Budapešť je z Česka jednou z nejlépe dostupných evropských metropolí. Využít můžete spojení letadlem, vlakem, autobusem a pohodlná cesta je i autem.

Letecky z Prahy

Nejrychlejší variantou cesty je samozřejmě letadlo, jelikož přímý let trvá necelou hodinu a čtvrt. Tedy pokud bydlíte v Praze a blízkém okolí, jinak už se časově cesta letadlem tak moc nevyplatí, započítáme-li i dopravu z/na letiště a nezbytné čekání, které je vždy delší než u vlaku či autobusu.

Průměrná cena zpátečních letenek s nízkonákladovou aerolinkou Ryanair se drží mezi 1 500–2 500 Kč, v občasných akcích lze narazit i na cenu kolem 800 Kč a výjimečně pak i za 500 Kč/zpáteční. Ryanair létá na trase Praha–Budapešť 4-5x týdně, ČSA už na této lince nelétají.

V Budapešti je jediné mezinárodní letiště Ference Liszta, na které směřují všechny lety. Jako pro skoro každé letiště na světě máme i pro něj zpracované detailní informace:

Autem do Budapešti

Pro většinu cestovatelů, kteří nebydlí v Praze, Brně či Bratislavě zůstává nejpohodlnější a nejrychlejší formou dopravy auto. Cesta do Budapešti je velmi jednoduchá, jelikož celou dobu pojedete po pohodlné dálnici.

Z Prahy se vypravíte po dálnici D1 do Brna, stejně tak z Ostravy, akorát z druhé strany. Z Brna budete pokračovat po dálnici D2 směrem na Bratislavu, kterou objedete po dálničním okruhu a pokračujete rovnou na hraniční přechod Rajka, přes který se dostanete do Maďarska. A pak už vás čeká jen cesta po dálnici M1 až do Budapešti.

Vzdálenosti do Budapešti:

 • z Prahy: 525 km / 5 a čtvrt hodiny
 • z Brna: 326 km / 3,5 hodiny
 • z Ostravy: 488 km / 5 hodin

Ceny benzínu jsou v průměru nejlevnější v Česku, avšak oproti Slovensku a Maďarsku se liší maximálně o destihaléře na litr.

Dálniční poplatky po cestě

Při cestě do Budapešti vás čekají poplatky za dálniční známku kromě ČR i na Slovensku a v Maďarsku. Pokud byste uvažovali o objetí Slovenska přes Rakousko, tak i tam se platí za dálniční známku.

Ceny známek se napříč časem mírně upravují, na jejich aktuální výši se podívejte do samostatných článků, které pravidelně upravujeme:

Parkování v Budapešti

Parkování na ulicích je v celé Budapešti zpoplatněno ve všedních dnech mezi 8:00 a 16:00, resp. 18:00 v centru města. Pokud tedy přijedete do Budapešti na víkend až v pátek večer a odjedete v neděli večer, zaparkovat můžete zdarma kdekoliv na ulici.

Nechce-li se vám nechávat auto na ulici, nejlevnější možností je využití budapešťských P+R parkovišť.

Parkoviště P+R

Parkoviště jsou umístěná na okrajích centra u významných stanic metra a vlaku. Na těch, která jsou zdarma, nemíjíte žádnou závoru ani turniket, zkrátka stačí zaparkovat a auto opustit. Placená parkoviště jsou oplocená, hlídaná kamerami a vjezd i výjezd je přes závoru. Denní poplatek činí 350 HUF.

Jaká jsou nejvýhodnější P+R při příjezdu po dálnici M1 ve směru od slovenských hranic?

 • P+R Kelenföld
  • Největší parkoviště v Budapešti s dostatkem parkovacích míst
  • Zdarma a nehlídané
  • Přímo u konce dálnice M1 z ČR/Slovenska
  • Metro M4 (Kelenföld vasútállomás) a tramvaje 1, 19, 49
 • P+R Kőbánya-Kispest
  • Hlídané placené parkoviště (350 HUF za den)
  • Horší dostupnost při cestě z Prahy (nachází se na jihu u letiště), ale největší hlídané v Budapešti
  • Metro M3
 • P+R Pillangó utca a Örs vezér tere
  • 2 placená a hlídaná parkoviště v těsné blízkosti
  • Horší dostupnost při cestě z Prahy, je třeba projet celou Budapeští až na východ města
  • Metro M2

Hlídaná parkoviště v centru Budapešti

Chcete-li parkovat přímo v centru, na výběr máte z několika hlídaných parkovišť.

Autobus do Budapešti

Nejlevnější a relativně a rychlý způsob, jak se dostat do Budapešti, je autobus. Cesta z Prahy trvá cca 7 hodin, a pokud si zpáteční jízdenku zakoupíte dostatečně dopředu, nemusíte za ni zaplatit více jak 700–900 korun. Mezi největší dopravce jezdící na trase Praha – Budapešť patří RegioJet a Flixbus. Tito 2 dopravci vypraví denně dohromady více jak 15 spojů tam i zpět. 

Všichni tři výše uvedení dopravci navíc zastavují i v Brně (4,5 hodiny a cca 650 Kč/zpáteční) a Bratislavě (2,5 hodiny a cca 15-20 €).

Detailní informace, odkazy na rezervace jízdenek i mapy autobusových stanic najdete v kapitole Autobusem do Budapešti.

Vlak do Budapešti

Další možností, jak se dostat do Budapešti, je vlakem. Cesta přímým spojem trvá stejně dlouho jako autobusem, a navíc pokud si vyberete vlak jedoucí přes noc, můžete si v něm zarezervovat lůžkové kupé a pohodlně se zde vyspat. I u této varianty doporučujeme zakoupit jízdenku co nejvíce dopředu – mnohdy se vyplatí tzv. včasná jízdenka online přes web ČD. Zpáteční cesta vyjde zhruba na 1.100 Kč z Prahy, vlaky zastavují i v Bratislavě, Brně, Břeclavi, Pardubicích, Kolíně a České Třebové, což znamená, že z většiny republiky se do Budapešti dostanete vlakem pouze s jedním přestupem.

Detailní informace, odkazy na rezervace jízdenek i mapy autobusových stanic najdete v kapitole Vlakem do Budapešti.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu