Lesotho
Lesotho

Doprava v Lesothu

Jak do Lesotha

V zemi se nachází jediné letiště poblíž hlavního města, odkud se létá pouze do sousední Jižní Afriky, především do Johannesburgu. Vzhledem k absenci konkurence jsou však ceny letenek velmi vysoké a zřídka klesnou pod 6.000 Kč za zpáteční letenku právě do Johannesburgu.

Známé autobusové společnosti z Jižní Afriky do Lesotha nezajíždějí, můžete však využít častou dopravu minibus z města Ladybrand do Maseru.

Nejvýhodnějším způsobem je však jednoznačně dojet do Lesotha půjčeným autem ze sousední JAR, kde jsou ceny autopůjčoven levnější než přímo v Lesothu. 

U žádné jihoafrické půjčovny není problém s výjezdem auta do Lesotha, jen je dobré autopůjčovně dát vědět dopředu, aby vám připravila dokument, který se může vyžadovat na hranicích (často se ale vůbec nevyžaduje).

Hraničních přechodů do JAR je několik, pouze dva z nich – Maseru Bridge a Maputsoe – jsou otevřené 24 hodin denně. Navzdory různým radám a článkům na internetu je průjezd hranicí naprosto bezproblémový. Dostanete jen dvě razítka do pasu, na lesothské straně zaplatíte 20 randů taxu a jste v Lesothu. Výhodnější je však použít výše zmíněné největší přechody. Na těch malých se celníci nudí a můžou dělat obtíže. To nám bylo několikrát a nezávisle na sobě doporučeno místními. 

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Zdaleka nejlepší možností dopravy po Lesothu je cesta půjčeným autem. Jezdí se zde vlevo, ale provoz na venkově je minimální, přesto vyžaduje velké zkušenosti a mimořádnou pozornost. Jízda po silnici totiž skýtá mnoho záludností, například chodce objevující se i na nejnepravděpodobnějších místech desítky kilometrů od vesnic vysoko v horách. Jedná se o pastevce a vždycky je tak nebezpečí, že za zatáčkou potkáte na silnici i stádo ovcí nebo skotu.

Dalším problémem je absence záchytných sítí na skalách. Kamenů je na silnici opravdu mnoho nejrůznějších velikostí. A v neposlední řadě je nutné procvičit ruce, kroutit volantem totiž budete po celou dobu jízdy, ať už se po Lesothu vydáte kamkoliv.

Čtyři hlavní silnice jsou asfaltované a poměrně kvalitní. Zbytek jsou pouze šotolinové cesty, ale nebývá problém s průjezdnosti běžným autem.

Pozor na velmi řídkou síť čerpacích stanic, především v horských oblastech prakticky neexistují.

Pokud se rozhodnete přesto využívat místní dopravu, pak jedinou možností jsou sdílená taxi. Ta se po celé zemi rozjíždějí z hraničního přechodu Maseru bridge u hlavního města. Nemají pevný jízdní řád a je možné, že na spojení budete čekat i několik dní. 

Ceny za půjčovny přímo v Lesothu jsou dražší než v sousední Jižní Africe a za auto v nejnižší kategorii zaplatíte od 700 Kč/den. Výběr autopůjčoven je velice omezený a soustřeďuje se výhradně do hlavního města. Rozhodně doporučujeme půjčit auto už v Jižní Africe. Ceny benzinu se pohybují kolem 17 Kč za litr.

Veřejná doprava

Ta v podobě, na jakou jsme zvyklí, neexistuje. Jedinou formou veřejné dopravy jsou sdílená taxi. Ceny se ve městech pohybují okolo 20 Kč za jízdu, na venkov jsou pak výrazně levnější, i za 50 Kč na 100 km. Frekvence jízd je však velmi nevyzpytatelná a můžete tak strávit několik dní neproduktivním čekáním. O pohodlí pak nemůže být řeč vůbec. Není výjimkou, že do jedné dodávky se vejde i 20 lidí.

Chystáš se do Lesotha?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.