Zpět na seznam míst co vidět v Budapešti
Citadella na vrchu Gellert

Gellértova hora

Gellértova hora (maďarsky Gellért-hégy) je zalesněný vrcholek vypínající se do výšky 235 metrů na Budínské straně města. Svým vzezřením i významem trochu připomíná pražský Petřín, jen na horu nevede lanovky a místo rozhledny se na vrcholu rozkládá rozsáhlá vojenská citadela, ze jejíž terasy se naskytnou nádherné výhledy na Dunaj a pešťskou stranu města.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Vyhlídka z citadely i socha Svobody

Právě vojenská citadela je hlavní zajímavostí Gellértovy hory. Vybudována byla v letech 1848-1849, kdy došlo k Maďarské revoluci proti vládnoucím Habsburkům. Na okraji citadely se pak z prostorné vyhlídky můžete pokochat jedním z nejlepších výhledů na Budapešť a Dunaj.

Mezi terasou a citadelou stojí na 14 metrů vysokém podstavci socha Svobody s bohyní Niké vybudovaná v roce 1947 na počest vítězství Rudé armády.

Poloha a doprava

Na vrchol můžete pěšky vyšlápnout z dunajského nábřeží, kdy je nejbližší stanice metra Szent Gellért tér, nicméně počítejte s tím, že kopec je opravdu strmý. Pomoct si můžete autobusem linky 27, který vás vyveze až do zastávky Búsuló Juhász (Citadella), odkud sice stále musíte pokračovat do kopce, ale zdaleka ne tak prudkého.

  • Naviguj: 47.4866, 19.0483

Další místa v Budapešti

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 dny
Navrhni úpravu