Co tady objevíš?

Význam Budapešti pro Maďarsko nemůže být větší. Žije zde více než pětina maďarského obyvatelstva a město je uzlem všech zásadních tras v zemi, centrem průmyslu, obchodu a kultury a v neposlední řadě také bohatství a moci. Díky velkolepým budovám, eklektické architektuře vnitřního města a hvězdicovitým bulvárům se Budapešť může bez ostychu srovnávat s ostatními evropskými velkoměsty a není proto divu, že se jí přezdívá „perla Dunaje“.

Můžete se kochat starobylými památkami připomínajícími zlatou éru Rakouska-Uherska, relaxovat ve slavných lázních nebo degustovat tradiční víno a pikantní klobásky v jednom z mnoha stylových barů. Zkrátka a jednoduše, v Budapešti si přijde na své opravdu každý.  

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Připrav se na
2-3 dny
Je jen málo lepších měst na prodloužené víkendové pobyty.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebude bránit vůbec žádné počasí.
Více o počasí
Letenky od
850 Kč
Cena za zpáteční jízdenku na autobus z Prahy.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Velká synagoga

Největší židovský chrám v Evropě postavený v maurském stylu s typickou měděnou kupolí patří k nejnápadnějším a nejvýznamnějším budovám v Budapešti. Pojme 3.000 věřících a jedná se tak druhou největší synagogu na světě (po synagoze v New Yorku). Tato konzervativní (ne ortodoxní) synagoga byla postavena v roce 1859 podle návrhu vídeňského architekta Ludwiga Förstera a vykazuje jak prvky romantické, tak maurské architektury.

Zavřít boční panel

Parlament

Budova parlamentu je monumentální stavba dlouhá 268 metrů a 123 metrů široká. Stavba byla zahájena v roce 1885 a dokončena o 19 let později v roce 1904. Budova čítá téměř 700 místností a je tak největší budovou v celém Maďarsku. V současné době zde sídlí Národní shromáždění a jsou v něm uloženy korunovační klenoty krále Štěpána. Parlament je opravdu podivuhodná budova a můžete ho obdivovat jak zvenčí, tak zevnitř při komentovaných prohlídkách nebo z Rybářské bašty, která se tyčí přes řeku přímo naproti Parlamentu.

Pokud plánujete navštívit Parlament i zevnitř, doporučujeme zakoupit vstupenku za 2.200 HUF předem přes internet na oficiálních stránkách.

Zavřít boční panel

Budínský hrad

Nejvýznačnější dominantou bývalého města Budín, které dnes tvoří součást Budapešti, je Budínský hrad někdy označovaný také jako Královský hrad. Jeho historie sahá až do 13. století a zajímavá je jak prohlídka hradu samotného, tak vyhlídka na protější břeh, kde se vypíná Parlament. Areál byl v roce 1978 zapsán na seznam UNESCO a najdeme zde celou řadu pamětihodností. Komplex Budínského hradu totiž přechází do historické hradní čtvrti, kde můžete navštívit Rybářskou baštu a Matyášův chrám nebo Maďarskou národní galerii.

Na hrad můžete vystoupat pěšky parkem, vyjet autobusem nebo využít historickou pozemní lanovku – Budavári Sikló. Nástupní stanici najdete u brány do tunelu pod hradem nedaleko Řetězového mostu.

Zavřít boční panel

Pozemní lanovka Budavári Sikló

Historická pozemní lanovka maďarsky Budavári Sikló byla uvedena do provozu v roce 1870, během 2. světové války ji však bombardování zcela zničilo, a následně byla uvedena opět do provozu v roce 1986. Lanovka vás vyveze do komplexu Budínského hradu. Nástupní stanici najdete u brány do tunelu pod hradem nedaleko Řetězového mostu.

Zajímavostí je, že lanovka funguje na principu kladky, kdy dva vozy jedou vždy proti sobě v opačném směru po 2 kolejových tratích. Délka trati čítá 95 metrů a cesta trvá cca 90 vteřin. Za jízdenku zaplatíte 1.200 HUF a lanovka jede od 7:30 do 21:50.

Zavřít boční panel

Rybářská bašta

Rybářskou baštu polovina návštěvníků obdivuje a druhá polovina ji nenávidí. Je postavena v kombinaci novorománského a novogotického stylu s celkem 7 věžemi, které jsou spojeny chodníky. Pro mnohé je to pouze přezdobený kýč, který sice vypadá velmi staře, ve skutečnosti byl postaven až na přelomu 19. a 20. století. Na čem se ale shodnou všichni návštěvníci, je naprosto ohromující výhled na budovu Parlamentu a celou Budapešť.

Zavřít boční panel

Matyášův chrám

Tento chrám pojmenovaný po králi Matyáši Korvínovi je postaven v neogotickém stylu a navrhl jej v roce 1896 architekt Frigyes Schulek. Některé části chrámu, jako například reliéfy nad jižním vchodem, jsou staré až 500 let.

Zavřít boční panel

Řetězový most

Řetězový most (Széchenyi Lánchíd) postavený v roce 1849 byl prvním spojením mezi tehdy samostatnými městy – Budou a Peští (města byla sloučena v roce 1872). Vznikl z iniciativy hraběte Istvána Széchenyiho, který přivezl do Maďarska parní stroj a založil Maďarskou akademii věd. Projektovali ho britští inženýři William a Adam Clarkovi.

Zavřít boční panel

Andrássyho třída

Tato dvoukilometrová třída vede od Baziliky svatého Štěpána až k Náměstí hrdinů. Jedná se jednoznačně o nejznámější a nejvýznačnější ulici Budapešti, kde najdete mnoho luxusních butiků, bezpočet restaurací a kaváren i množství galerií a muzeí, paláců a státních budov. Pod celou délkou Andrássyho třídy vede známá linka M1 hovorově známá jako Földalatti.

Zavřít boční panel

Bazilika svatého Štěpána

Tato stavba v neoklasicistním stylu započala již v 19. století, byla však bohužel zpomalena zřícením kopule v roce 1868, a proto byla dokončena až v roce 1905. Bazilika se nachází v samotném srdci města a patří k nejvýznačnějším památkám v celém Maďarsku, jelikož jsou v ní uloženy národem nejvíce uctívané ostatky pravé ruky krále svatého Štěpána. Krásný je však i samotný interiér s obřími varhanami, ten je zdoben obrazy a sochami.

Zavřít boční panel

Náměstí hrdinů

Toto náměstí se nalézá mezi Městskými sady a Andrássyho třídou, na tu je také obrácena hlavní dominanta náměstí – Památník Tisíciletí. Tento monument vznikl v roce 1929 při příležitosti oslav tisíce let od příchodu maďarských kmenů na území Karpatské kotliny v roce 896. Uprostřed památníku stojí 36 metrů vysoký sloup, na jehož vrcholu sedí archanděl Gabriel. Na podstavci sloupu je umístěno 7 jezdeckých soch znázorňujících maďarská knížata. Po obou stranách sloupu je kolonáda tvořená dvěma čtvrtkruhovými křídly, na jejichž podstavci najdeme 14 soch významných osobností maďarské historie.

Také v okolí Náměstí hrdinů najdeme spousta zajímavých míst, jako je například Muzeum krásných umění, Dům umění, proslulé lázně Széchenyi nebo budapešťská ZOO.

Zavřít boční panel

Lázně Szechényi (Széchenyi fürdő)

Tyto lázně jsou bezesporu nejslavnější v celé Budapešti a zároveň největší léčebné v celé Evropě. Původně na jejich místě stály takzvané artézské lázně z roku 1891, ty však byly v letech 1909–1913 přestavěny do současné novobarokní podoby. Stavba je řešena zrcadlově, má tedy dvě naprosto totožné části, což odkazuje na rozdělení lázní na mužskou a ženskou část, jak tomu bylo v minulosti.

Komplex je rozdělen na vnitřní a vnější části, přičemž do termálních bazénů proudí dva prameny o teplotách 74 a 77 °C. Zdejší léčebná voda pomáhá především pacientům s kloubními a pohybovými problémy. Najdete zde množství menších bazénků s různými teplotami vody, sauny, parní komory, velký plavecký bazén a dva velké termální bazény.

Za celodenní vstup zaplatíte kolem 5.500 HUF, viz oficiální web.

Do lázní se pohodlně dostanete linkou metra M1, jejíž stanice leží jen kousek od vstupu.

Zavřít boční panel

Lázně Gellért (Gellért fürdő)

Tyto lázně jsou druhé nejslavnější v celé Budapešti a fungují jako součást luxusního hotelu se stejným jménem. Vybudovány byly v letech 1912–1918 a návštěvníci si tak můžou vychutnat nejen třináct termálních pramenů, ale i architekturu budovy se sloupy a vitrážovými okny v secesním art noveau stylu.

Bazény, vířivky a sauny jsou přístupné jak hotelovým hostům, tak veřejnosti. Voda v bazénech se pohybuje mezi teplotami 35–40 °C a zdejší léčebná voda pomáhá především pacientům s problémy pohybového a dýchacího ústrojí či s problémy gynekologickými.

Celodenní vstup bude stát 5.600 HUF, viz oficiální web.

Zavřít boční panel

Velká tržnice

Tržnice umístěná v budově z roku 1896 je pouze jednou z mnoha tohoto typu v Budapešti, ale pro turisty je nejzajímavější z hlediska velikosti, architektury i lokality. Stavba má dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží. Tržnice je oblíbená jak u turistů, tak u místních, kteří zde kupují zeleninu, ovoce, čerstvé maso a ryby, mléčné výrobky a koření. Turisté nejčastěji u stánků kupují drobné suvenýry jako sušené papriky, koření nebo nakládanou zeleninu.

Zavřít boční panel

Jubilejní linka metra

Tato linka zvaná Földalatti je po londýnském metru druhým nejstarším na světě. Do provozu byla uvedena již v roce 1896, tedy téměř o více jak 80 let dříve, než byla spuštěna první linka v Praze. Linka byla v roce 2002 zařazena na seznam UNESCO, a to nejen kvůli době svého vzniku, ale také kvůli architektonickému zpracování. Stanice jsou vyzdobeny podpěrnými sloupy s dekorativními prvky z litiny nebo keramickými dlaždicemi, do nichž jsou vypáleny názvy stanic.

Linka označovaná dnes spíše jako M1 nebo Žlutá linka vede pod celou Andrássyho třídou a čítá celkem 11 stanic. Nejedná se však o typické metro, jelikož je umístěna těsně pod povrchem, sejdete tedy jen pomyslné jedno patro a již stojíte na nástupišti. Je běžnou součástí MHD, takže na ní platí standardní lístky.

Zavřít boční panel

Aquincum

Na území dnešní Budapešti stálo na konci 1. století našeho letopočtu římské město Aquincum. Dnes představuje nejzachovalejší civilní římské sídlo v Maďarsku, kde se nachází zastřešené muzeum a archeologický park pod širým nebem.

Počasí a sezóny v Budapešti

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Budapešť
Počasí během roku

3 °C

5 °C

10 °C

16 °C

22 °C

24 °C

26 °C

26 °C

21 °C

15 °C

7 °C

4 °C

Počasí

V Budapešti je stejně jako u nás mírné klima, ovšem občas může připomínat klima spíše subtropické. Na jaře (duben–červen) je počasí často deštivé, ale i přesto velmi teplé a výhodou je, že se tu pohybuje méně turistů. V březnu a dubnu postupně narůstají průměrné denní teploty a počasí je velmi příjemné.  Především v květnu a červnu jsou typické náhlé průtrže mračen.

V létě (červenec–srpen) je počasí teplé a slunečné, teploty atakují i hranici 40 °C. Podzim v Budapešti je typický slunečnými dny s minimem srážek a příjemnými teplotami. Zimy (listopad–březen) jsou chladné, často i větrné a s nedostatkem slunečního svitu.  

Sezóny a kdy vyrazit

Budapešť je díky svým horkým pramenům, podzimním festivalům, památkám i kulinářským specialitám vhodným cílem pro celoroční turistiku. Snad jen o prázdninách je lepší vyrazit někam za mořem, bude tu dost horko.

Skvělé akce do Budapešti

Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
21 starších akcí
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu