Zavřít boční panel

Doprava v Budapešti

Jak se dostat do Budapešti 

Letecky z Prahy

Nejrychlejší variantou cesty je samozřejmě letadlo, jelikož přímý let trvá necelou hodinu a čtvrt. Průměrná cena zpátečních letenek s nízkonákladovou aerolinkou Ryanair se drží mezi 1.000–2.000 Kč, v občasných akcích (nebo pokud ji kupujete hodně dopředu) lze narazit i na cenu přibližně o 2/3 nižší. Ryanair létá 5x týdně, ČSA pak na trase poletí až 3x denně, jejich ceny však obvykle nepadnou pod 4.000 Kč za zpáteční cestu.

Autobus

Nejlevnější a relativně a rychlý způsob, jak se dostat do Budapešti, je autobus. Cesta z Prahy trvá cca 7 hodin, a pokud si zpáteční jízdenku zakoupíte dostatečně dopředu, nemusíte za ni zaplatit více jak 700–900 korun. Mezi největší dopravce jezdící na trase Praha – Budapešť patří RegioJet, Flixbus a Eurolines. Tito tři dopravci vypraví denně dohromady více jak 15 spojů tam i zpět. 

Všichni tři výše uvedení dopravci navíc zastavují i v Brně (4,5 hodiny a cca 650 Kč/zpáteční) a Bratislavě (2,5 hodiny a cca 15-20 €).

Vlak

Další možností, jak se dostat do Budapešti, je vlakem. Cesta přímým spojem trvá stejně dlouho jako autobusem, a navíc pokud si vyberete vlak jedoucí přes noc, můžete si v něm zarezervovat lůžkové kupé a pohodlně se zde vyspat. I u této varianty doporučujeme zakoupit jízdenku co nejvíce dopředu – mnohdy se vyplatí tzv. včasná jízdenka online přes web ČD. Zpáteční cesta vyjde zhruba na 1.100 Kč z Prahy, vlaky zastavují i v Bratislavě, Brně, Břeclavi, Pardubicích, Kolíně a České Třebové, což znamená, že z většiny republiky se do Budapešti dostanete vlakem pouze s jedním přestupem.

Auto

Pro cestu je přirozeně možné využít i vlastní auto. Pokud budete vyrážet z Brna, kratší cena vede přes Bratislavu, avšak dopravní situace často způsobí, že cesta přes alternativní Vídeň bývá kratší. Před cestou také promyslete fakt, že budete potřebovat příslušné dálniční známky:

 • Týdenní v Maďarsku: 2.975 HUF (240 Kč)
 • 10denní na Slovensku: 10 €

Jak cestovat po Budapešti 

MHD obecně, jízdenky

Budapešť má bezpečný, efektivní a levný systém hromadné dopravy, který provozuje dopravní podnik BKK (Budapest Közlekedési Központ). Používá pět druhů dopravních prostředků, ale pro cestující je nejužitečnější metro, které jezdí na čtyřech očíslovaných a barevně odlišených trasách, modré autobusy, červené trolejbusy a žluté tramvaje.

 • Mapy, jízdní řády a další informace k přečtení na oficiálním webu bkk.hu.

Nevýhodou hromadné dopravy v Budapešti je trochu starší vozový park, který se ale v posledních letech rapidně mění k lepšímu. Dalším úskalím, na něž můžete narazit, je poměrně složitý systém jízdenek. Existuje jich totiž celá řada s různými omezeními, a to nejen časovými, jak jsme zvyklí z České republiky. Také síť prodejních automatů jízdenek není hustá, nespoléhejte tedy na to, že jízdenky zakoupíte vždy a všude, nicméně automat najdete minimálně na každé stanici metra, kde lze většinou platit i kartou. 

Jízdenky koupíte v automatu a v trafikách, dražší pak u řidiče:

 • 1 jízda (přestup je povolen jen mezi linkami metra): 350 HUF
 • 1 jízda koupená u řidiče: 450 HUF
 • Blok 10 jízdenek: 3 000 HUF
 • Přestupní jízdenka na 100 minut (povolen jen jeden přestup): 530 HUF
 • 24hodinová jízdenka: 1 650 HUF
 • 24hodinová jízdenka pro 1-5 lidí cestujících pohromadě: 3 300 HUF  (tedy při 5 lidech 660 HUF na osobu)
 • 48hod: 9 990 HUF
 • 72hod: 4 150 HUF 
 • Lístek na lodní linky D11 a D13: 750 HUF

Časové jízdenky lze využívat na všech dopravních prostředích BKK (metro, autobus, tramvaj, loď, příměstský vlak). Více informací na oficiálních stránkách dopravního podniku.

Metro 

Budapešť má čtyři podzemní trasy metra. Tři z nich (M1 – žlutá, M2 – červená a M3 – modrá) se kříží pouze na Deák Ferenc tér. Nová trasa M4 – zelená se kříží s M2 na Keleti pálayaudvar a s M3 na Kálvin tér.  

Jezdí denně od 4 hodin ráno do cca 23:15. Jízdenka se označuje u vstupu do metra.  

Autobusy a trolejbusy

Rozsáhlá síť více než 260 autobusových a 10 trolejbusových linek pokrývá dnem i nocí celou Budapešť a okolí. Jezdí denně od 4:15 do 21.00–23:30. Od 23:30 do 4:00 ráno funguje síť 40 nočních autobusů (trojciferné označení začínající „9“), které jezdí každých 15–60 minut dle trasy. Autobusy označené za číslicí písmenem „E“ jsou expresní – mají omezený počet zastávek a speciální dražší tarif.

Jízdenku si označíte vždy po nástupu v označovači.  

Tramvaje 

Ve městě je také 30 tramvajových linek. Jezdí na 30 trasách, rychleji a častěji než autobusy. Nejužitečnější tramvajové linky jezdí po okružních bulvárech, jako je například tramvaje číslo 4 a 6, která jezdí jednou za 2 až 6 minut. Jízdenku si označíte v označovači ve voze.

Lodě

Příjemnou variantou, jak překonat Dunaj, jsou dvě lodní linky D11 a D12, které projíždí napříč městem od severu na jih a slouží jako běžná veřejná doprava, na kterou platí celo- a vícedenní jízdenky. Nemusíte tak platit horentní sumy za soukromé vyhlídkové lodě, stačí sednout na lodní MHD a užít si Budapešť z trochu jiné perspektivy.

Lanovka

Krátká kolejová lanovka poskytující krásný výhled na Dunaj a centrum města vás vyveze od nábřeží na náměstí Szent György tér poblíž budapešťského hradu. Tady si vždy musíte koupit jízdenku, celodenní zde neplatí. Jednosměrná vyjde na 1.200 HUF, zpáteční pak na 1.800 HUF. Lanovka jezdí jednou za 5 minut od 7:30 do 21:50.

Taxi 

Taxíky jsou v Budapešti na evropské poměry levné. Nikdy však nenastupujte do taxi, které nemá žlutou spz a identifikační odznak připevněný na palubní desce (jak vyžaduje zákon).

Co tady objevíš?

Význam Budapešti pro Maďarsko nemůže být větší. Žije zde více než pětina maďarského obyvatelstva a město je uzlem všech zásadních tras v zemi, centrem průmyslu, obchodu a kultury a v neposlední řadě také bohatství a moci. Díky velkolepým budovám, eklektické architektuře vnitřního města a hvězdicovitým bulvárům se Budapešť může bez ostychu srovnávat s ostatními evropskými velkoměsty a není proto divu, že se jí přezdívá „perla Dunaje“.

Můžete se kochat starobylými památkami připomínajícími zlatou éru Rakouska-Uherska, relaxovat ve slavných lázních nebo degustovat tradiční víno a pikantní klobásky v jednom z mnoha stylových barů. Zkrátka a jednoduše, v Budapešti si přijde na své opravdu každý.  

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Připrav se na
2-3 dny
Je jen málo lepších měst na prodloužené víkendové pobyty.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebude bránit vůbec žádné počasí.
Více o počasí
Letenky od
850 Kč
Cena za zpáteční jízdenku na autobus z Prahy.
Akční nabídky
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu