Průvodce státem
Malajsie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Malajsii

Malajská kuchyně

Jídlo je součástí každé cesty do Malajsie a někdy i hlavní důvod, proč se do této země vydat. Malajská kuchyně je stejně pestrá jako země sama a vybere si tu snad úplně každý. 

Malajská kuchyně

Jak se stravovat jako místní

V turistických místech jednoduše najdete restaurace i kavárny západního stylu včetně velkých fast food řetězců. Láká-li vás místní tradiční jídlo, zamiřte spíš do indických nebo čínských jídelen. Najdete je na každém kroku anebo v Chinatown či Little India – městských částech s převažující čínskou nebo indickou populací. 

Malajské bistro

Tradiční pokrmy

Potomci čínských přistěhovalců připravují pokrmy upravené z převážně jihočínských specialit. Typické jsou smažené nudle, různé druhy masa, napařované knedlíky se sladkými i slanými náplněmi a spousta zeleninových jídel.

Pokud se vydáte do malajské restaurace, můžete zkusit pochoutky jako nasi goreng (smažená rýže), mee goreng (smažené nudle), nasi lemak (kokosová rýže se sušenými ančovičkami, kari omáčkou, masem a burskými oříšky), laksa (nudle v kari omáčce), cendol (zvláštní dezert z rýžových nudlí, kokosového mléka, ledu a cukru). Napít se můžete teh tarik, černého čaje s kondenzovaným mlékem.

Nasi goreng

Indická kuchyně je zpravidla nejlevnější a je ideální i pro vegetariány. Nejčastější chody jsou tu kombinace různých kari omáček s rýží nebo nějakou z chlebových placek. Populární jsou čočková polévka daal, kuře tandoori s chlebem naan nebo thali, výběr z kari omáček s rýží, nakládanou zeleninou a křupavou plackou papadum. Pokud si troufnete, nechte si jídlo naservírovat na banánovém listu a jezte pouze rukama tak jako místní. 

Především v některých městech jako Melaka nebo Georgetown si všímejte i stánků s jídlem na ulici. Nebojte se experimentovat a nebudete litovat.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny za jídlo se významně liší podle toho, kde se chcete najíst a co chcete jíst. Za večeři v jednom z expat barů v Kuala Lumpur například zaplatíte okolo RM 30–40 a bude to příjemná restaurace s klimatizací, kde si dáte například britské fish & chips. 

Šetříte-li, vydejte se do indických, čínských nebo malajských jídelen. Hlavní jídlo tu seženete okolo RM 8–12. Obzvlášť v těch indických je to často i mnohem méně. V době snídaně si dejte například placku roti canai s kari omáčkou, která vás vyjde na RM 2–3. Malajskou rýži nasi goreg koupíte třeba za RM 8.

V turistických oblastech je pak navíc spousta kaváren či restaurací, které vaří pro západní hosty – levně. Kvalita tohoto jídla sice není valná (dokážete si například představit hamburger z čínské restaurace? Tak o tomhle mluvíme), ale za RM 15 si můžete objednat štědrou porci velkého sandwiche s hranolkami, což vůbec není špatné. Milovníky české kuchyně nicméně zklameme. Ta do Malajsie ještě nedorazila.

Vyspělá kráska jihovýchodní Asie

Malajsie se rozkládá na jižní části malajského poloostrova, kde sousedí s Thajskem na severu a Singapurem na jihu. K zemi rovněž patří severní část ostrova Borneo, který sdílí s Indonésií a Brunejí. Přilehlé ostrovy sahají téměř až k Filipínám, s nimiž má Malajsie mořské hranice.

Ačkoli stále ve stínu populárnějšího Thajska, Malajsie je jedna z „nejstravitelnějších” asijských zemí. Díky svému ekonomickému rozvoji posledních desetiletí má infrastrukturu plně připravenou pro své návštěvníky, na druhé straně je to fascinující směsice tří hlavních etnických skupin a několika podskupin. V kombinaci s nádhernou přírodou, neposkvrněnými plážemi, chutným jídlem a tepajícím velkoměstem Kuala Lumpur je tu jen málo důvodů, proč říci Malajsii ne.

Průvodce pro tebe napsal Andrea Špaková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V každém období roku fajn počasí v různých částech země.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Andrea Špaková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu