Průvodce státem
Malajsie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Malajsii

Aktuální kurz 1 RM = 5.6 Kč

Malajský ringgit

Oficiální měna je malajský ringgit (bankovky mají nominální hodnotu 100, 50, 20, 10, 5 a 1). Dále se dělí na 100 senů. 

Ringgit

Směnárny a platba kartou

Vě městech a turistických oblastech jsou většinou velmi rozšířeny směnárny Western Union, bankomaty i platební karty. Pokud máte v plánu vydat se do odlehlejších oblastí, například i na menší ostrovy, raději si připravte hotovost v místní měně, ne vždy jsou platba kartou a výběr z bankomatu možné. 

Kolik co stojí

Většina věcí denní potřeby stojí podobně jako v Česku. Vzhledem k tomu, že je Malajsie muslimská země, je například alkohol dražší. Dejte pozor, večer s několika pivy se může pěkně prodražit. Na druhou stranu je o něco levnější stravování v místních jídelnách a restauracích.

Příklady běžných cen:

  • Láhev vody 1,5l – RM 3,5
  • Večeře v levné restauraci a nápoj – RM 11
  • Střední mango – RM 5
  • Zpáteční lístek na rychločlun na ostrov – RM 70
  • Jídlo v turistické restauraci se západním jídlem – RM 30
  • Sladký chleba – RM 3

Spropitné a smlouvání

Pokud se chystáte na nákupy na místních trzích nebo v menších obchůdcích, smlouvejte. Místní obchodníci to očekávají a bez smlouvání ve většině případů zaplatíte víc, než musíte. Nesmlouvá se pak za jídlo, ubytování nebo ve větších obchodech, kde má zboží jasně stanovenou cenovku.

Spropitné se neočekává, ačkoli nebude odmítnuto, pokud jej nabídnete. V některých restauracích je pak zahrnuto přímo do účtu. 

Jak ušetřit

Pokud máte skromný rozpočet, nejlépe se dá ušetřit na stravování. Zejména indické jídelny nabízí pestrý výběr a jsou zpravidla velmi levné. Vyhněte se turistickým restauracím a fast food řetězcům. Jste v Asii, přece nebudete sedět se všemi dalšími turisty.

Drobné se dá rovněž ušetřit na pitné vodě. Ta se nedá dopustit z kohoutku, a tak většina lidí kupuje pouze balenou vodu. I v těch nejmenších městech mají automaty na vodu, kde si můžete dopustit za zlomek ceny nové láhve.

Jinak tu platí stejná pravidla jako jinde v Asii. Smlouvejte, zejména na tržištích, jezděte místními dopravními prostředky, hlavně autobusy a vlaky nižších tříd, pokud nechrápete, spěte v budgetových ubytovnách, kde sdílíte pokoj s dalšími cestovateli. 

Ušetřit se dá i na různých prohlídkách s průvodci, protože na většinu míst se můžete dostat samostatně. Někdy ale je (i podle zákona) průvodce nutný. Tyto jsou většinou náročné treky v horách nebo džungli, proto je někdo zkušený nutný pro vaše vlastní bezpečí. Takto investované peníze se vám mohou vrátit v podobě nového přátelství nebo pocitu, že jste pomohli s obživou rodiny závislé na vašem průvodci.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkonákladový cestovatel se ubytuje v pokoji spolu s dalšími lidmi, kde za jednu noc zaplatí RM 20. Pití si obstará v lahvi a vodu bude doplňovat ze sterilizátoru za RM 0,5. Snídani si obstará v indické restauraci za RM 4, oběd v malajské restauraci za RM 9. Večeřet bude v indické restauraci, kde si dá i čaj teh tarik za RM 11. Autobus z KL do Cameron Highlands ho bude stát RM 50. Celkově utratí RM 94,5, tedy asi 570 Kč za osobu/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje oběd v čínské restauraci za RM 20, kávu za RM 10, několik malých lahví vody stojících RM 8 a večeři v evropské kuchyni v hotelové restauraci za RM 35. Ubytování si zajistí ve tří až čtyřhvězdičkovém hotelu (cena za osobu za noc ve dvoulůžkovém pokoji), které bude stát RM 250. Pronájem auta za den vyjde na RM 200. Celkové denní náklady budou činit RM 523, tedy cca 3.200 Kč za osobu/den.

T Star Langkawi

Okolo 3.200 Kč na den vám bude stačit k bydlení v hezkých a čistých hotelích, stravování v klimatizovaných a dobrých restauracích. K transportu použijte vlaky první třídy nebo si pronajměte auto. Pohodlné a čisté hotely se dají sehnat ještě levněji než za uvedenou cenu.

Malajsie je připravena i na náročné cestovatele. Pětihvězdičkový hotel se například pohybuje okolo RM 700, večeře v luxusní restauraci pak například RM 200. Horní hranice tu neexistuje a je jen na vás, kolik luxusu si chcete dopřát.

Vyspělá kráska jihovýchodní Asie

Malajsie se rozkládá na jižní části malajského poloostrova, kde sousedí s Thajskem na severu a Singapurem na jihu. K zemi rovněž patří severní část ostrova Borneo, který sdílí s Indonésií a Brunejí. Přilehlé ostrovy sahají téměř až k Filipínám, s nimiž má Malajsie mořské hranice.

Ačkoli stále ve stínu populárnějšího Thajska, Malajsie je jedna z „nejstravitelnějších” asijských zemí. Díky svému ekonomickému rozvoji posledních desetiletí má infrastrukturu plně připravenou pro své návštěvníky, na druhé straně je to fascinující směsice tří hlavních etnických skupin a několika podskupin. V kombinaci s nádhernou přírodou, neposkvrněnými plážemi, chutným jídlem a tepajícím velkoměstem Kuala Lumpur je tu jen málo důvodů, proč říci Malajsii ne.

Průvodce pro tebe napsal Andrea Špaková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V každém období roku fajn počasí v různých částech země.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Andrea Špaková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu