Budapešť
Budapešť

Termální lázně Budapešť

Maďarsko je světově vyhlášené termálními lázněmi a hlavní město Budapešť není výjimkou. Mnoho turistů sem dokonce jezdí primárně kvůli lázním, které patří k největším, nejznámějším, ale i nejkrásnějším v Evropě. Bylo by proto hříchem nevynechat návštěvu alespoň některých z nich. Takže při cestě do Budapešti: plavky s sebou!

Hotely u lázeňských komplexů

Léčebné zaměření lázní

Z hlubin pod Budapeští vyvěrá na povrch přes 120 termálních léčivých pramenů. Vrty jsou hluboké od 120 až po 1 300 metrů a vyvěrá z nich voda bohatá na hořčík, hydrogenuhličitany, siřičitany, fluoridy a chloridy. Každý den Země vydá na 30 000 mléčivé vody s teplotou mezi 70 a 80 °C, která se zchladí na 30 až 45 °C a v této teplotě se používá v lázních.

A na jaké nemoci jsou místní lázně ideální? Rozhodně se vám po celodenních koupelích uleví, trpíte-li následujícími neduhy:

  • Degenerativní onemocnění kloubů
  • Nemoci páteře
  • Záněty kloubů a problémy s ploténkami
  • Osteoporóza
  • Poúrazové problémy pohybové soustavy
  • Neuralgie
  • Astma a dýchací obtíže
  • Gynekologické obtíže

Praktické informace – jak lázně fungují?

Ještě jste nikdy nebyli v žádných lázních a nevíte, na co se máte připravit? Představte si, že lázně fungují jako velké veřejné koupaliště s mnoha různými druhy bazénů. Do lázní může vstoupit kdokoliv, zdržet se jakkoliv dlouho a využít kterékoliv z dostupných "atrakcí".

Každé z budapešťských lázní nabídnou klasické plavecké bazény obklopené až několika desítkami různých zážitkových a termálních bazénů. Některé z nich jsou masážní, v jiných se naložíte do parní lázně, v dalších zase jen můžete sedět na lavicích v mělké vodě a užívat si vodu prohřátou na 30 až 45 °C, zatímco venku mrzne.

K základnímu vstupu si navíc můžete připlatit různé individuální procedury jako jsou masáže, pedikúra či manikúra.

Téměř všechny lázně mají jak venkovní, tak vnitřní prostory a všechny lázně v Budapešti jsou otevřené celoročně.

S sebou vždy musíte mít plavky, ostatní vybavení (ručník, plavecká čepice apod.) jsou vždy k zakoupení na místě.

Ceny vstupného se liší podle konkrétních lázní a pohybují se od 2 200 HUF po 13 000 HUF na den, detailní informace k jednotlivým lázním se dočtete níže.

Nejlepší budapešťské lázně: od secese po dunajské pláže

Budapešť se pyšní hned několika různými lázněmi rozmístěnými po celém městě. Zážitkem nemusí být jen samotný pobyt v léčivých vodách, ale i prostředí, ve kterém se budete pohybovat. Navštívíte nádherné lázně v secesních pavilonech, otevřená koupaliště s travnatými plážemi na březích Dunaje i 400 let staré turecké lázně.

Podívejte se s námi na 6 nejlepších lázní v Budapešti. Kompletní seznam všech lázní v Budapešti najdete na oficiálním městském webu: spasbudapest.com

1. Széchenyiho termální lázně

Nejslavnější a největší léčebné lázně Evropy vás uchvátí nádhernými novobarokními budovami a nepřeberným množstvím bazénů i dalších procedur, které si můžete připlatit. Lázně Széchenyi patří k maďarskému národnímu bohatství a jejich návštěva je takřka povinností.

2. Termální lázně Gellért

Druhé největší budapešťské termály uchvátí nádherným komplexem budov v secesním art nouveau stylu a jsou spojeny se 4* hotelem Gellért, jehož hosté mají 1 vstup do lázní zdarma. Gellértovy lázně jsou sice menší než Szćhenyiho, ale i tak patří k největším a nejnavštěvovanějším v Evropě.

3. Termální lázně na Markétině ostrově

Oblíbený volnočasový areál na Markétině ostrově uprostřed Dunaje láká návštěvníky nejen na procházky parkem, ale i návštěvu termálních lázní Palatinus, které jsou jeho součástí. Kombinují v sobě klasické koupaliště s plaveckými bazény, tobogány a atrakcemi s vnitřní termální částí s léčivými a masážním bazény. 

Na severním cípu Markétina ostrova si pak můžete užít wellness a lázní ve velmi soukromém prostředí dvou termálních hotelů, do kterých mají přístup jen hoteloví hosté.

4. Turecké lázně Rudas

Chcete-li se ponořit do tajů orientu, zamiřte do nejstarších stále fungujících tureckých lázní Rudas s exoticky vyhlížejícími interiéry a 12 vnitřními termálními bazény. K dispozici jsou turecké parní lázně, klasické wellness bazény i plavecký bazén.

5. Termální lázně Lukács

Menší a poněkud zapomenuté lázně pojmenované po svatém Lukášovi najdete na budínské straně a jsou ideální pro ty, kteří hledají klidné prostředí a málo turistů. Jeden venkovní a 6 vnitřních termálních bazénů mohou na první pohled působit trochu omšele, na druhou stranu je velká pravděpodobnost, že zde budete trávit odpočinek jen s několika málo dalšími návštěvníky, na rozdíl od velmi frekventovaných výše uvedených lázní.

6. Termální lázně a koupaliště Dagály

Jedno z největších venkovních koupališť v Budapešti kombinuje velký otevřený areál s travnatými plážemi podél Dunaje, tobogány a vodními atrakcemi s menší vnitřní termální částí. Dagály jsou ideálním místem pro kombinaci léčivých termálů, vodní zábavy s atrakcemi a odpočinku na trávě ve stínu stromů.

Ubytování a cesta do Budapešti

Mnohem levnější i zábavnější je vypravit se do Budapešti na vlastní pěst. Abyste nemuseli hledat ve stovkách nabídek hotelů, připravili jsme pro vás konkrétní tipy na nelepší hotely:

A jak se do hlavního města Maďarska nejlevněji, nejrychleji nebo nejpohodlněji dostat? Podívejte se na detailně zpracovanou kapitolu:

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 05. 04. 2024

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.