Budapešť

Jak se dostat do Budapešti

Budapešť je z Česka jednou z nejlépe dostupných evropských metropolí. Využít můžete spojení letadlem, vlakem, autobusem a pohodlná cesta je i autem.

Letecky z Prahy

Nejrychlejší variantou cesty je samozřejmě letadlo, jelikož přímý let trvá necelou hodinu a čtvrt. Tedy pokud bydlíte v Praze a blízkém okolí, jinak už se časově cesta letadlem tak moc nevyplatí, započítáme-li i dopravu z/na letiště a nezbytné čekání, které je vždy delší než u vlaku či autobusu.

Průměrná cena zpátečních letenek s nízkonákladovou aerolinkou Ryanair se drží mezi 1 500–2 500 Kč, v občasných akcích lze narazit i na cenu kolem 800 Kč a výjimečně pak i za 500 Kč/zpáteční. Ryanair létá na trase Praha–Budapešť 4-5x týdně, ČSA už na této lince nelétají.

V Budapešti je jediné mezinárodní letiště Ference Liszta, na které směřují všechny lety. Jako pro skoro každé letiště na světě máme i pro něj zpracované detailní informace:

Autem do Budapešti

Pro většinu cestovatelů, kteří nebydlí v Praze, Brně či Bratislavě zůstává nejpohodlnější a nejrychlejší formou dopravy auto. Cesta do Budapešti je velmi jednoduchá, jelikož celou dobu pojedete po pohodlné dálnici.

Z Prahy se vypravíte po dálnici D1 do Brna, stejně tak z Ostravy, akorát z druhé strany. Z Brna budete pokračovat po dálnici D2 směrem na Bratislavu, kterou objedete po dálničním okruhu a pokračujete rovnou na hraniční přechod Rajka, přes který se dostanete do Maďarska. A pak už vás čeká jen cesta po dálnici M1 až do Budapešti.

Vzdálenosti do Budapešti:

 • z Prahy: 525 km / 5 a čtvrt hodiny
 • z Brna: 326 km / 3,5 hodiny
 • z Ostravy: 488 km / 5 hodin

Ceny benzínu jsou v průměru nejlevnější v Česku, avšak oproti Slovensku a Maďarsku se liší maximálně o destihaléře na litr.

Dálniční poplatky po cestě

Při cestě do Budapešti vás čekají poplatky za dálniční známku kromě ČR i na Slovensku a v Maďarsku. Pokud byste uvažovali o objetí Slovenska přes Rakousko, tak i tam se platí za dálniční známku.

Ceny známek se napříč časem mírně upravují, na jejich aktuální výši se podívejte do samostatných článků, které pravidelně upravujeme:

Parkování v Budapešti

Parkování na ulicích je v celé Budapešti zpoplatněno ve všedních dnech mezi 8:00 a 16:00, resp. 18:00 v centru města. Pokud tedy přijedete do Budapešti na víkend až v pátek večer a odjedete v neděli večer, zaparkovat můžete zdarma kdekoliv na ulici.

Nechce-li se vám nechávat auto na ulici, nejlevnější možností je využití budapešťských P+R parkovišť.

Parkoviště P+R

Parkoviště jsou umístěná na okrajích centra u významných stanic metra a vlaku. Na těch, která jsou zdarma, nemíjíte žádnou závoru ani turniket, zkrátka stačí zaparkovat a auto opustit. Placená parkoviště jsou oplocená, hlídaná kamerami a vjezd i výjezd je přes závoru. Denní poplatek činí 350 HUF.

Jaká jsou nejvýhodnější P+R při příjezdu po dálnici M1 ve směru od slovenských hranic?

 • P+R Kelenföld
  • Největší parkoviště v Budapešti s dostatkem parkovacích míst
  • Zdarma a nehlídané
  • Přímo u konce dálnice M1 z ČR/Slovenska
  • Metro M4 (Kelenföld vasútállomás) a tramvaje 1, 19, 49
 • P+R Kőbánya-Kispest
  • Hlídané placené parkoviště (350 HUF za den)
  • Horší dostupnost při cestě z Prahy (nachází se na jihu u letiště), ale největší hlídané v Budapešti
  • Metro M3
 • P+R Pillangó utca a Örs vezér tere
  • 2 placená a hlídaná parkoviště v těsné blízkosti
  • Horší dostupnost při cestě z Prahy, je třeba projet celou Budapeští až na východ města
  • Metro M2

Hlídaná parkoviště v centru Budapešti

Chcete-li parkovat přímo v centru, na výběr máte z několika hlídaných parkovišť.

Autobus do Budapešti

Nejlevnější a relativně a rychlý způsob, jak se dostat do Budapešti, je autobus. Cesta z Prahy trvá cca 7 hodin, a pokud si zpáteční jízdenku zakoupíte dostatečně dopředu, nemusíte za ni zaplatit více jak 700–900 korun. Mezi největší dopravce jezdící na trase Praha – Budapešť patří RegioJet a Flixbus. Tito 2 dopravci vypraví denně dohromady více jak 15 spojů tam i zpět. 

Všichni tři výše uvedení dopravci navíc zastavují i v Brně (4,5 hodiny a cca 650 Kč/zpáteční) a Bratislavě (2,5 hodiny a cca 15-20 €).

Detailní informace, odkazy na rezervace jízdenek i mapy autobusových stanic najdete v kapitole Autobusem do Budapešti.

Vlak do Budapešti

Další možností, jak se dostat do Budapešti, je vlakem. Cesta přímým spojem trvá stejně dlouho jako autobusem, a navíc pokud si vyberete vlak jedoucí přes noc, můžete si v něm zarezervovat lůžkové kupé a pohodlně se zde vyspat. I u této varianty doporučujeme zakoupit jízdenku co nejvíce dopředu – mnohdy se vyplatí tzv. včasná jízdenka online přes web ČD. Zpáteční cesta vyjde zhruba na 1.100 Kč z Prahy, vlaky zastavují i v Bratislavě, Brně, Břeclavi, Pardubicích, Kolíně a České Třebové, což znamená, že z většiny republiky se do Budapešti dostanete vlakem pouze s jedním přestupem.

Detailní informace, odkazy na rezervace jízdenek i mapy autobusových stanic najdete v kapitole Vlakem do Budapešti.

Se zastávkou v Ostřihomi

Při cestách ve směru od Bratislavy, Prahy či Brna se vybízí spojit výlet do Budapešti s krátkou několikahodinovou nebo i celodenní zastávkou v krásném historickém městečku Ostřihom s největší maďarskou bazilikou.

Zastávka v Ostřihomi je ideální hlavně při cestách vlakem, kdy můžete vystoupit ve slovenském Štúrovu, které se nachází na druhé straně Dunaje od Ostřihomi a kde zastavují i mezinárodní vlaky z Prahy.

Z Ostřihomi pak do Budapešti během hodiny dojedete frekventovaným příměstským vlakem.

Více informací se dočtete v samostatném průvodci po Ostřihomi.

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 10. 09. 2023
Navrhni úpravu

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Zuza
před měs

Dobrý den, chci se zeptat, jak se nejlépe dostat metrem na stadion, Národní atletické centrum (Nemzeti Atlétikai Központ)? Nemohu tu výchozí stanici nikde najít. Parkovat budeme asi na P+R Kelenfold. Děkuji. 

divan
před měs

V Mapách Google vyhledáno spojení za půl minuty... Start třeba Etele tér P+R, Budapest, 1117 Maďarsko , cíl Nemzeti Atlétikai Központ, Budapest, Hajóállomás u. 1, 1095 Maďarsko . Trasu, příslušné zastávky metra atd. strýček Google najde a dokonce nakreslí na mapě...

Avatar uživatele stoyjiri
stoyjiri
před měs

Dobrý den,

rád bych se zeptal, plánuji návštěvu Budapešti od pátku večer do pondělí ráno a chtěl bych si ověřit informaci o víkendovém parkování, že je zdarma. Případně pokud platí i na této adrese a jejím okolí, či zda zde platí jiné podmínky: Budapest, Alkotmány u. 20, 1054 Maďarsko

Děkuji a přeji hezký den!
Jiří Stoy

Avatar uživatele
Tom
před 3 měs

Dobrá den,

 

prosím, nevíte, co toto parkoviště v pracovní den a o víkendu?

Mapy Google

 

 

Děkuji,

TK