Průvodce státem
Malajsie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Malajsii

Historie v kostce

Jako ostatní asijské země si původní sultanát Malajsie prošel několika koloniálními správami. Nejprve portugalskou, poté nizozemskou a naposled britskou. První dvě za sebou nechaly mnoho památek a typickou architekturu, během britské správy se zase do malajštiny dostala spousta anglických slov a výrazů. Samostatný stát vytvořila v roce 1963, v tu dobu ještě se Singapurem. Ten byl ze země o dva roky později vyloučen a vyhlásil vlastní samostatnost. 

Lidé

Populaci tvoří muslimská malajská většina, potomci čínských a indických přistěhovalců a domorodé primitivní kmeny žijící ve středu poloostrova a v bornejském Sarawaku. 

Lidé jsou tu neuvěřitelně milí a zejména ti mladší si nikdy nenechají ujít příležitost ke konverzaci s cizinci. Pokud cestujete do Malajsie z jiných asijských zemí, budete nejspíš překvapeni, jak klidní (a někdy až laxní) Malajci jsou. Bude to příjemná změna.

Malajsie není jedna ze zemí, kde se z vás budou obchodníci snažit sedřít kůži z těla, ale určitě se vyplatí být na pozoru. Zjistíte-li, že se vás někdo snaží ošidit, přistupujte k tomu jako zdejší – v klidu a s úsměvem. Ono se to vyřeší.

Malajská žena

Svátky

Díky několika odlišným náboženským a etnickým systémům je malajský kalendář celoroční jízda svátků a oslav. Vždy se vyplatí o takových událostech vědět předem.

Nejdůležitější svátek celého roku je muslimský ramadán a především jeho závěrečná fáze Hari Raya Puasa. Pokud plánujete cestovat do Malajsie právě během těchto dnů, naplánujte si přesuny mezi městy tak, abyste neuvízli na jednom místě. Zejména v tradičně muslimských severovýchodních regionech pevninské části se doslova zastaví život. Mezi městy nejezdí žádná veřejná doprava, kromě indických nemuslimských a čínských restaurací je vše zavřené. Nejlepší způsob, jak strávit těchto několik dní, je, pokud se vám naskytne příležitost, přijmout pozvání k návštěvě místní rodiny.

Kromě ramadánu je tu mnoho čínských svátků. Máte možnost vidět tradiční představení, za něž by se nestyděli ani v samotné Číně, a ochutnat sezónní čínské speciality. V městech s velkou čínskou populací (například Georgetown a Ipoh) mohou tyto svátky vést k dopravním zácpám a zvýšeným cenám za ubytování, zejména během čínského nového roku.

Kultura

Ačkoli se tři charakteristické kultury za staletí soužití vzájemně ovlivňovaly, jednotná malajská kultura neexistuje. Každá ze tří skupin je například spojená se svými charakteristickými náboženskými stavbami – čínské buddhistické nebo taoistické chrámy, indické hinduistické chrámy a malajské mešity.

Podle toho, s jakou skupinou jednáte, také záleží na etiketě a pravidlech slušného chování, které byste měli dodržovat. Zpravidla jsou v této zemí na turisty zvyklí, ale vždy je lepší projevit respekt k místním zvyklostem. Cestování je tak mnohem příjemnější.

Ačkoli je Malajsie muslimská země, cizinky oficiálně chodit zahalené nemusí. Především u mužské malajské a indické populace přitahují mnoho pozornosti, a tak je lepší být alespoň částečně zahalená (zakrytá ramena a hrudník, šaty nebo kalhoty pod kolena). U návštěv náboženských staveb by měl být decentní oděv samozřejmostí.

Jazyk

Učit se základní slovíčka na cestu do Malajsie je nevděčný úkol, protože kromě malajštiny lidé mluví i čínsky (především kantonština, ale i jiné čínské jazyky) a několika indickými jazyky (především tamilsky). 

Pro cestovatele je však dobrá zpráva, že angličtina je všeobecně rozšířená a drtivá většina lidí ji rozumí i mluví. Pokud se tedy nevydáte do odlehlých rurálních oblastí, obejdete se bez učení se místních slovíček. 

Minislovníček:

  • Ahoj – Hi
  • Prosím – Tolong
  • Děkuji – Terima kasih
  • Není zač – Sama-sama
  • Nashledanou – Selamat jalan

Turismus

Malajsie nabízí pohodlné cestování a velký výběr ubytování bez hord turistů typických pro jiné asijské země. Neprobádaná destinace to sice už není, ale pořád se zde dají najít nádherné prázdné pláže, opuštěné pralesní stezky i zastrčené jídelny, kde cizince vídávají jen zřídka. A vybere si tu opravdu každý, ať už plánujete luxusní dovolenou v jednom z plážových resortů, nebo nízkonákladové baťůžkaření v ubytovnách. 

Úroveň turistických služeb je opravdu vysoká a i když neplánujete dopředu, vše se dá zařídit (organizované výlety, transport i ubytování) v klidu až na místě. Malajsie je jedna z nejvyspělejších zemí v regionu a proto oceníte i relativní čistotu okolí. Pokud jde o vaši první cestu do Asie, nemohli jste si vybrat líp.

Geografie

Nezdá se to, ale Malajsie je země několikanásobně větší než Česká republika (cca 4x). Navíc leží na dvou různých teritoriích oddělených jihočínským mořem. 

Pevninská část

Na severu vybíhá až k thajským hranicím, na jihu zase k singapurským. Administrativně se dělí na jedenáct států a dvě federální teritoria. Největší pevninská města jsou hlavní město Kuala Lumpur, Ipoh, Johor Bahru, Georgetown, Shah Alam a Petaling Jaya. Kromě Kuala Lumpur a Georgetown tato města nepatří mezi typické turistické destinace. 

Velmi oblíbené jsou naopak ostrovy, které se nachází blízko pevniny. Dva největší a nejnavštěvovanější jsou ostrovy Langkawi a Penang, dále pak například ostrov Pangkor, všechny tři na západním pobřeží. Na východním pobřeží jsou to pak Perhentian Kecil a Perhentian Besar, Redang, Tioman nebo Kapas. 

Východní a západní pobřeží odděluje horské pásmo Titiwangsa s několika dvoutisícovkami pokrytými původním pralesem. Lesy v nížinách a kolem pobřeží víceméně zmizely a byly nahrazeny městy a plantážemi s palmami olejnými.

Ostrovní část

Ostrovní Malajsie sdílí ostrov Borneo s Indonésií a maličkým sultánstvím Brunej. Na rozdíl od pevniny jsou tu jen dva státy – Sabah na severu, Sarawak na jihu a jedno federální teritorium. 

Borneo je také mnohem řidčeji osídleno, jediná velká města tu jsou Kota Kinabalu, hlavní město Sabahu, Kuching, hlavní město Sarawaku a město Miri.

Zatímco jižní pobřeží je spíše nížinaté, vnitrozemí a sever je hornatý. Stát Sabah je také domov nejvyšší hory Malajsie – Mt. Kinabalu v pohoří Crocker. Malajské Borneo má stále obrovské plochy zalesněné deštnými pralesy. I ty se postupně zmenšují a jsou v neustálém ohrožení, především kvůli rozšiřování průmyslu s palmovým olejem.

I ostrovní část má velké množství malých ostrůvků. Cestovatelé si oblíbili například ostrovy Lankayan, Gaya, Mataking, Selingan, Pom Pom, Sipadan, Mabula nebo Sapi.

Pláž na Borneu

Vyspělá kráska jihovýchodní Asie

Malajsie se rozkládá na jižní části malajského poloostrova, kde sousedí s Thajskem na severu a Singapurem na jihu. K zemi rovněž patří severní část ostrova Borneo, který sdílí s Indonésií a Brunejí. Přilehlé ostrovy sahají téměř až k Filipínám, s nimiž má Malajsie mořské hranice.

Ačkoli stále ve stínu populárnějšího Thajska, Malajsie je jedna z „nejstravitelnějších” asijských zemí. Díky svému ekonomickému rozvoji posledních desetiletí má infrastrukturu plně připravenou pro své návštěvníky, na druhé straně je to fascinující směsice tří hlavních etnických skupin a několika podskupin. V kombinaci s nádhernou přírodou, neposkvrněnými plážemi, chutným jídlem a tepajícím velkoměstem Kuala Lumpur je tu jen málo důvodů, proč říci Malajsii ne.

Průvodce pro tebe napsal Andrea Špaková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V každém období roku fajn počasí v různých částech země.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Andrea Špaková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu