Kuala Terrangu
Malajsie

Jídlo v Malajsii

Malajská kuchyně

Jídlo je součástí každé cesty do Malajsie a někdy i hlavní důvod, proč se do této země vydat. Malajská kuchyně je stejně pestrá jako země sama a vybere si tu snad úplně každý. 

Jak se stravovat jako místní

V turistických místech jednoduše najdete restaurace i kavárny západního stylu včetně velkých fast food řetězců. Láká-li vás místní tradiční jídlo, zamiřte spíš do indických nebo čínských jídelen. Najdete je na každém kroku anebo v Chinatown či Little India – městských částech s převažující čínskou nebo indickou populací. 

Tradiční pokrmy

Potomci čínských přistěhovalců připravují pokrmy upravené z převážně jihočínských specialit. Typické jsou smažené nudle, různé druhy masa, napařované knedlíky se sladkými i slanými náplněmi a spousta zeleninových jídel.

Pokud se vydáte do malajské restaurace, můžete zkusit pochoutky jako nasi goreng (smažená rýže), mee goreng (smažené nudle), nasi lemak (kokosová rýže se sušenými ančovičkami, kari omáčkou, masem a burskými oříšky), laksa (nudle v kari omáčce), cendol (zvláštní dezert z rýžových nudlí, kokosového mléka, ledu a cukru). Napít se můžete teh tarik, černého čaje s kondenzovaným mlékem.

Indická kuchyně je zpravidla nejlevnější a je ideální i pro vegetariány. Nejčastější chody jsou tu kombinace různých kari omáček s rýží nebo nějakou z chlebových placek. Populární jsou čočková polévka daal, kuře tandoori s chlebem naan nebo thali, výběr z kari omáček s rýží, nakládanou zeleninou a křupavou plackou papadum. Pokud si troufnete, nechte si jídlo naservírovat na banánovém listu a jezte pouze rukama tak jako místní. 

Především v některých městech jako Melaka nebo Georgetown si všímejte i stánků s jídlem na ulici. Nebojte se experimentovat a nebudete litovat.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny za jídlo se významně liší podle toho, kde se chcete najíst a co chcete jíst. Za večeři v jednom z expat barů v Kuala Lumpur například zaplatíte okolo RM 30–40 a bude to příjemná restaurace s klimatizací, kde si dáte například britské fish & chips. 

Šetříte-li, vydejte se do indických, čínských nebo malajských jídelen. Hlavní jídlo tu seženete okolo RM 8–12. Obzvlášť v těch indických je to často i mnohem méně. V době snídaně si dejte například placku roti canai s kari omáčkou, která vás vyjde na RM 2–3. Malajskou rýži nasi goreg koupíte třeba za RM 8.

V turistických oblastech je pak navíc spousta kaváren či restaurací, které vaří pro západní hosty – levně. Kvalita tohoto jídla sice není valná (dokážete si například představit hamburger z čínské restaurace? Tak o tomhle mluvíme), ale za RM 15 si můžete objednat štědrou porci velkého sandwiche s hranolkami, což vůbec není špatné. Milovníky české kuchyně nicméně zklameme. Ta do Malajsie ještě nedorazila.

Chystáš se do Malajsie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Andrea Špaková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.