Letecky z Prahy

Nejrychlejší variantou cesty je samozřejmě letadlo, jelikož přímý let trvá necelou hodinu a čtvrt. Průměrná cena zpátečních letenek s nízkonákladovou aerolinkou Ryanair se drží mezi 1.000–2.000 Kč, v občasných akcích (nebo pokud ji kupujete hodně dopředu) lze narazit i na cenu přibližně o 2/3 nižší. Ryanair létá 5x týdně, ČSA pak na trase poletí až 3x denně, jejich ceny však obvykle nepadnou pod 4.000 Kč za zpáteční cestu.

Autobus

Nejlevnější a relativně a rychlý způsob, jak se dostat do Budapešti, je autobus. Cesta z Prahy trvá cca 7 hodin, a pokud si zpáteční jízdenku zakoupíte dostatečně dopředu, nemusíte za ni zaplatit více jak 700–900 korun. Mezi největší dopravce jezdící na trase Praha – Budapešť patří RegioJet, Flixbus a Eurolines. Tito tři dopravci vypraví denně dohromady více jak 15 spojů tam i zpět. 

Všichni tři výše uvedení dopravci navíc zastavují i v Brně (4,5 hodiny a cca 650 Kč/zpáteční) a Bratislavě (2,5 hodiny a cca 15-20 €).

Vlak

Další možností, jak se dostat do Budapešti, je vlakem. Cesta přímým spojem trvá stejně dlouho jako autobusem, a navíc pokud si vyberete vlak jedoucí přes noc, můžete si v něm zarezervovat lůžkové kupé a pohodlně se zde vyspat. I u této varianty doporučujeme zakoupit jízdenku co nejvíce dopředu – mnohdy se vyplatí tzv. včasná jízdenka online přes web ČD. Zpáteční cesta vyjde zhruba na 1.100 Kč z Prahy, vlaky zastavují i v Bratislavě, Brně, Břeclavi, Pardubicích, Kolíně a České Třebové, což znamená, že z většiny republiky se do Budapešti dostanete vlakem pouze s jedním přestupem.

Auto

Pro cestu je přirozeně možné využít i vlastní auto. Pokud budete vyrážet z Brna, kratší cena vede přes Bratislavu, avšak dopravní situace často způsobí, že cesta přes alternativní Vídeň bývá kratší. Před cestou také promyslete fakt, že budete potřebovat příslušné dálniční známky:

  • Týdenní v Maďarsku: 2.975 HUF (240 Kč)
  • 10denní na Slovensku: 10 €

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu