Budapešť

Co dělat v Budapešti

Geotermální lázně

Budapešť leží na geologickém zlomu, z něhož vyráží na povrch minerální voda s více než 120 termálními prameny. Právě zdejší vydatné termální prameny byly jedním z důvodů, proč Římané tuto oblast kdysi osídlili. Druhá vlna budování lázeňských komplexů probíhala během Osmanské nadvlády. V té době byly vybudované také lázně Rudas fürdő, které jsou dodnes funkční a přístupné veřejnosti.

V současné době jsou lázeňské komplexy využívány jak k léčebným, tak rekreačním a relaxačním účelům a tvoří neoddělitelnou součást života v Budapešti, za níž míří cestovatelé z celého světa.

Historie a památky

Ne nadarmo se Budapešti přezdívá Vídeň východu. Najdete zde na velmi malé ploše překrásné architektonické skvosty od dob Římanů, přes po barokní a secesní, až po neoklasicistní stavby. Budapešťské památky patří spolu s lázněmi k hlavním tahákům pro zahraniční turisty. Některé z nich jsou světově proslulé a fungují zároveň i jako symboly celého Maďarska. A na které významné památky se v Budapešti můžete těšit? Rozhodně nevynechejte tyto:

Parky a zahrady

V Budapešti a okolí je 8 chráněných krajinných oblastí a více než 30 přírodních rezervací. Největší oblast na území města zahrnují Budínské vrchy, které jsou zelenými plícemi města o rozloze 10 500 hektarů. Tvoří je strmé rokle, skalnaté pastviny a více než 150 jeskyní. Rozkládají se na západním okraji města a nejoblíbenějším místem s mnoha turistickými stezkami je oblastem okolo vrchu János-hegy, na který vede sedačková lanovka.

Parků a zeleně si dosytosti můžete ale užít i přímo v centru Budapešti. K nejoblíbenějším patří park a Japonská zahrada na Markétině ostrově nebo městské sady Városliget se spoustou atrakcí v podobě lázní Széchenyi, hradu Vajdahunyad či budapešťské Zoo.

Projížďka dětskou železnicí

V budínských vrších na severozápadním okraji města najdete svéráznou atrakci, jakou nemají nikde na světě. V již venkovské a hustě zalesněné oblasti János-hegy jezdí z údolí na vrcholek kopce úzkorozchodný vláček obsluhovaný výhradně dětmi ve věku 10 až 14 let. Jedinou výjimkou tvoří obsluha lokomotivy, kterou pochopitelně musí řídit dospělý člověk. Všechny ostatní činnosti od průvodčích přes výpravčí po prodej jízdenek ale obstarávají děti. Jednosměrná jízdenka vyjde na 800 HUF, železnice jezdí od 9:00 do 16:00. Více se dočtete na oficiálním webu

K údolní konečné Hűvösvölgy dojedete běžnými tramvajovými linkami 56, 56A, 59B a 61. K horní stanici Széchenyi-hegy pak využijete zajímavou ozubnicovou dráhu linky 60, na které platí běžné jízdné.

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 10. 09. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.