Zavřít boční panel

Aktivity v Budapešti

Geotermální lázně

Budapešť leží na geologickém zlomu, z něhož vyráží na povrch minerální voda s více než 120 termálními prameny. Právě zdejší vydatné termální prameny byly jedním z důvodů, proč Římané tuto oblast kdysi osídlili. Druhá vlna budování lázeňských komplexů probíhala během Osmanské nadvlády. V té době byly vybudované také lázně Király fürdő, které jsou dodnes funkční a přístupné veřejnosti. V současné době jsou lázeňské komplexy využívány jak k léčebným, tak rekreačním a relaxačním účelům a tvoří neoddělitelnou součást života v Budapešti.

Maďarské víno

Víno se v Maďarsku vyrábí přinejmenším od dob Římanů. Je neoddělitelnou součástí maďarské kultury. Při výběru maďarských vín se dívejte po slovech minöségi bor (kvalitní víno) nebo különleges minöségü bor (prvotřídní víno). Ochutnejte sklenku Tokaji Aszú s chuťovkami jako foie gras nebo výrazný sýr.

Maďarská kuchyně

Nejtypičtějším maďarským jídlem je gulyás (guláš), i když tady se podobá spíše naší gulášové polévce. Našemu guláši se nejvíce podobá spíše paprikový pörkölt. Oblíbeným dezertem je palincsinta, palačinka plněná džemem, tvarohem nebo čokoládovou omáčkou.

Parky a zahrady

V Budapešti a okolí je zhruba 8 chráněných krajinných oblastí a více než 30 přírodních rezervací. Největší oblast na území města zahrnují Budínské vrchy, které jsou zelenými plícemi města o rozloze 10.500 hektarů. Tvoří je strmé rokle, skalnaté pastviny a více než 150 jeskyní.

Památky

Ne nadarmo se Budapešti přezdívá Vídeň východu. Najdete zde na velmi malé ploše překrásné architektonické skvosty od dob Římanů, přes po barokní a secesní, až po neoklasicistní stavby.

Projížďka dětskou železnicí

V budínských vrších na severozápadním okraji města najdete svéráznou atrakci, jakou nemají nikde na světě. V již venkovské a hustě zalesněné oblasti János-hegy jezdí z údolí na vrcholek kopce úzkorozchodný vláček obsluhovaný výhradně dětmi ve věku 10 až 14 let. Jedinou výjimkou tvoří obsluha lokomotivy, kterou pochopitelně musí řídit dospělý člověk. Všechny ostatní činnosti od průvodčích přes výpravčí po prodej jízdenek ale obstarávají děti. Jednosměrná jízdenka vyjde na 800 HUF, železnice jezdí od 9:00 do 16:00. Více se dočtete na oficiálním webu

K údolní konečné Hűvösvölgy dojedete běžnými tramvajovými linkami 56, 56A, 59B a 61. K horní stanici Széchenyi-hegy pak využijete zajímavou ozubnicovou dráhu linky 60, na které platí běžné jízdné.

Co tady objevíš?

Význam Budapešti pro Maďarsko nemůže být větší. Žije zde více než pětina maďarského obyvatelstva a město je uzlem všech zásadních tras v zemi, centrem průmyslu, obchodu a kultury a v neposlední řadě také bohatství a moci. Díky velkolepým budovám, eklektické architektuře vnitřního města a hvězdicovitým bulvárům se Budapešť může bez ostychu srovnávat s ostatními evropskými velkoměsty a není proto divu, že se jí přezdívá „perla Dunaje“.

Můžete se kochat starobylými památkami připomínajícími zlatou éru Rakouska-Uherska, relaxovat ve slavných lázních nebo degustovat tradiční víno a pikantní klobásky v jednom z mnoha stylových barů. Zkrátka a jednoduše, v Budapešti si přijde na své opravdu každý.  

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Připrav se na
2-3 dny
Je jen málo lepších měst na prodloužené víkendové pobyty.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebude bránit vůbec žádné počasí.
Více o počasí
Letenky od
850 Kč
Cena za zpáteční jízdenku na autobus z Prahy.
Akční nabídky
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu