Průvodce státem

Lesotho

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Tak trochu jiná země aneb do Afriky za sněhem

Lesotho je vysokohorský stát na jihu Afriky, který je celý obklopen Jihoafrickou republikou. Jedná se o jeden ze tří států na světě, který nemá moře a zároveň sousedí s pouze jedním státem (těmi dalšími jsou Vatikán a San Marino).

Tato na africké poměry velmi malá zemička je zatím turisty opomíjena, o to autentičtější je však zážitek z návštěvy. Hlavním lákadlem jsou bezesporu úchvatné horské scenerie až do výšek nad 3000 m n. m., které mají za následek, že Lesotho je jednou ze tří afrických zemí, kde nalezneme lyžařský vlek. Nejkrásnější částí Lesotha jsou Dračí hory, z větší části se nacházející v sousední JAR.

Panenský lesothský venkov, kde ještě stále přetrvává tradiční způsob obdělávání nehostinné horské půdy bez jakékoliv mechanizace, působí v dnešní době skoro jako skanzen, ale zároveň je ideální k pozastavení se nad malichernými problémy civilizované společnosti.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
15 dní zdarma
Občané ČR získají víza po příletu, občané SK platí 135 € za e–visa.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září - duben
Lesotho je vysoko a v zimě (našem létě) můžete narazit i na sníh.
Více o počasí
Letenky od
23 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se nevyskytují.
Akční nabídky

Praktické tipy do Lesotha

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Oblast dnešního Lesotha se začala utvářet v 19. století. Tehdy Král Mošeše, po němž je dodnes v Lesothu pojmenováno mnoho významných staveb nebo ulic, vytvořil Basotské království. V druhé polovině 19. století požádal Brity, aby nad Basutskem převzali kontrolu, aby tak království lépe čelilo búrskému tlaku. V roce 1966 se země téměř ve stejné podobě, v jaké byla původně vytvořena, opět osamostatnila a změnila název na Království Lesotho.

Lidé

Skoro 100 % obyvatelstva tvoří Basothové, etnická skupina žijící v oblasti již od 5. století. Přes 90 % lidí vyznává křesťanství, z nichž zhruba polovina se řadí mezi protestanty a polovina mezi evangelíky. Valná většina obyvatel žije na venkově pod hranicí chudoby. Žijí jen z toho, co si sami vypěstují. V Lesothu je velmi nízká míra kriminality, setkáte se maximálně se "žebráním" malých dětí a s velice zvídavými pohledy, běloši jsou pro místní opravdu velká atrakce.

Zastaví-li vás pastevec na venkově s dotazem, zda nemáte trochu vody, obvykle se nejedná o žádný trik, ani léčku, ale o fakt, že má skutečně žízeň a nepil třeba i několik dní.

Nepříjemně se člověk může cítit v hlavním městě Maseru, kde běloch = peníze, a tak se setkáte s mnoha pokusy o úplatky nejrůznějšího charakteru.

Žije tady asi 5,5x méně obyvatel než v České republice.

Lesothanka

Svátky

Oficiální dny volna ničím nevybočují ze standardu, jaký známe z ČR, tedy Velikonoce, Vánoce, Nový rok, Svátek práce a další dny pojící se k historickým událostem nebo osobnostem Lesotha.

Ve velkém stylu se slaví Den nezávislosti 4. října a také Festival umění a kultury v historickém městě Morija poblíž hlavního města, který probíhá každoročně v září nebo v říjnu akcemi v muzeích, nebo živelným tancem a zpěvem na ulicích.

Otevírací doby jsou podobné jako u nás, většinou od 8 do 18 hodin, včetně sobot a nedělí. Klasické obchody ale čekejte pouze v hlavním městě. V ostatních oblastech bývají obchody otevřeny jen několik hodin denně nebo dokonce jen některé dny v týdnu.

Kultura

Asi nejviditelnější kulturní zajímavostí je tzv. Basotho Hat, neboli basothský klobouk, který má Lesotho ve státním znaku nebo na vlajce a dokonce i na poznávacích značkách. Jedná se o tradiční pokrývku hlavy zemědělců ve vysokých nadmořských výškách velmi specifického tvaru.

Venvkovské oblasti se vyznačují tradičním způsobem života – ruční obdělávání polí od úsvitu do západu, na mnoho jiných činností nezbývá čas. V Maseru je znát vliv západního světa, najdete zde dokonce i klasické velké nákupní středisko západního střihu.

Jazyk

Hlavním a úředním jazykem je sesothština, která patří do bantuských jazyků. Oficiálním úředním jazykem je i angličtina, kterou ovládá i poměrně hodně lidí na venkově, byť je nutné se přizpůsobit specificky africké výslovnosti, zprvu ani nebudete tušit, že na vás mluví anglicky.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Lumela
 • Na shledanou – Sala hantle
 • Děkuji – Kea leboha
 • Prosím – Ka kopo
 • Ne – Ha ho
 • Ano – Ee
 • Kudy? – Tsela e leng?
 • Pohlednice – Diposkarete
 • Známka – Litempengsetempe

Pokusem o sesothštinu místní vždy spolehlivě pobavíte, ale zároveň také potěšíte.

Turismus

I když poslední dobou do Lesotha proniká více turistů, stále je země masovým turistickým ruchem téměř netknuta. Vydávají se sem především ti, kteří chtějí vidět opravdovou panenskou exotiku, a to jak přírodní, tak kulturní a společenskou. Cestovatelé sem jezdí především díky úchvatným horským sceneriím.

Turistickým lákadlem jsou i dvě přehrady z 90. let, které zásobují vodou velkou část Jižní Afriky a jsou jedním z hlavních zdrojů příjmu království.

Vzhledem k úplné absenci jakýchkoliv turistických tras, treků nebo cest, značených i neznačených, do Lesotha jezdí především milovníci road tripů. Pro lovce netradičních zážitků můžeme doporučit lyžařské středisko na úplném severu země, které má na místní poměry vynikající turistické zázemí i relevantní webové stránky.

S výjimkou obou největších přehrad na venkově prakticky neseženete klasické ubytování, na jaké jsme zvyklí z civilizovanějších zemí. Obecně jsou turistické služby na samém počátku rozvoje.

Hlavnímu městu Maseru je lepší se vyhnout, tady (na rozdíl od zbytku země) znamená bílý člověk zdroj peněz. Na venkově se maximálně setkáme s žebráním dětí o sladkosti.

Geografie

Geografie Lesotha se dá popsat jedním slovem – hory. Desítky různých pohoří se táhnou napříč celou zemí od Dračích hor na severu přes pohoří připomínající měsíční krajinu ve středu země až po zaoblené kopce poseté pastvinami na jihu.

Zajímavostí Lesotha je fakt, že svůj nejnižší bod má položený v nejvyšší nadmořské výšce ze všech zemí na světě (poblíž hlavního města). Lesotho je také jedinou zemí na světě, jehož průměrná výška dosahuje více než 1.000 m n.m. Nejvyšší hora měří 3.478 m.

Vzhledem k nadmořské výšce je mimořádně nutné dbát na adekvátní ochranu proti slunci.

Lesotho je asi 2,5x menší než Česká republika.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Loti

V Lesothu se platí měnou Loti (množné číslo Maloti) – LSL. Jedno loti se dělí na 100 lisente. Mince jsou v hodnotách 5, 10, 20 a 50 lisente (téměř se ale nepoužívají) a pak 1 loti, 2 a 5 maloti. Bankovky pak v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 maloti.

Maloti

Směnárny a platba kartou

Směnárny v Lesothu prakticky neexistují. Je totiž zcela běžné a legální platit kdekoliv v Lesothu i jihoafrickým randem v kurzu 1:1. Pokud chcete přesto platit měnou Loti, je možné si je ve velkých městech běžně vybrat v bankomatu českou kartou za poplatek v přepočtu zhruba 70 Kč + poplatek vaší banky.

Platby kartou jsou možné téměř výhradně jen v největších obchodech v Maseru a na některých benzinových stanicích, bez hotovosti se rozhodně neobejdete.

Kolik co stojí

Ceny v Lesothu jsou na velice podobné úrovni jako v sousední Jižní Africe, to znamená plus minus stejné jako u nás, spíše však nižší. Některé služby, jako například taxi, jsou pak výrazně levnější, s cenou však také klesá kvalita.

 • Kilometr jízdy taxi: od 20 Kč
 • Litr benzinu: 17 Kč
 • Ubytování v běžném hotelu: od 800 Kč/pokoj
 • 5l barel vody: 30 Kč
 • Jídlo ve stánku: od 15 Kč
 • Jídlo v restauraci: od 50 Kč

Spropitné a smlouvání

V Lesothu se smlouvá pouze při stánkovém prodeji na venkově, obvykle je možné usmlouvat cenu zhruba o 10–15 % nižší.

Spropitné v restauracích se dává stejným způsobem jako v Jižní Africe. Na účtence je k tomu určená kolonka, kam donesenou propiskou napíšete výši spropitného. To se pohybuje v intencích 5–10 %.

Jak ušetřit

Vzhledem k velmi omezeným možnostem nakupování čehokoliv v Lesothu moc ušetřit nejde. Stánkový prodej je obecně mírně dražší na venkově než ve městech, takže při cestách do hor je vždy lepší nakoupit už dříve, popřípadě dovézt si zásoby z Jižní Afriky.

Denní rozpočet

Nejnižšího rozpočtu dosáhneme cestováním pomocí sdíleného taxi (něco jako maršrutka ve východní Evropě). Za tento způsob dopravy dáme i na velké vzdálenosti nad 100 km méně než 50 Kč. Stravovat se budeme ze stánkového prodeje, popřípadě dovezenými potravinami z akčních letáků početných supermarketů v Jižní Africe a spát budeme v autě. Celkový denní rozpočet může být i do 300 Kč za osobu/den. Tento způsob cestování je v Lesothu vykoupený například několikadenním čekáním na vhodný spoj nebo naprosto základní úrovní ubytování typu spánku na zemi bez možnosti pitné vody nebo základní hygieny.

Nejlepším způsobem je zlatá střední cesta, kdy si občas zajdeme do místní restaurace, to zkombinujeme s jídlem ze supermarketu (celkem za 300 Kč), spíme v běžných hotelech od 800 Kč za noc a máme zapůjčené auto, což lze pořídit zhruba od 700 Kč na den. Pokud ujedeme denně 200 km, zaplatíme za benzin asi 240 Kč. Celkový rozpočet bude činit 1.700 Kč za osobu/den.

Lesotho není zemí, kam by se dalo cestovat za luxusem. Nejdražší varianta cesty je tak taková, kdy si zapůjčíme terénní auto 4x4, které vyjde zhruba na 2.000 Kč na den. Pokud nechceme jet přes známý průsmyk Sani Pass, kde je auto 4x4 nezbytností, pak ale stačí běžný konvenční vůz.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Lesotha

V zemi se nachází jediné letiště poblíž hlavního města, odkud se létá pouze do sousední Jižní Afriky, především do Johannesburgu. Vzhledem k absenci konkurence jsou však ceny letenek velmi vysoké a zřídka klesnou pod 6.000 Kč za zpáteční letenku právě do Johannesburgu.

Známé autobusové společnosti z Jižní Afriky do Lesotha nezajíždějí, můžete však využít častou dopravu minibus z města Ladybrand do Maseru.

Nejvýhodnějším způsobem je však jednoznačně dojet do Lesotha půjčeným autem ze sousední JAR, kde jsou ceny autopůjčoven levnější než přímo v Lesothu.

U žádné jihoafrické půjčovny není problém s výjezdem auta do Lesotha, jen je dobré autopůjčovně dát vědět dopředu, aby vám připravila dokument, který se může vyžadovat na hranicích (často se ale vůbec nevyžaduje).

Hraničních přechodů do JAR je několik, pouze dva z nich – Maseru Bridge a Maputsoe – jsou otevřené 24 hodin denně. Navzdory různým radám a článkům na internetu je průjezd hranicí naprosto bezproblémový. Dostanete jen dvě razítka do pasu, na lesothské straně zaplatíte 20 randů taxu a jste v Lesothu. Výhodnější je však použít výše zmíněné největší přechody. Na těch malých se celníci nudí a můžou dělat obtíže. To nám bylo několikrát a nezávisle na sobě doporučeno místními.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Zdaleka nejlepší možností dopravy po Lesothu je cesta půjčeným autem. Jezdí se zde vlevo, ale provoz na venkově je minimální, přesto vyžaduje velké zkušenosti a mimořádnou pozornost. Jízda po silnici totiž skýtá mnoho záludností, například chodce objevující se i na nejnepravděpodobnějších místech desítky kilometrů od vesnic vysoko v horách. Jedná se o pastevce a vždycky je tak nebezpečí, že za zatáčkou potkáte na silnici i stádo ovcí nebo skotu.

Dalším problémem je absence záchytných sítí na skalách. Kamenů je na silnici opravdu mnoho nejrůznějších velikostí. A v neposlední řadě je nutné procvičit ruce, kroutit volantem totiž budete po celou dobu jízdy, ať už se po Lesothu vydáte kamkoliv.

Silnice v horách, Lesotho

Čtyři hlavní silnice jsou asfaltované a poměrně kvalitní. Zbytek jsou pouze šotolinové cesty, ale nebývá problém s průjezdnosti běžným autem.

Pozor na velmi řídkou síť čerpacích stanic, především v horských oblastech prakticky neexistují.

Pokud se rozhodnete přesto využívat místní dopravu, pak jedinou možností jsou sdílená taxi. Ta se po celé zemi rozjíždějí z hraničního přechodu Maseru bridge u hlavního města. Nemají pevný jízdní řád a je možné, že na spojení budete čekat i několik dní.

Ceny za půjčovny přímo v Lesothu jsou dražší než v sousední Jižní Africe a za auto v nejnižší kategorii zaplatíte od 700 Kč/den. Výběr autopůjčoven je velice omezený a soustřeďuje se výhradně do hlavního města. Rozhodně doporučujeme půjčit auto už v Jižní Africe. Ceny benzinu se pohybují kolem 17 Kč za litr.

Upozornění Lesotho

Veřejná doprava

Ta v podobě, na jakou jsme zvyklí, neexistuje. Jedinou formou veřejné dopravy jsou sdílená taxi. Ceny se ve městech pohybují okolo 20 Kč za jízdu, na venkov jsou pak výrazně levnější, i za 50 Kč na 100 km. Frekvence jízd je však velmi nevyzpytatelná a můžete tak strávit několik dní neproduktivním čekáním. O pohodlí pak nemůže být řeč vůbec. Není výjimkou, že do jedné dodávky se vejde i 20 lidí.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Basothská kuchyně

V restauracích nacházejících se ve městech je znát vliv Jižní Afriky a západního světa, nejtypičtějšími jídly jsou kuřecí a hovězí maso a hodně zeleniny.

Místní jedí prakticky výhradně brambory se zeleninou nebo rýži se zeleninou. Zkrátka jen to, co si vypěstují. Maso zcela výjimečně při nejvýznamnějších událostech, jako je například svatba.

Lesothská kuchyně

Jak se stravovat jako místní

Vzhledem k velmi malé rozmanitosti basothské kuchyně a velice nízké životní úrovni se místní stravují většinou doma z vlastních produktů. Přesto především na venkově podél silnic místní prodávají své přebytky ve formě občerstvení pro řidiče, ve valné většině případů se jedná o vařenou kukuřici nebo rýži.

Obvyklé ceny v restauracích

Klasické restaurace se nachází pouze v Maseru a několika dalších městech a ceny se pohybují na úrovni těch v Jižní Africe, tedy okolo 70–100 Kč za jídlo.

V jediném obchodním centru západního stylu, které je situováno na okraji Maseru, pak najdete klasické food-courty s mezinárodní kuchyní, ale také za klasické mezinárodní ceny, tedy zhruba od 150 Kč výše. V celém Lesothu nalezneme jediný nám známý fast-food, a sice KFC na parkovišti u výše zmíněného obchodního centra.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Lesotho není běžná země, která nabízí klasické aktivity a možnosti výletů.

Road tripy

Nejvyhledávanější aktivitou jsou jednoznačně road tripy. Ať už zvolíme méně náročnou variantu po asfaltových silnicích, nebo adrenalinovější přes početné průsmyky v čele s fotogenickým Sani Pass na hranici s Jižní Afrikou, v obou případech si můžete být jisti úchvatnými a mnohdy stěží uvěřitelnými horskými sceneriemi. V obou případech také zcela jistě budeme po celou dobu jízdy svědky každodenní dřiny na zeleninových polích rozesetých doslova úplně všude.

Mokhotlong

Přehrady

Dvě největší přehrady – Katse Dam a Mohale Dam jsou moderní chloubou Lesotha. U obou se nachází návštěvnická centra a kvalitní hotely, které nabízí jak prohlídky zázemí přehrady (cca 15 Kč), tak projížďky lodí po přehradě (celodenní jízda vyjde zhruba na 1000 Kč za loď, na kterou se vejde až 10 lidí).

Lyžování

Kdo může říct, že si jel zalyžovat do Afriky? Ten, kdo byl v zimě v Lesothu. Lyžařské středisko Afriski na úpatí Dračích hor se prezentuje jako moderní atrakce se západními službami. Nutno ale podotknout, že nabídka sjezdových tratí je velmi omezená a je srovnatelná s nejmenšími areály v České republice.

Zima v Lesothu

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Vzhledem k vysoké nadmořské výšce se v Lesothu nevyskytují žádné klasické africké nemoci a není nutné očkování. Naopak je nutné dbát obecných doporučení, nejíst neomytou zeleninu a nepít vodu z vodovodu, i když v horských oblastech voda závadná nebývá.

Při cestách na sebe dávejte dobrý pozor. Mimo Maseru je lékařská péče těžce nedostatkovým zbožím a může trvat hodiny i dny, než se k vám vůbec dostane pomoc. Klasická záchranná služba v zemi vůbec neexistuje.

Kriminalita

Ta je v Lesothu na africké poměry velmi nízká. Pokud se k vám místní na venkově seběhnou, nechtějí vám ublížit, ale jen se na vás podívat. Jste pro ně úplně stejná atrakce jako oni pro vás. Jediná věc, na níž si musíte dát pozor, je žebrání dětí u silnic, především o sladkosti. Místní nevidí rádi, když dětem opravdu sladkosti rozdáváme. Obávají se, že sladkostmi to začíná a penězi končí.

Jediný problém může nastat v Maseru, kde funguje tzv. parkovací mafie. Pokud chcete zaparkovat auto, podél ulic se nachází desítky „parkovacích mistrů“, kteří vám ukazují volná místa. Jakmile je poslechnete, seběhne se jich kolem vás několik a začne komplexní servis o auto (i když nevyžádaný) následovaný žádostí o několik stovek randů. POZOR! Velmi často jsou tito nelegální parkovišťáci domluvení s policejní hlídkou, takže pomoci se domůžete opravdu jen těžko.

Pokud vás policie chytí při přestupku, stačí dát úplatek ve výši zhruba 100 Kč a vše je vyřešeno, nic se nestalo.

Riziko katastrof

Prakticky neexistující, v letním období se akorát můžou objevit přívalové deště a lokální sesuvy půdy.

Důležité kontakty

Policie má v různých oblastech různá telefonní čísla:

 • Ředitelství: 22322099, 22312934
 • Lihoteng: 58881011
 • Mabote: 58881012
 • Thamae: 58881013
 • Hraniční přechod: 58881014
 • Thetsane: 58881015
 • Roma: 58881016
 • Matela: 58881017

Lesotho spadá do působnosti českého velvyslanectví v Pretorii, kontakt.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Vízum pro české občany za účelem turistiky do 30 dní pobytu bylo zrušeno, stačí tak cestovní pas. Pro jistotu je však dobré si s sebou vzít vytištěnou nótu českému velvyslanectví v Pretorii, kterou Lesothské království oznámilo zrušení vízové povinnosti, dost možná totiž váš celník uvidí český pas poprvé v životě. Nóta ke stažení.

Upozornění pro slovenské cestovatele: Slovensko z vízové povinnosti vyňato nebylo, a to ani pro turistické cesty. Vízum je nutné vyřídit na jediné lesothské ambasádě v Evropě, ta se nachází v Římě, nebo je možno vyřídit i na ambasádě Lesotha v Jižní Africe.

Očkování

Do Lesotha není nutné žádné očkování ani antimalarika.

Celní předpisy

Přesné informace jsou velmi obtížně zjistitelné, obecně ale z Lesotha stejně není co vyvážet a co se dovozu týká, na hranicích jsme viděli zástupy Lesothanů vracejících se z nákupů v Jižní Africe s nejrůznějšími krabicemi a zavazadly všeho druhu, přičemž nikdo nikoho nekontroloval.

Co vidět a navštívit v Lesothu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Lesothu

Zavřít boční panel

Přehrady Katse a Mohale

Největší infrastrukturní projekt v dějinách Lesotha a jeden z hlavních příjmů místní ekonomiky, většinu vyrobené energie i přebytky vody dodává Lesotho do Jihoafrické republiky. U obou přehrad se nabízí prohlídky zázemí a projížďky lodí. K oběma přehradám se dá dostat po kvalitní asfaltové silnici a na obou místech se lze ubytovat ve standardním hotelu.

Zavřít boční panel

Dračí hory

Nadpozemsky vyhlížející pohoří je na lesothské straně výrazně méně turisticky navštěvované než v JAR. To má svá pozitiva v podobě nezkažené panenské přírody, ale i negativa v podobě absence jakékoliv infrastruktury.

Zavřít boční panel

Tsehlanyane NP

Národní park poblíž jihoafrických hranic. Určitě stojí za návštěvu, protože se zde nachází několik značených turistických tras, což je v Lesothu naprostá výjimka

Zavřít boční panel

Sani Pass

Dramatický a řidičsky náročný průsmyk na hranici s JAR. Cesta není asfaltová, a tak může být za deště obtížně sjízdná. Je vyloučené Sani Pass projet s konvenčním vozidlem, 4x4 je nezbytností. Pokud jste nadšenci do road tripů, pak je Sani Pass must-do.

Hraniční přechod se otevírá v 7:00, uzávěra je v 18:00.

Zavřít boční panel

Maloti Mountains

Nadpozemsky vyhlížející pohoří se táhne napříč celou severní polovinou Lesotha. Na jaře (říjen-listopad) jsou kopce krásně zelené, v létě pak vidíte vysoko na vrcholcích obdělaná políčka, v zimě pak napadne trochu sněhu. Vzhledem k absenci jakékoliv turistické infrastruktury nejlépe uděláte, když vyrazíte na road-trip, buď směrem na Mokhotlong nebo k přehradě Katse, obě cesty jsou asfaltové a poměrně kvalitní.

Počasí a sezóny v Lesothu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lesotho
Hornaté království je na africké poměry dost chladné

28 °C

27 °C

25 °C

21 °C

18 °C

15 °C

16 °C

17 °C

23 °C

24 °C

26 °C

28 °C

Počasí

Tabulka znázorňuje hodnoty pro hlavní město Maseru.

Počasí je vysokohorské. Nicméně vzhledem k poloze Lesotha relativně blízko rovníku se v zimním období (květen až říjen) dočkáme extrémních teplot „pouze“ do -15 stupňů a sněhové pokrývky průměrně do výše 20 cm.

V letním období se teploty pohybují do 30 stupňů, je ale nutné vždy přibalit teplejší oblečení, na horách se velmi často stane, že se teploty nedostanou ani nad 20 stupňů. Zimy jsou suché s minimem srážek, v létě často prší, málokdy však celý den v kuse, většinou ve formě přeháněk nebo krátkých, ale intenzivních bouřek.

Sezóny a kdy vyrazit

Záleží na tom, za čím do Lesotha jedeme. Pokud za netradičními zážitky na lyžích, pak je ideální dobou červen až září. Jestliže se chceme vydat na road trip do hor, v každém období hrozí určitá rizika. V zimě námraza (na sypače zapomeňte), v létě sesuvy půdy. Obecně je však ideální vyrazit v letním období, tedy od října do dubna.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu