Lesotho
Lesotho

Peníze a ceny v Lesothu

Loti

V Lesothu se platí měnou Loti (množné číslo Maloti) – LSL. Jedno loti se dělí na 100 lisente. Mince jsou v hodnotách 5, 10, 20 a 50 lisente (téměř se ale nepoužívají) a pak 1 loti, 2 a 5 maloti. Bankovky pak v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 maloti.

Směnárny a platba kartou

Směnárny v Lesothu prakticky neexistují. Je totiž zcela běžné a legální platit kdekoliv v Lesothu i jihoafrickým randem v kurzu 1:1. Pokud chcete přesto platit měnou Loti, je možné si je ve velkých městech běžně vybrat v bankomatu českou kartou za poplatek v přepočtu zhruba 70 Kč + poplatek vaší banky.

Platby kartou jsou možné téměř výhradně jen v největších obchodech v Maseru a na některých benzinových stanicích, bez hotovosti se rozhodně neobejdete.

Kolik co stojí

Ceny v Lesothu jsou na velice podobné úrovni jako v sousední Jižní Africe, to znamená plus minus stejné jako u nás, spíše však nižší. Některé služby, jako například taxi, jsou pak výrazně levnější, s cenou však také klesá kvalita.

  • Kilometr jízdy taxi: od 20 Kč
  • Litr benzinu: 17 Kč
  • Ubytování v běžném hotelu: od 800 Kč/pokoj
  • 5l barel vody: 30 Kč
  • Jídlo ve stánku: od 15 Kč
  • Jídlo v restauraci: od 50 Kč

Spropitné a smlouvání

V Lesothu se smlouvá pouze při stánkovém prodeji na venkově, obvykle je možné usmlouvat cenu zhruba o 10–15 % nižší.

Spropitné v restauracích se dává stejným způsobem jako v Jižní Africe. Na účtence je k tomu určená kolonka, kam donesenou propiskou napíšete výši spropitného. To se pohybuje v intencích 5–10 %.

Jak ušetřit

Vzhledem k velmi omezeným možnostem nakupování čehokoliv v Lesothu moc ušetřit nejde. Stánkový prodej je obecně mírně dražší na venkově než ve městech, takže při cestách do hor je vždy lepší nakoupit už dříve, popřípadě dovézt si zásoby z Jižní Afriky.

Denní rozpočet

Nejnižšího rozpočtu dosáhneme cestováním pomocí sdíleného taxi (něco jako maršrutka ve východní Evropě). Za tento způsob dopravy dáme i na velké vzdálenosti nad 100 km méně než 50 Kč. Stravovat se budeme ze stánkového prodeje, popřípadě dovezenými potravinami z akčních letáků početných supermarketů v Jižní Africe a spát budeme v autě. Celkový denní rozpočet může být i do 300 Kč za osobu/den. Tento způsob cestování je v Lesothu vykoupený například několikadenním čekáním na vhodný spoj nebo naprosto základní úrovní ubytování typu spánku na zemi bez možnosti pitné vody nebo základní hygieny.

Nejlepším způsobem je zlatá střední cesta, kdy si občas zajdeme do místní restaurace, to zkombinujeme s jídlem ze supermarketu (celkem za 300 Kč), spíme v běžných hotelech od 800 Kč za noc a máme zapůjčené auto, což lze pořídit zhruba od 700 Kč na den. Pokud ujedeme denně 200 km, zaplatíme za benzin asi 240 Kč. Celkový rozpočet bude činit 1.700 Kč za osobu/den.

Lesotho není zemí, kam by se dalo cestovat za luxusem. Nejdražší varianta cesty je tak taková, kdy si zapůjčíme terénní auto 4x4, které vyjde zhruba na 2.000 Kč na den. Pokud nechceme jet přes známý průsmyk Sani Pass, kde je auto 4x4 nezbytností, pak ale stačí běžný konvenční vůz.

Chystáš se do Lesotha?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.