Tak trochu jiná země aneb do Afriky za sněhem

Lesotho je vysokohorský stát na jihu Afriky, který je celý obklopen Jihoafrickou republikou. Jedná se o jeden ze tří států na světě, který nemá moře a zároveň sousedí s pouze jedním státem (těmi dalšími jsou Vatikán a San Marino).

Tato na africké poměry velmi malá zemička je zatím turisty opomíjena, o to autentičtější je však zážitek z návštěvy. Hlavním lákadlem jsou bezesporu úchvatné horské scenerie až do výšek nad 3000 m n. m., které mají za následek, že Lesotho je jednou ze tří afrických zemí, kde nalezneme lyžařský vlek. Nejkrásnější částí Lesotha jsou Dračí hory, z větší části se nacházející v sousední JAR.

Panenský lesothský venkov, kde ještě stále přetrvává tradiční způsob obdělávání nehostinné horské půdy bez jakékoliv mechanizace, působí v dnešní době skoro jako skanzen, ale zároveň je ideální k pozastavení se nad malichernými problémy civilizované společnosti.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
15 dní zdarma
Občané ČR získají víza po příletu, občané SK platí 135 € za e–visa.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září - duben
Lesotho je vysoko a v zimě (našem létě) můžete narazit i na sníh.
Více o počasí
Letenky od
23 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se nevyskytují.
Akční nabídky

Praktické tipy do Lesotha

Co vidět a navštívit v Lesothu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Lesothu

Zavřít boční panel

Přehrady Katse a Mohale

Největší infrastrukturní projekt v dějinách Lesotha a jeden z hlavních příjmů místní ekonomiky, většinu vyrobené energie i přebytky vody dodává Lesotho do Jihoafrické republiky. U obou přehrad se nabízí prohlídky zázemí a projížďky lodí. K oběma přehradám se dá dostat po kvalitní asfaltové silnici a na obou místech se lze ubytovat ve standardním hotelu.

Zavřít boční panel

Dračí hory

Nadpozemsky vyhlížející pohoří je na lesothské straně výrazně méně turisticky navštěvované než v JAR. To má svá pozitiva v podobě nezkažené panenské přírody, ale i negativa v podobě absence jakékoliv infrastruktury.

Zavřít boční panel

Tsehlanyane NP

Národní park poblíž jihoafrických hranic. Určitě stojí za návštěvu, protože se zde nachází několik značených turistických tras, což je v Lesothu naprostá výjimka

Zavřít boční panel

Sani Pass

Dramatický a řidičsky náročný průsmyk na hranici s JAR. Cesta není asfaltová, a tak může být za deště obtížně sjízdná. Je vyloučené Sani Pass projet s konvenčním vozidlem, 4x4 je nezbytností. Pokud jste nadšenci do road tripů, pak je Sani Pass must-do.

Hraniční přechod se otevírá v 7:00, uzávěra je v 18:00.

Zavřít boční panel

Maloti Mountains

Nadpozemsky vyhlížející pohoří se táhne napříč celou severní polovinou Lesotha. Na jaře (říjen-listopad) jsou kopce krásně zelené, v létě pak vidíte vysoko na vrcholcích obdělaná políčka, v zimě pak napadne trochu sněhu. Vzhledem k absenci jakékoliv turistické infrastruktury nejlépe uděláte, když vyrazíte na road-trip, buď směrem na Mokhotlong nebo k přehradě Katse, obě cesty jsou asfaltové a poměrně kvalitní.

Počasí a sezóny v Lesothu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lesotho
Hornaté království je na africké poměry dost chladné

28 °C

27 °C

25 °C

21 °C

18 °C

15 °C

16 °C

17 °C

23 °C

24 °C

26 °C

28 °C

Počasí

Počasí je vysokohorské. Nicméně vzhledem k poloze Lesotha relativně blízko rovníku se v zimním období (květen až říjen) dočkáme extrémních teplot „pouze“ do -15 stupňů a sněhové pokrývky průměrně do výše 20 cm.

V letním období se teploty pohybují do 30 stupňů, je ale nutné vždy přibalit teplejší oblečení, na horách se velmi často stane, že se teploty nedostanou ani nad 20 stupňů. Zimy jsou suché s minimem srážek, v létě často prší, málokdy však celý den v kuse, většinou ve formě přeháněk nebo krátkých, ale intenzivních bouřek.

Sezóny a kdy vyrazit

Záleží na tom, za čím do Lesotha jedeme. Pokud za netradičními zážitky na lyžích, pak je ideální dobou červen až září. Jestliže se chceme vydat na road trip do hor, v každém období hrozí určitá rizika. V zimě námraza (na sypače zapomeňte), v létě sesuvy půdy. Obecně je však ideální vyrazit v letním období, tedy od října do dubna.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu