklopen Jihoafrickou republikou. Jedná se o jeden ze tří států na světě, který nemá moře a zároveň sousedí s pouze jedním státem (těmi dalšími jsou Vatikán a San Marino).

Tato na africké poměry velmi malá zemička je zatím turisty opomíjena, o to autentičtější je však zážitek z návštěvy. Hlavním lákadlem jsou bezesporu úchvatné horské scenerie až do výšek nad 3000 m n. m., které mají za následek, že Lesotho je jednou ze tří afrických zemí, kde nalezneme lyžařský vlek. Nejkrásnější částí Lesotha jsou Dračí hory, z větší části se nacházející v sousední JAR.

Panenský lesothský venkov, kde ještě stále přetrvává tradiční způsob obdělávání nehostinné horské půdy bez jakékoliv mechanizace, působí v dnešní době skoro jako skanzen, ale zároveň je ideální k pozastavení se nad malichernými problémy civilizované společnosti.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
15 dní zdarma
Občané ČR získají víza po příletu, občané SK platí 135 € za e–visa.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září - duben
Lesotho je vysoko a v zimě (našem létě) můžete narazit i na sníh.
Více o počasí
Letenky od
23 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se nevyskytují.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu