Co tady objevíš?

Moderní Berlín povstal jako fénix z popela. Metropole se dokázala vymanit ze své temné historie a zařadit se mezi nejnavštěvovanější evropská města současnosti. Připojte se k davům turistů a nechte Berlín vtáhnout vás do svých spárů.

Průvodce pro tebe napsal Adéla L.
Připrav se na
2–4 dny
Milovníci umění se zde plnohodnotně zabaví i 5 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro–léto
Jako každé město lze i Berlín samozřejmě navštívit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
1000
Standardní ceny zpáteční jízdenek ať už vlakem nebo autobusem.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Reichstag

Budova Říšského sněmu je sídlem německého parlamentu a jedním z nejnavštěvovanějších míst v celém Berlíně. Budova láká turisty na nádhernou terasu se skvělým výhledem na celé město a na futuristickou skleněnou kopuli od Normana Fostera. Nahoru se dostanete zcela zadarmo od 8:00 ráno do 24:00. Jen je třeba se objednat dostatečně předem, o terasu je totiž obrovský zájem.

Rezervace na: https://www.bundestag.de/en/visittheBundestag/dome

Zastávka Bundestag (U55/bus 100, M41)

Zavřít boční panel

Braniborská brána

Dnešní asi nejvýraznější symbol města byl postaven na konci 18. století jako brána do tehdejšího královského města. Během studené války její původní význam zanikl a stala se naopak symbolem rozdělené země. Brána se nacházela v hraničním pásmu a nebyla veřejnosti vůbec přístupná. Po pádu železné opony se tak stala symbolem německého sjednocení a ten význam si drží dodnes. Vašemu oku určitě neunikne nádherná socha Viktorie, bohyně vítězství, sedící v kočáře taženém čtyřmi koňmi.

Pokud vyrážíte do města na oslavy Nového roku, Braniborskou bránu určitě nevynechejte. Právě tady se konají hlavní Silvestrovské bujaré oslavy a honosné ohňostroje.

Zastávka Brandenburger Tor (bus 100, 200/S1, S2, S25, S26)

Zavřít boční panel

Muzejní ostrov Museumsinsel

Jeden z nejvýznamnějších muzejních komplexů na světě se nachází ve čtvrti Mitte v samém centru Berlína. Zahrnuje celkem 5 muzeí: Starou národní galerii, Nové a Staré muzeum, Muzeum Bode a Pergamon. Památka je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Pokud zvažujete návštěvu dalších berlínských muzeí, zvažte nákup Museumpass Berlin (viz Aktivity/Muzea).

Zastávka Lustgarten (bus 100, 200)

Stará národní galerie

Mnoho z děl vystavených ve Staré národní galerii bylo zničeno během druhé světové války a dnes se galerie zaměřuje především na moderní umění. Návštěvníci tu mohou obdivovat díla Edgara Degase, Paula Cézanna, Clauda Moneta a mnoha dalších.

Nové muzeum

Nové muzeum láká davy turistů na své velkolepé sbírky ze starověkého Egypta, které patří hned po Káhiře a Londýně k největším na světě. 

Staré muzeum

Nejstarší z pětice muzeí ihned na první pohled připomíná řecký Pantheon. Uvnitř ukrývá cenné sbírky umění Etrusků a kopie světoznámých soch ze antického Řecka a Říma. 

Muzeum Bode

Muzeum Bode pojmenované podle svého prvního kurátora Wilhelma von Bode zahrnuje rozsáhlou sbírku exponátů od antiky až do konce 19. století. Mezi nejvýznamnější exponáty patří sbírka mincí a medailí.

Pergamon

Perla muzejního ostrova, Pergamonské muzeum, je nejnavštěvovanějším muzeem v zemi. Vystavované předměty pochází ze starověkého Babylonu, Assuru, Uruku a mnoha dalších starověkých říší. Nejznámějším exponátem je babylonská Ištařina brána z roku 575 př. n. l.  a pergamonský oltář, podle něhož dostalo muzeum své jméno.

Berliner Dom (Berlínská katedrála)

Největší berlínský kostel slouží jako muzeum a koncertní sál. Budova se nachází v severní části Muzejního ostrova.

Zastávka Lustgarten (bus 100, 200, N2)

Zavřít boční panel

Checkpoint Charlie

Checkpoint C známý spíše pod názvem Checkpoint Charlie byl jedním ze 3 hraničních přechodů. Hraniční budka byla odstraněna po pádu berlínské zdi 22. června 1990. Znovu byla postavena o deset let později po sjednocení Německa dne 13. srpna 2000 ku příležitosti výročí stavby Berlínské zdi. Na místo se vrátila i kopie původní cedule, která informovala ty, kteří odcházeli ze Západního Berlína, že opouštějí americký sektor. Před strážní budkou stojí vojáci v dobových uniformách s vlajkami okupačních jednotek. Rádi se s vámi vyfotí za 1 euro.

Hned vedle Checkpointu sídlí Muzeum berlínské zdi (Haus am Checkpoint).

Zastávka Kochstrasse (U6, Metrobus M29)

Zavřít boční panel

Alexander Platz

Alexandrovo náměstí je jedno ze dvou nejznámějších berlínských náměstí. Bývalé centrum Východního Berlína je dnes nákupním a kulturním centrem města.

Mezi jeho nejznámější budovy patří:

  • Televizní věž,
  • Červená radnice,
  • Kostel Mariakirche,
  • Nákupní centrum Alexa.

Zastávka Alexander Platz (U/S-bahn U2, U5, U8, S5, S7, S9, S75, bus 100, 148 a TXL)

Zavřít boční panel

Televizní věž

Nejvýraznější dominantu města s úctyhodnými 368 metry opravdu nepřehlédnete. Nachází se v srdci východní části Berlína na náměstí Alexander Platz. Ve věži se nachází vyhlídka a restaurace. Do obou míst je třeba se předem objednat a v případě restaurace je třeba počítat s vyššími náklady. Standardní lístek vyjde na 15,5 euro. Pokud chcete přeskočit fronty a využít možnosti tzv. „fast tracku“, připlatíte si o 4 euro víc.

Lístky objednávejte na: https://tv-turm.de/en/tickets-prices/

Zastávka Alexander Platz (U5)

Zavřít boční panel

Postupimské náměstí

Potsdamer Platz jedno z nejvýznamnějších berlínských náměstí ležící v samém centru města v současné době představuje také centrum kulturního života Berlíňanů. Postupimské náměstí překypuje supermoderními budovami, v nichž sídlí mnoho světových společností. Kromě hojného počtu kancelářských budov najdete na náměstí i nespočet kaváren a restaurací. Potsdamer Platz je také dějištěm Mezinárodního filmového festivalu Berlinale. 

Zastávka Potsdamer Platz (U/S-bahn U2, S1, S2, S26, bus M141, 123, 148, 200)

Zavřít boční panel

Židovský památník

Památník holokaustu byl odhalen 10. května 2005 k uctění památky 6.000.000 Židů, kteří nalezli smrt v nacistických koncentračních táborech. Architekt Peter Eisenman vytvořil vskutku netradiční památník připomínající bludiště z betonových kvádrů, které navozují dojem hřbitova. Místo se nachází jen kousek od hlavní dominanty města Braniborské brány.

Zavřít boční panel

Židovské muzeum

Architekt Daniel Liebeskind vytvořil pozoruhodnou stavbu se složitou a komplikovanou formou. Budova ve tvaru blesku s fasádou ze zinku je protnutá nepravidelnými otvory, které mají připomínat jizvy. Budova je rozdělena do 3 linií, které kopírují tři základní historické zkušenosti německých židů: kontinuitu, exil a smrt. Architektura budovy ve spojení s netradičními expozicemi vytváří opravdu silný dojem na každého návštěvníka.   

Do muzea se dostanete z vedlejší budovy Kollegienhause. 

Zastávka Jüdisches Museum (bus 248) Kochstrasse (U-Bahn U6) a odtud pěšky asi 1 km.

Zavřít boční panel

Muzeum DDR

Muzeum DDR neboli Muzeum Německé demokratické republiky vzniklo v roce 2006 v samém centru Berlína. Autoři expozice se snažili nashromáždit co nejvíce historických předmětů a poskytnout návštěvníkům co nejvěrnější obraz skutečného života v NDR. My si myslíme, že se jim to nadmíru povedlo.

Vstupenku lze objednat online za sníženou cenu 8,5 euro. Na místě si za vstupenku připlatíte o 1,3 euro navíc.

Zastávka Lustgarten (bus 100, 200)

Zavřít boční panel

East Side Gallery

East Side Gallery je největším souvislým zbytkem bývalé Berlínské zdi, která měřila neuvěřitelných 165 km. East Side Gallery se táhne v úseku asi 1,3 km na severním břehu Sprévy. Porevoluční euforie z pádu železné opony vedla k tomu, že byla většina zdi zničena. Svůj název místo získalo díky obrazům, které byly postupně na zeď namalovány. První umělkyní, která zeď pomalovala, byla Christine Mac Lean. Právě díky ní se do projektu připojili další umělci z celého světa. Dnes je East Side Gallery památkově chráněna a obdivovat můžete přes 150 uměleckých děl, z nichž většina pochází právě z roku 1990, těsně po pádu zdi. Většina děl má politický námět.

Zastávka Warschauer Strasse (U1)

Zavřít boční panel

Oberbaumbrücke

Dvoupatrový most přes řeku Sprévu je jedním ze symbolů znovusjednocení Berlína. Most totiž spojuje dvě městské čtvrti Friedrichshain a Kreuzberg, které byly rozděleny po roce 1961 berlínskou zdí. 

Zastávka S+U Warschauer Str. (U3)

Zavřít boční panel

Památník Berlínské zdi

Památník Berlínské zdi podél Bernauer Strasse má návštěvníkům přiblížit historii zdi a život kolem ní. Na informačních tabulích je stručně vysvětlena historie budování opevnění a jeho postupné rozšiřování a nezapomíná se ani na ty, kteří zde našli smrt. Jednou z nejzajímavějších částí je zrekonstruovaný úsek zdi včetně strážní věže, obranných zón, ostnatých drátů a „území nikoho“. Uvnitř stanice metra Bernauer Strasse se nachází další expozice tzv. „stanice duchů“. Trasou metra spojující severní a jižní část města se jen projíždělo a ve stanici číhali policisté Východního Berlína, kteří měli zabránit případnému ilegálnímu útěku na Západ. 

Zastávka Bernauer Strasse (U-bahn U8)

Zavřít boční panel

Zoologická zahrada

Největší německá zoo je jedním z nejvyhledávanějších turistických míst. Ročně sem zavítá více než milion návštěvníků, aby se pokochal pohledem na 1.400 živočišných druhů, mezi nimiž nechybí ani unikátní panda velká. 

Zastávka Zoologischer Garte (U/S-Bahn U2, U9, S2, S7, S75)

Zavřít boční panel

Olympijský stadion

Hitlerův olympijský stadion byl ve své době největším sportovním stadionem na světě. K rekonstrukci původního stadionu z roku 1916 došlo kvůli LOH 1936, které se konaly v hlavním městě Německa. Kromě svého sportovního účelu místo sloužilo také k účelům politickým. Na obrovském prostranství Maifield se konala shromáždění Hitlerovy vlády. Dnes už je využití plochy daleko veselejší a koná se tu řada kulturních akcí a koncertů. Součástí areálu je i plavecký bazén a zrekonstruovaná Glockenturm (Zvonice), která byla zničena během druhé světové války. V současnosti zde sídlí hlavní berlínský fotbalový klub Hertha BSC.

Zastávka Olympiastadion (U/S-bahn S5, S75, S9, U2)

Zavřít boční panel

Charlottenburg

Zámek Charlottenburg je největším dochovaným královským komplexem v Berlíně. Původně letní sídlo královny Sophie Charlotte dnes slouží jako Muzeum porcelánu a Muzeum prehistorie a raných dějin. Při návštěvě určitě nevynechejte nádherný anglický park s mauzoleem, kde jsou pochováni členové královské rodiny.

Zastávka Westend (S-Bahn S41, 42, 46)

Počasí a sezóny v Berlíně

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Berlín
Teploty během roku

3 °C

5 °C

9 °C

15 °C

20 °C

22 °C

25 °C

25 °C

20 °C

14 °C

7 °C

4 °C

Počasí

V Berlíně je téměř vždycky o pár stupňů chladněji než u nás, ale zima tu dokáže být díky vysoké vlhkosti opravdu vlezlá. Nezapomeňte si s sebou přibalit deštník, ve městě opravdu často prší.

Nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou 1 °C pod nulou. Naopak nejtepleji je v červenci, kdy teplota v průměru dosahuje příjemných 18 °C. Nejdeštivějším měsícem je červen s průměrnými srážkami 71 mm.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepšími měsíci pro návštěvu budou ty koncem jara, během léta a v rámci brzkého podzimu. Neostýchejte se sem však vyrazit kdykoliv během roku.

Skvělé akce do Berlína

ušetříš až 37%
Hurá za zážitky!
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
25 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu