Průvodce státem
Malajsie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Malajsii

Jak do Malajsie

Zpáteční letenku z Prahy do Malajsie koupíte okolo příznivých 14.000 Kč s příletem do Kuala Lumpur. Pokud máte namířeno do ostrovní části, budete muset přestoupit v Kuala Lumpur a odtud letět do Kota Kinabalu. Zpáteční letenka se pak pohybuje okolo 16.000 Kč. 

Máte-li v plánu navštívit i sousední země, můžete k cestě využít několika hraničních přechodů. Malajsie sousedí s Indonésií, Brunejí, Thajskem i Singapurem, přechody hranic jsou obvykle bezproblémové a bez výraznějších zdržení. Ani do jedné ze sousedních zemí totiž pro turistické cesty nepotřebujete vízum. 

Jak se nejlépe dopravovat

Autobusem

Pokud se vám nepodaří sehnat výjimečně levné vnitrostátní letenky, je cestování autobusem nejlevnější možnost. Obzvláště mezi oblíbenými turistickými destinacemi jsou autobusy hojné a většinou není potřeba rezervovat dopředu (hodit se to může při svátcích jako Hari Raya Puasa nebo při čínském novém roku). Ve většině případů autobusy přijíždí včas, někdy se zpozdí kvůli dopravním zácpám u větších měst. 

Pokud cestujete autobusem, připravte se na všechno od otevřených dveří za jízdy nahrazujících klimatizaci po extrémně fungující klimatizaci, kdy je zase neuvěřitelná zima. 

Varování pro bojácné – malajští řidiči někdy připomínají závodníky, předjíždějí na těch nejnesmyslnějších místech a s autobusem hází sem a tam. Nestává se to vždy, ale pokud se například přepravujete přes noc a chcete se vyspat, popřemýšlejte spíš o vlaku, který je pohodlnější.

Užitečné weby pro rezervaci jízdenek

Vlakem

Železniční trať se nachází však pouze na pevninské části a představuje rychlý a pohodlný způsob cestování. Vede navíc pouze podél západního pobřeží a poté protíná Malajsii ze severovýchodu až na jih k Singapuru. Na některých úsecích vaší cesty nemáte žádnou jinou možnost, než jet autobusem či pronajatým autem.

Vlak v Malajsii

Letadlem

Vnitrostátní lety jsou často velmi levným způsobem přepravy, nejen mezi ostrovní a pevninskou částí, ale i mezi většími městy. Levně je seženete s Air Asia. Lety z Kuala Lumpur létají často, téměř vždy několikrát denně a do všech koutů Malajsie.

Kromě klasických dopravních prostředků se někdy budete muset uchýlit i ke specifičtějším rychločlunům, minidodávkám, jeepům nebo malým letadlům. Většinou zprostředkovávají dopravu do odlehlých oblastí v džungli nebo na ostrovy.

Půjčení auta

V Malajsii fungují běžné mezinárodní autopůjčovny, s půjčovnou nebudete mít sebemenší problém. Ceny jsou na obdobné úrovni jako na západě.

V Malajsii se jezdí vlevo a okolo velkých měst je velmi hustý provoz, nicméně komunikace jsou v dobrém stavu, a to i na venkově. Vzhledem k poměrně kvalitní a levné veřejné dopravě se však půjčení auta vyplatí jen v případech, že míříte do venkovských oblastí.

Městská doprava

V rámci větších měst funguje dobrá síť veřejné dopravy, především autobusy, V Kuala Lumpur i metro. Dobře dostupné jsou i taxíky. Zde si dejte pozor, používá-li řidič taxametr. Pokud ne, musíte se na ceně domluvit hned na začátku cesty, aby vás na konci jízdy cena nemile nepřekvapila. Ve městech Ipoh, Johor Bahru, Kota Kinabalu, Kuala Lumpur a Penang navíc můžete použít mobilní aplikaci UBER.

Metro Kuala Lumpur

Obecně nemusíte dopravní prostředky rezervovat dopředu. Jízdenky se pak dají koupit přímo na nádražích nebo v cestovních kancelářích (většinou jsou ve všech turistických místech). Pokud si nevíte rady, ve vašem hotelu či hostelu vám s koupí rádi pomohou.

A jedna rada na závěr: pří plánování přesunů nepodceňte velikost téhle země. Je opravdu obrovská, a pokud máte ambice procestovat všechna známá místa, vyhraďte si dostatek času, ať nestrávíte všechen drahocenný čas v zahraničí zavření v autobusu či vlaku.

Vyspělá kráska jihovýchodní Asie

Malajsie se rozkládá na jižní části malajského poloostrova, kde sousedí s Thajskem na severu a Singapurem na jihu. K zemi rovněž patří severní část ostrova Borneo, který sdílí s Indonésií a Brunejí. Přilehlé ostrovy sahají téměř až k Filipínám, s nimiž má Malajsie mořské hranice.

Ačkoli stále ve stínu populárnějšího Thajska, Malajsie je jedna z „nejstravitelnějších” asijských zemí. Díky svému ekonomickému rozvoji posledních desetiletí má infrastrukturu plně připravenou pro své návštěvníky, na druhé straně je to fascinující směsice tří hlavních etnických skupin a několika podskupin. V kombinaci s nádhernou přírodou, neposkvrněnými plážemi, chutným jídlem a tepajícím velkoměstem Kuala Lumpur je tu jen málo důvodů, proč říci Malajsii ne.

Průvodce pro tebe napsal Andrea Špaková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V každém období roku fajn počasí v různých částech země.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Andrea Špaková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu