Budapešť
Budapešť

25 míst co vidět v Budapešti

Lázně Gellért

Památka

Gellert interiér

Tyto lázně jsou po Széchenyiho druhé nejslavnější v celé Budapešti a fungují jako součást luxusního hotelu se stejným jménem. Vybudovány byly v letech 1912–1918 a návštěvníci si tak můžou vychutnat nejen třináct termálních pramenů, ale i architekturu budovy se sloupy a vitrážovými okny v secesním art noveau stylu.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Na místě současných lázní Gellért byly v provozu lázně již ve 13. století, ovšem v dnešní podobě vznikly až během První světové války. Komplex budov je secesní s barokními kupolemi, interiéry jsou nádherně zdobené a zaujme hlavně strop s barevným sklem v centrální hale. Lázně Gellért ve své době patřily k nejmodernějším na světě a i do současnosti se řadí k těm nejlepším v Evropě. 

Bazény v secesních kulisách

Bazény, vířivky a sauny jsou přístupné jak hotelovým hostům, tak veřejnosti. Voda v bazénech se pohybuje mezi teplotami 35–40 °C a kromě léčebných účinků vás uchvátí i prostřední v nádherných secesních místnostech.

Ačkoliv jsou lázně Gellért výrazně menší než slavné Széchenyiho lázně na druhém konci Budapešti, i tak patří k největším městským lázním v Evropě. 

Celkem v lázních Gellért najdete 13 bazénů, finské sauny, parní kabiny i individuální masáže. Základním stavebním kamenem jsou tyto bazény:

  • 3 venkovní bazény – bazén s umělým vlnobitím, vířivkový bazén a dětský bazén
  • 2 větší vnitřní vířivkové bazény
  • 8 menších vnitřních léčebných bazénů

Léčivá voda nejen na pohybové ústrojí

Zdejší léčebná voda pomáhá především pacientům s problémy pohybového a dýchacího ústrojí. Léčí se zde artritida, nemoci kloubů a páteře, obtíže s ploténkami, poúrazová poranění kloubů, ale i cévní a gynekologické problémy a v dýchacích komorách poruchy dýchacího ústrojí, zejména astma.

Lázně napájí termální voda z hlubin sousedního vrchu Gellért. Hořčíková voda obsahuje sírany, sodík, hydrogenuhličitan sodný, fluoridové ionty nebo chloridy.

Vstupné a praktické informace

Otevírací doba lázní je denně od 9:00 do 19:00.

K dispozici je vždy pouze celodenní vstupenka, která obsahuje vstup do všech bazénů, finské sauny, parních komor a také skříňku na odložení věcí. Ceny jsou stejné pro všechny věkové kategorie:

Na pokladně si pak můžete připlatit různé soukromé procedury typu masáží, pedikúry či manikúry. Detailní ceník si prohlédněte na oficiálním webu lázní.

S sebou potřebujete plavky, do velkého venkovního bazénu je potřeba i plavací čepice, kterou však za 2 000 HUF lze koupit i na místě, stejně jako ručník.

Ubytování

Lázně Gellért jsou součástí komplexu s krásným 4* Danubius Hotel Gellért, v němž pořídíte noc ve 2lůžkovém pokoji za ceny kolem 4 000 Kč, máte však 1 vstup během celého pobytu do lázní zdarma.

Poloha a doprava

Lázně najdete na budínské straně Dunaje pod kopcem Gellért-hégy a jsou dobře dostupné pěšky po mostě Szabdság híd nebo veřejnou dopravou:

  • Stanice Szent Gellért tér – metro M4; tramvaje 19, 41, 47, 48, 49, 56, 56A; autobus 133E

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 27. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.