MHD obecně, jízdenky

Budapešť má bezpečný, efektivní a levný systém hromadné dopravy, který provozuje dopravní podnik BKK (Budapest Közlekedési Központ). Používá pět druhů dopravních prostředků, ale pro cestující je nejužitečnější metro, které jezdí na čtyřech očíslovaných a barevně odlišených trasách, modré autobusy, červené trolejbusy a žluté tramvaje.

  • Mapy, jízdní řády a další informace k přečtení na oficiálním webu bkk.hu.

Nevýhodou hromadné dopravy v Budapešti je trochu starší vozový park, který se ale v posledních letech rapidně mění k lepšímu. Dalším úskalím, na něž můžete narazit, je poměrně složitý systém jízdenek. Existuje jich totiž celá řada s různými omezeními, a to nejen časovými, jak jsme zvyklí z České republiky. Také síť prodejních automatů jízdenek není hustá, nespoléhejte tedy na to, že jízdenky zakoupíte vždy a všude, nicméně automat najdete minimálně na každé stanici metra, kde lze většinou platit i kartou. 

Jízdenky koupíte v automatu a v trafikách, dražší pak u řidiče:

  • 1 jízda (přestup je povolen jen mezi linkami metra): 350 HUF
  • 1 jízda koupená u řidiče: 450 HUF
  • Blok 10 jízdenek: 3 000 HUF
  • Přestupní jízdenka na 100 minut (povolen jen jeden přestup): 530 HUF
  • 24hodinová jízdenka: 1 650 HUF
  • 24hodinová jízdenka pro 1-5 lidí cestujících pohromadě: 3 300 HUF  (tedy při 5 lidech 660 HUF na osobu)
  • 48hod: 9 990 HUF
  • 72hod: 4 150 HUF 
  • Lístek na lodní linky D11 a D13: 750 HUF

Časové jízdenky lze využívat na všech dopravních prostředích BKK (metro, autobus, tramvaj, loď, příměstský vlak). Více informací na oficiálních stránkách dopravního podniku.

Metro

Budapešť má čtyři podzemní trasy metra. Tři z nich (M1 – žlutá, M2 – červená a M3 – modrá) se kříží pouze na Deák Ferenc tér. Nová trasa M4 – zelená se kříží s M2 na Keleti pálayaudvar a s M3 na Kálvin tér.  

Jezdí denně od 4 hodin ráno do cca 23:15. Jízdenka se označuje u vstupu do metra.  

Autobusy a trolejbusy

Rozsáhlá síť více než 260 autobusových a 10 trolejbusových linek pokrývá dnem i nocí celou Budapešť a okolí. Jezdí denně od 4:15 do 21.00–23:30. Od 23:30 do 4:00 ráno funguje síť 40 nočních autobusů (trojciferné označení začínající „9“), které jezdí každých 15–60 minut dle trasy. Autobusy označené za číslicí písmenem „E“ jsou expresní – mají omezený počet zastávek a speciální dražší tarif.

Jízdenku si označíte vždy po nástupu v označovači.  

Tramvaje

Ve městě je také 30 tramvajových linek. Jezdí na 30 trasách, rychleji a častěji než autobusy. Nejužitečnější tramvajové linky jezdí po okružních bulvárech, jako je například tramvaje číslo 4 a 6, která jezdí jednou za 2 až 6 minut. Jízdenku si označíte v označovači ve voze.

Lodě

Příjemnou variantou, jak překonat Dunaj, jsou dvě lodní linky D11 a D12, které projíždí napříč městem od severu na jih a slouží jako běžná veřejná doprava, na kterou platí celo- a vícedenní jízdenky. Nemusíte tak platit horentní sumy za soukromé vyhlídkové lodě, stačí sednout na lodní MHD a užít si Budapešť z trochu jiné perspektivy.

Lanovka

Krátká kolejová lanovka poskytující krásný výhled na Dunaj a centrum města vás vyveze od nábřeží na náměstí Szent György tér poblíž budapešťského hradu. Tady si vždy musíte koupit jízdenku, celodenní zde neplatí. Jednosměrná vyjde na 1.200 HUF, zpáteční pak na 1.800 HUF. Lanovka jezdí jednou za 5 minut od 7:30 do 21:50.

Taxi

Taxíky jsou v Budapešti na evropské poměry levné. Nikdy však nenastupujte do taxi, které nemá žlutou spz a identifikační odznak připevněný na palubní desce (jak vyžaduje zákon).

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Zdravím, nevíte zda budu připlácet za kočárek ? Dítě 2 roky předpokládám jede zdarma. Budu mít 24 hod.jizdenku. Dekuji Lucie

Odpovědět
před rokem

V Madarsku jsou takto zdarma i vlaky MAV a busy VOLANBUSZ, akorát nevím, zda ta výhoda , která se mne týká , platí v Budapešti i pro ty lodě , které provozuje DP a pak je v Budapešti i lanovka... Tak u těch dvou jmenovaných si jistý nejsem...

Odpovědět
před rokem

Prosím, platí senioři nad 65 let za dopravu po Budapešti ?

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Zdravím, nikoliv, MHD je zdarma pro občany EU, tedy i Česka, nad 65 let. Postačí vám občanský průkaz k prokázání věku.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu