Kuala Terrangu
Malajsie

Peníze a ceny v Malajsii

Malajský ringgit

Oficiální měna je malajský ringgit (bankovky mají nominální hodnotu 100, 50, 20, 10, 5 a 1). Dále se dělí na 100 senů. 

Směnárny a platba kartou

Vě městech a turistických oblastech jsou většinou velmi rozšířeny směnárny Western Union, bankomaty i platební karty. Pokud máte v plánu vydat se do odlehlejších oblastí, například i na menší ostrovy, raději si připravte hotovost v místní měně, ne vždy jsou platba kartou a výběr z bankomatu možné. 

Kolik co stojí

Většina věcí denní potřeby stojí podobně jako v Česku. Vzhledem k tomu, že je Malajsie muslimská země, je například alkohol dražší. Dejte pozor, večer s několika pivy se může pěkně prodražit. Na druhou stranu je o něco levnější stravování v místních jídelnách a restauracích.

Příklady běžných cen:

  • Láhev vody 1,5l – RM 3,5
  • Večeře v levné restauraci a nápoj – RM 11
  • Střední mango – RM 5
  • Zpáteční lístek na rychločlun na ostrov – RM 70
  • Jídlo v turistické restauraci se západním jídlem – RM 30
  • Sladký chleba – RM 3

Spropitné a smlouvání

Pokud se chystáte na nákupy na místních trzích nebo v menších obchůdcích, smlouvejte. Místní obchodníci to očekávají a bez smlouvání ve většině případů zaplatíte víc, než musíte. Nesmlouvá se pak za jídlo, ubytování nebo ve větších obchodech, kde má zboží jasně stanovenou cenovku.

Spropitné se neočekává, ačkoli nebude odmítnuto, pokud jej nabídnete. V některých restauracích je pak zahrnuto přímo do účtu. 

Jak ušetřit

Pokud máte skromný rozpočet, nejlépe se dá ušetřit na stravování. Zejména indické jídelny nabízí pestrý výběr a jsou zpravidla velmi levné. Vyhněte se turistickým restauracím a fast food řetězcům. Jste v Asii, přece nebudete sedět se všemi dalšími turisty.

Drobné se dá rovněž ušetřit na pitné vodě. Ta se nedá dopustit z kohoutku, a tak většina lidí kupuje pouze balenou vodu. I v těch nejmenších městech mají automaty na vodu, kde si můžete dopustit za zlomek ceny nové láhve.

Jinak tu platí stejná pravidla jako jinde v Asii. Smlouvejte, zejména na tržištích, jezděte místními dopravními prostředky, hlavně autobusy a vlaky nižších tříd, pokud nechrápete, spěte v budgetových ubytovnách, kde sdílíte pokoj s dalšími cestovateli. 

Ušetřit se dá i na různých prohlídkách s průvodci, protože na většinu míst se můžete dostat samostatně. Někdy ale je (i podle zákona) průvodce nutný. Tyto jsou většinou náročné treky v horách nebo džungli, proto je někdo zkušený nutný pro vaše vlastní bezpečí. Takto investované peníze se vám mohou vrátit v podobě nového přátelství nebo pocitu, že jste pomohli s obživou rodiny závislé na vašem průvodci.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkonákladový cestovatel se ubytuje v pokoji spolu s dalšími lidmi, kde za jednu noc zaplatí RM 20. Pití si obstará v lahvi a vodu bude doplňovat ze sterilizátoru za RM 0,5. Snídani si obstará v indické restauraci za RM 4, oběd v malajské restauraci za RM 9. Večeřet bude v indické restauraci, kde si dá i čaj teh tarik za RM 11. Autobus z KL do Cameron Highlands ho bude stát RM 50. Celkově utratí RM 94,5, tedy asi 570 Kč za osobu/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje oběd v čínské restauraci za RM 20, kávu za RM 10, několik malých lahví vody stojících RM 8 a večeři v evropské kuchyni v hotelové restauraci za RM 35. Ubytování si zajistí ve tří až čtyřhvězdičkovém hotelu (cena za osobu za noc ve dvoulůžkovém pokoji), které bude stát RM 250. Pronájem auta za den vyjde na RM 200. Celkové denní náklady budou činit RM 523, tedy cca 3.200 Kč za osobu/den.

Okolo 3.200 Kč na den vám bude stačit k bydlení v hezkých a čistých hotelích, stravování v klimatizovaných a dobrých restauracích. K transportu použijte vlaky první třídy nebo si pronajměte auto. Pohodlné a čisté hotely se dají sehnat ještě levněji než za uvedenou cenu.

Malajsie je připravena i na náročné cestovatele. Pětihvězdičkový hotel se například pohybuje okolo RM 700, večeře v luxusní restauraci pak například RM 200. Horní hranice tu neexistuje a je jen na vás, kolik luxusu si chcete dopřát.

Chystáš se do Malajsie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Andrea Špaková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.