Budapešť
Budapešť

25 míst co vidět v Budapešti

Gellértova hora

Příroda

Citadella na vrchu Gellert

Gellértova hora (maďarsky Gellért-hégy) je zalesněný vrcholek vypínající se do výšky 235 metrů na Budínské straně města. Svým vzezřením i významem trochu připomíná pražský Petřín, jen na horu nevede lanovky a místo rozhledny se na vrcholu rozkládá rozsáhlá vojenská citadela, ze jejíž terasy se naskytnou nádherné výhledy na Dunaj a pešťskou stranu města.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Vyhlídka z citadely i socha Svobody

Právě vojenská citadela je hlavní zajímavostí Gellértovy hory. Vybudována byla v letech 1848-1849, kdy došlo k Maďarské revoluci proti vládnoucím Habsburkům. Na okraji citadely se pak z prostorné vyhlídky můžete pokochat jedním z nejlepších výhledů na Budapešť a Dunaj.

Mezi terasou a citadelou stojí na 14 metrů vysokém podstavci socha Svobody s bohyní Niké vybudovaná v roce 1947 na počest vítězství Rudé armády.

Poloha a doprava

Na vrchol můžete pěšky vyšlápnout z dunajského nábřeží, kdy je nejbližší stanice metra Szent Gellért tér, nicméně počítejte s tím, že kopec je opravdu strmý. Pomoct si můžete autobusem linky 27, který vás vyveze až do zastávky Búsuló Juhász (Citadella), odkud sice stále musíte pokračovat do kopce, ale zdaleka ne tak prudkého.

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 19. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.