Jízdenky na MHD

Budapešť má bezpečný, efektivní a levný systém hromadné dopravy, který provozuje dopravní podnik BKV a zastřešuje organizátor dopravy BKK. Používá pět druhů dopravních prostředků, ale pro cestující je nejužitečnější metro, které jezdí na čtyřech očíslovaných a barevně odlišených trasách, modré autobusy, červené trolejbusy, žluté tramvaje, příměstské vlaky a přívozy.

  • Mapy, jízdní řády a další informace k přečtení na oficiálním webu bkk.hu nebo bkv.hu

Ceny jízdenek v Budapešti

Níže vypisujeme jízdenky, které platí v rámci hranic města Budapešti, což vám bude stačit k návštěvě všech turistických zajímavostí. Lístky platí ve všech prostředcích MHD. Děti pod 6 let a senioři nad 65 let odkudkoliv z EU jezdí zdarma. Vícedenní jízdenky platí na přívozech linek D2, D11 a D12 pouze ve všední dny, zatímco o víkendu si musíte koupit separátní lístek.

  • 24hodinová jízdenka: 1 650 HUF
  • 24hodinová jízdenka pro 1-5 lidí cestujících pohromadě: 3 300 HUF (tedy při 5 lidech 660 HUF na osobu)
  • 72hod: 4 150 HUF
  • 80 minut (přestupovat lze pouze mezi linkami metra, ostatní kombinace přestupů vyžadují nový lístek): 350 HUF (resp. 450 HUF při koupi u řidiče)
  • 100 minut (přestupní mezi všemi druhy dopravy, nutno označit při nástupu i výstupu): 530 HUF
  • krátká jízda metrem (max. 3 stanice): 300 HUF
  • lístek na lodní linky D2, D11 a D12 (v pracovní dny lze využít i vícedenní jízdenky): 750 HUF

Kompletní seznam jízdenek najdete na webu bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices

Kde koupit jízdenky a jak je použít?

Lístky na MHD koupíte v automatech umístěných ve stanicích metra a na významných zastávkách, lze v nich platit i kartou. Případně pak v trafikách, některých obchodech s potravinami a dalších prodejních místech. Seznam všech automatů a prodejních stánků naleznete na webu bkk.hu/pontkereso.

Papírové jízdenky musíte označit vždy při jejich prvním použití vložením do žlutých elektronických nebo červených manuálních označovačů. U krátkodobé přestupní jízdenky za 530 forintů je třeba lístek označit i při výstupu. Označovače jsou uvnitř autobusů, tramvají či trolejbusů, v metru si pak musíte lístek "cvaknout" před vstupem na nástupiště. Detailní informace na oficiálním webu.

Alternativní možností je využívat mobilní jízdenky, dostupné jsou všechny druhy lístků. K jejich používání však je potřeba mít neustále internetové připojení. Při jízdě pozemní dopravou není třeba mobilní jízdenku nikde skenovat, při cestě metrem musíte oskenovat QR kód v turniketu při vstupu do stanice.

Vyhledávání spojení

Potřebujete-li vyhledat spojení využijte jednoduché webové stránky organizátora dopravy BKK. V pravé části webové stránky si můžete vyhledat spojení podle zadání výchozí a cílové zastávky.

Rovněž je možné využívat aplikace těchto dvou firem, mnohem přehlednější je aplikace na vyhledávání spojů od BVG.

Metro

Budapešť má čtyři podzemní trasy metra. Tři z nich (M1 – žlutá, M2 – červená a M3 – modrá) se kříží pouze na Deák Ferenc tér. Nová trasa M4 – zelená se kříží s M2 na Keleti pálayaudvar a s M3 na Kálvin tér.  

Jezdí denně od 4 hodin ráno do cca 23:15. Jízdenka se označuje u vstupu do metra.

Tramvaje

Ve městě je také 30 tramvajových linek. Jezdí na 30 trasách, rychleji a častěji než autobusy. Nejužitečnější tramvajové linky jezdí po okružních bulvárech, jako je například tramvaje číslo 4 a 6, která jezdí jednou za 2 až 6 minut. Budapešťská tramvajová síť patří k nejrozsáhlejším na světě a na počet kilometrů tramvajových tratí je dokonce větší než v Praze.

Na významných tramvajových zastávkách najdete automaty na jízdenky, vždy musíte mít lístek ještě před nástupem do vozu. Tramvaje jsou velmi spolehlivý dopravní prostředek při cestě po povrchu, většinou jezdí na oddělených pásech tak, že je neblokuje automobilová doprava.

Tramvaje jezdí v častých intervalech mezi 4:45 a 23:30, linka 6 pak jezdí celou noc.

Autobusy a trolejbusy

Rozsáhlá síť více než 260 autobusových a 10 trolejbusových linek pokrývá dnem i nocí celou Budapešť a okolí. Jezdí denně od 4:15 do 21.00–23:30. Od 23:30 do 4:00 ráno funguje síť 40 nočních autobusů (trojciferné označení začínající „9“), které jezdí každých 15–60 minut dle trasy. Autobusy označené za číslicí písmenem „E“ jsou expresní – mají omezený počet zastávek, nicméně oproti dřívějšku na nich platí stejné jízdenky jako na ostatních trasách.

Jízdenku si označíte vždy po nástupu v označovači.

Železnice HÉV

Síť metra, tramvají a autobusů doplňují 4 linky příměstských vlaků HÉV, na kterých v rámci Budapešti platí běžné jízdenky na MHD. Turisticky nejvíc využitelná linka je H5, která jezdí podél Dunaje k antickému městu Aquincum.

Pozemní lanovka

Krátká kolejová lanovka poskytující krásný výhled na Dunaj a centrum města vás vyveze od nábřeží na náměstí Szent György tér poblíž budapešťského hradu. Tady si vždy musíte koupit jízdenku, celodenní zde neplatí. Jednosměrná vyjde na 1 400 HUF, zpáteční pak na 2 000 HUF. Lanovka jezdí jednou za 5 minut od 7:30 do 21:50.

Oficiální informace na webu bkk.hu/en/travel-information/public-transport/funicular

Sedačková lanovka

Budete-li mít čas na krátký výlet na okraj Budapešti do Budínských vrchů, vyrazte si na vrchol János-hegy s rozhlednou, na který se můžete vyvézt starou 2sedačkovou lanovkou. Jednosměrná vyjde na 1 200 HUF, zpáteční pak na 1 600 HUF. Lanovka jezdí každý den, kompletní informace najdete na webu bkk.hu/en/travel-information/public-transport/chairlift/.

Taxi

Taxíky jsou v Budapešti na evropské poměry levné. Nikdy však nenastupujte do taxi, které nemá žlutou spz a identifikační odznak připevněný na palubní desce (jak vyžaduje zákon). Běžná nástupní sazba startuje na 700 HUF, první 3 km pak cca 1 600 HUF a po té vždy další 1 km 300 HUF.

V Budapešti působí i alternativní taxislužba Bolt, která může být výrazně levnější než cesta běžným taxíkem.

Doprava na letiště

Budapešťské letiště patří k jedněm z mála větších evropských letišť, na které přímo nejezdí vlak. Dostanete se sem pouze autobusovými linkami 100E a 200E. Detailní informace se jako vždy dočtete v článku o letišti Budapešť.

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77

Dovolil bych si vznést dotaz ohledně přepravy dětí v budapešťské MHD. Do 6 let zdarma, to jsem se dočetl. Ale netušíte někdo, jestli existuje nějaké zlevněné jízdné pro děti 6-15? Pro dospělé budeme mít sedmidenní jízdenku, ale o dětech ani slovo, ať prohledávám jejich web jak chci. Našel jsem jen nějaké rodinné jízdenky, ale ty jsou podmíněny trvalým pobytem v Budapešti. Jsem úplně blbej, nebo budu muset koupit dětem jízdenky za stejnou, tedy plnou cenu? Díky.

před 7 měs
Avatar uživatele
Peter _15

@Kajman ,to vyzerá iba na čiastočnú "blbosť" popatraj alebo im napíš.

Čau po 20 rokoch.

před 7 měs
Avatar uživatele Kajman77
Kajman77

Napsal jsem. Maďarsky pomocí Google translatoru. Tak uvidíme :-))

před 7 měs
Avatar uživatele Martin77
Martin77

Deti do 14 rokov cestujú zadarmo...od 1.9.2021.

Přidat odpověď
před 7 měs

Zdravím, nevíte zda budu připlácet za kočárek ? Dítě 2 roky předpokládám jede zdarma. Budu mít 24 hod.jizdenku. Dekuji Lucie

Odpovědět
před rokem

V Madarsku jsou takto zdarma i vlaky MAV a busy VOLANBUSZ, akorát nevím, zda ta výhoda , která se mne týká , platí v Budapešti i pro ty lodě , které provozuje DP a pak je v Budapešti i lanovka... Tak u těch dvou jmenovaných si jistý nejsem...

Odpovědět
před rokem

Prosím, platí senioři nad 65 let za dopravu po Budapešti ?

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Zdravím, nikoliv, MHD je zdarma pro občany EU, tedy i Česka, nad 65 let. Postačí vám občanský průkaz k prokázání věku.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu