Budapešť

Metro v Budapešti

Metro v Budapešti tvoří základ místní dopravy a nejpřehlednější i nejrychlejší formu přesunu po městě. Metrem sem dostanete ke všem významným památkám, na všechna budapešťská vlaková i autobusová nádraží. Budapešťské metro navíc funguje velmi podobně jako to pražské, takže pro cestovatele z Česka nebude orientace nijak složitá.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Budapešti?

Nejstarší metro v kontinentální Evropě

Podzemní dráha v Budapešti se pyšní historickým prvenstvím v rámci kontinentální Evropy. Linka metra M1 byla vybudována již v roce 1896 k výročí tisíce let od osídlení maďarské kotliny. Trasa M1 byla postavena pod nově vybudovanou monumentální Andrássyho třídou a vede z centra města do městských sadů Városliget.

Linka M1 funguje v takřka nezměněné podobě dodnes a kromě toho, že je pevnou součástí budapešťské MHD tak může lákat i jako historické okénko a turistická atrakce. Této trase se přezdívá Földalatti, což v maďarštině znamená "podzemka".

Linky metra

V Budapešti mají 4 linky metra označených čísly a barvami. Tři původní linky se všechny střetávají v jedné přestupní stanici Deák Ferenc tér, nejnovější čtvrtá linka pak kříží jen trasy M2 a M3.

 • M1 Földalatti (žlutá): Vörösmarty tér – Mexikói Út, jezdí zde staré historické soupravy a i stanice jsou historické. Spojuje centrum Budapešti s parkem Vársoliget a lázněmi Széchenyi
 • M2 (červená): Déli Palyaudvar – Örs Vezér tere, jedná se o páteřní západo-východní spoj a linku využijete k cestě na nádraží Déli (vlaky Regiojet do ČR), Keleti (vnitrostátní vlaky a mezinárodní spoje do Rumunska či Srbska) i k turistickým atrakcím, např. Parlament, Velká synagoga
 • M3 (modrá): Köbánya-Kispest – Újpest-Központ, hlavní severo-jižní trasa, linku využijete k cestě na letiště (z jižní konečné jezdí autobus), na nádraží Nyugati (vlaky ČD do ČR), autobusové nádraží Népliget či k památkám jako je Bazilika svatého Štěpána
 • M4 (zelená): Kelenföld vasútállomás – Keleti pályaudvar, nejnovější trasa spojující 2 významná nádraží Keleti a Kelenföld, využijete ji i při cestě k zajímavostem jako jsou Velká tržnice, Gellértovy lázně

Jízdenky na metro

V metru můžete využívat jedinou jízdenku, která lze použít i v tramvajích a autobusech (viz kapitola Doprava).

Budapešť je v jediné tarifní zóně, do které spadá i letiště. Nejvíce využijete tyto jízdenky:

 • 24hodinová jízdenka: 1 650 HUF
 • 24hodinová jízdenka pro 1-5 lidí cestujících pohromadě: 3 300 HUF (tedy při 5 lidech 660 HUF na osobu)
 • 72hod: 4 150 HUF
 • 80 minut (přestupovat lze pouze mezi linkami metra, ostatní kombinace přestupů vyžadují nový lístek): 350 HUF (resp. 450 HUF při koupi u řidiče)
 • 100 minut (přestupní mezi všemi druhy dopravy, nutno označit při nástupu i výstupu): 530 HUF
 • krátká jízda metrem (max. 3 stanice): 300 HUF
 • lístek na lodní linky D2, D11 a D12 (v pracovní dny lze využít i vícedenní jízdenky): 750 HUF

Kompletní seznam jízdenek najdete na webu bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices

Jízdenky si stačí "cvaknout" při prvním použití úplně stejně jako v pražském metru: při vstupu do stanice ve žlutém nebo oranžovém označovači. Lístky na MHD koupíte v trafikách či automatech nebo můžete využít mobilní aplikaci a platit jízdenky přes ní.

Mapa metra v Budapešti

Stáhnout kompletní aktuální mapy budapešťské MHD si můžete do mobilu z oficiálního webu organizátora dopravy bkk.hu.

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 19. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.