Braniborská brána v Berlíně

Metro v Berlíně

Metro U-Bahn a městská železnice S-Bahn jsou základní kameny berlínské MHD a často při svém pobytu ve městě nebudete potřebovat žádný jiný dopravní prostředek. Systém železnic doplňují ještě regionální vlaky.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Berlíně?

S-Bahn – městská železnice

S-Bahn je hlavním prostředkem rychlé dopravy napříč Berlínem. Městská rychlodráha (označení S-Bahn pochází z německého slova Stadtschnellbahn) tvoří logický systém tří hlavních směrů, jež se mimo centrum rozbíhají do několika samostatných linek pokračujících do okolních měst. Přes centrum vždy vede několik linek společně, což zajišťuje velmi frekventované spojení.

  • Východo-západní: protíná hlavní centrum Berlína a spojuje ho například s hlavním nádražím, letištěm nebo městem Postupim (linky S3, S5, S7, S9)
  • Severo-jižní: protíná centrum Berlína od severu k jihu spojuje ho například s nádražím Südkreuz (linky S1, S2, S25, S26)
  • Okružní: trasa okolo centra (linky S41, S42 na jižní části okruhu posílené linkami S45, S46 S47)

Systém pak doplňují 2 tangenciální linky S8 a S85 jezdící po východním okraji centra.

Vlaky S-Bahnu jezdí většinou nad zemí podél klasické železnice a zastavují na klasických nádražích, obvykle jsou pro S-Bahn vyčleněné stálé koleje a nástupiště. Soupravy mají vínovo-krémovou barvu a jsou velmi prostorné.

Intervaly každé z linek se pohybují mezi 10 a 20 minutami, ale vzhledem k tomu, že přes centrum jezdí vždy několik linek pohromadě, je výsledný interval velmi krátký (2-4 minuty). Všechny linky S-Bahnu jezdí od 4:30 do 0:30, v noci před nepracovním dnem jezdí 24 hodin denně.

Stanice S-bahnu jsou vždy označené zeleným kruhem s bílým písmenem S. Automaty na jízdenky se nacházejí ve všech stanicích a lze využít jak automaty označené jako VBB, tak automaty německých drah DB (u nich je třeba na základní obrazovce nejprve vybrat variantu "VBB"). Jízdenku musíte označit ještě před nástupem do vlaku, červené označovače jsou umístěny na nástupištích. Lístek se však označuje jen při první cestě, tedy pokud už máte jízdenku označenou například z metra či tramvaje, už ji podruhé neoznačujete.

U-Bahn – metro

Efektivní systém S-Bahnu doplňuje síť klasického podzemního metra, který se označuje jako U-Bahn. Je tvořena devíti linkami označenými U1 až U9, které křižují převážně západní a jižní část Berlína tam, kde S-Bahn nestačí. Vlaky berlínského metra mají charakteristickou žlutou barvu.

Stanice metra jsou označeny vždy modrou cedulí s bílým písmenem U a názvem stanice a ve většině případů jsou podzemní. V každé stanici jsou žluté automaty na jízdenky, vedle nichž vždy stojí žlutý označovač na jízdenky, ve kterém si jízdenku musíte cvaknout ještě před nástupem (vždy jen při prvním použití lístku).

Intervaly metra jsou krátké a pohybují se mezi 3 a 7 minutami. Metro jezdí stejně jako S-Bahn od 4:30 do 0:30, před nepracovním dnem celou noc v intervalu 15 minut s výjimkou krátké linky U4, která v noci nejezdí nikdy.

Regionální vlaky

V rámci Berlína můžete úplně klidně využívat klasické červené vlaky Deutsche Bahn označené jako regionální spoje (RB, RE, IRE, FEX). Zejména na delší vzdálenosti jsou výrazně rychlejší než linky S-Bahn, jelikož zastavují jen na vybraných stanicích. Na druhou stranu nezastavují u stejných nástupišť jako S-Bahn, takže při jízdě s běžnými vlaky chce plánovat alespoň s 5minutovým předstihem, abyste stihli najít správné nástupiště.

Mapa metra a S-Bahnu

Stáhnout kompletní aktuální mapy berlínské MHD si můžete do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku bvg.de.

Jízdenky na berlínskou MHD

V metru, S-Bahnu i vlacích můžete využívat jedinou jízdenku, která lze použít i v tramvajích a autobusech (viz kapitola Doprava).

Berlín je rozdělen na 3 zóny – A, B, C. Samotný Berlín obsahuje zóny AB (nelze koupit samostatnou zónu A ani B), obce a města mimo Berlín včetně letiště Brandenburg jsou v zóně C. Kombinovat lze zóny ABC nebo jenom BC (okrajový Berlín + obce mimo Berlín), poslední možnost však je pro turisty prakticky nevyužitelná.

  • 24hod. jízdenka pro Berlín (zóna AB): 9,50 EUR
  • 24hod. jízdenka pro Berlín + okolí/letiště (zóna ABC): 10,70 EUR
  • 120min. přestupní jízdenka pro Berlín (zóna AB): 3,20 EUR
  • 120min. přestupní jízdenka pro Berlín + okolí/letiště (zóna ABC): 4 EUR
  • Jízdenka pro krátkou cestu (3 stanice metrem/S-Bahnem nebo 6 stanic tramvají/autobusem): 2,20 EUR

Více informací o cenách jízdného naleznete na: www.bvg.de/en/tickets-tariffs

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 10. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.