Braniborská brána v Berlíně

Jak se dostat do Berlína

Do Berlína funguje velmi frekventované spojení, kdy z Prahy jezdí desítky autobusových spojů denně doplněné o železniční spojení jedenkrát za dvě hodiny, které navíc zastavuje i v Ústí nad Labem a Děčíně. Průměrná doba jízdy mezi Prahou a Berlínem je zhruba 4 a tři čtvrtě hodiny.

Navíc je Berlín spojen s ČR nepřerušenou dálnicí a ani vzdálenost 431 km od Prahy není ničím nepřekonatelným.

Autem do Berlína

Cestu autem do Berlína zvolte v případě, že vás pojede více nebo se chcete třeba zastavit v Tropical Islands, obrovském umělém letovisku, které leží po cestě. Nevýhoda cesty autem je nasnadě – nutnost hledat parkování v Berlíně a pohybovat se po cizím velkoměstě.

Cesta do Berlína autem je velmi jednoduchá. 

Ať už vyrážíte z Prahy, Brna či Ústí nad Labem, vždy se napojíte na dálnici D8, po které pohodlně přejdete hranici, odkud budete volně bez přerušení pokračovat po dálnici A17 až k Drážďanům.

Zde se přes krátký úsek po dálnici A4 napojíte na A13, po které dojedete až do Berlína.

Vzdálenosti do Berlína:

 • z Prahy: 350 km / 4 hodiny
 • z Brna: 554 km / 6,5 hodiny
 • z Ústí nad Labem: 269 km / 3 hodiny

Cesta z Ostravy je výrazně rychlejší přes Polsko a rovněž vede celá po dálnici. Vzdálenost činí 558 km a mapu trasy si můžete prohlédnout zde.

Dálniční poplatky a cena benzínu

V Německu jsou dálnice stále bezplatné.

Ceny benzínu v Německu jsou dražší než v Česku, v průměru zhruba o 3-5 km na litr běžného 95oktanového benzinu.

Umwelt zóna (vjezd je pro "zelené" plakety)

V mnoha německých městech jsou zavedeny tzv. "Umwelt Zonen", ekologické zóny, do nichž je zakázán vjezd všem vozidlům bez zelené ekologické nálepky, kterou musíte mít nalepenou na skle. Umwelt zóna v Berlíně obsahuje celé širší centrum, resp. vnitřek okružní železniční trasy S-Bahnu, viz oficiální mapa.

Německou plaketu pořídíte za 10 EUR a lze ji koupit i v Česku, viz seznam prodejních míst.

Parkování v Berlíně

Vyrazíte-li do Berlína autem, zásadní otázka je nasnadě: Kde v Berlíně parkovat? Na rozdíl od většiny jiných velkých evropských měst má Berlín tu výhodu, že lze na většině území parkovat zdarma na ulicích.

Kde zaparkovat zdarma

Bezplatné parkování v Berlíně je možné na všech ulicích, které nejsou označené značkou zpoplatněného parkování nebo osazené automaty. Oficiální mapu zón placeného stání najdete na městském webu fbinter.stadt-berlin.de. Všude mimo žlutě vyznačené oblasti lze parkovat na ulicích zdarma bez časového omezení.

U stanic metra a S-Bahnu navíc často narazíte na nehlídaná a nekrytá parkoviště P+R, která jsou většinou rovněž zdarma, a na nichž zaparkujete snáz než na ulici. Při příjezdu od ČR jsou nejsnáze dostupná tato P+R parkoviště:

 • P+R Altglienicke: na kraji Berlína hned u sjezdu z dálnice, prostorné parkoviště mimo zástavbu u stanice S-Bahnu (linka S9 každých 20 minut do centra)
  • cesta vlakem do centra – 30 minut
 • P+R Grünau: na kraji Berlína nedaleko sjezdu z dálnice, několik menších parkovišť u stanice S-Bahnu (linky S8, S85 každých 10 minut do centra)
  • cesta vlakem do centra – 25 minut

Kde zaparkovat v garážích

Nechcete-li nechávat auto na volném nehlídaném prostranství, máte samozřejmě možnost zaparkovat v mnoha desítkách garáží napříč celým Berlínem.

Většina garáží či parkovacích domů se však nachází v centru v rámci Umwelt zóny, kam je povolen pouze vjezd vozidlům se zelenou ekologickou plaketou. Za celodenní parkování obvykle zaplatíte mezi 12 EUR a 15 EUR.

Seznam všech hlídaných parkovišť naleznete například na webu parkopedia.de.

Dlouhodobé parkování je obecně nejlevnější v garážích u letiště Berlín-Brandenburg. Například 3denní stání začíná na 44 EUR, týdenní pak na 59 EUR, rezervovat lze na webu ber.apcoa.de. Nevýhodou parkování na letišti je delší dojezdová vzdálenost do centra a také mírně draží jízdenka na MHD. Detailní informace o dopravě na naší stránce o letišti Berlín.

Autobusem

Autobusové spojení mezi Prahou a Berlínem je perfektní. Téměř každou hodinu odjíždí četné spoje do hlavního města Německa z autobusového nádraží Florenc. Jednosměrná jízdenka vás v průměru vyjde na 350 až 400 korun, nejlépe kupujte alespoň 14 dní předem. Na cestě strávíte přibližně 4 hodiny a 45 minut a autobus vás doveze přímo do centra Berlína nebo na letiště. Přímé spojení zajišťují následující společnosti:

 • Flixbus: nejfrekventovanější spojení, většinou nejdražší (průměrně od 480 Kč). V Berlíně zastavuje na hlavním autobusovém nádraží, na stanici Südkreuz a přímé spojení vede i na letiště,
 • Regiojet: žluté autobusy jezdí 8x denně s jízdenkami od 390 Kč, zastavují na hlavním autobusovém nádraží, Südkreuz, po otevření nového letiště však zatím na něj nezajíždějí

Detailní informace se dočtete v kapitole Autobusem do Berlína.

Vlakem

Nejpohodlnější cesta vede bezesporu vlakem Českých drah/Deutsche Bahn, který se vydává z Prahy přes Ústí nad Labem a Děčín každé dvě hodiny. Nejlevnější jednosměrné jízdenky jsou dostupné od 386 Kč z Prahy přes e-shop ČD nebo e-shop Deutsche Bahn, obvykle jen na první ranní spoj o půl sedmé a nejméně s 10-14 denním předstihem. Standardní cena jízdenky jedním směrem je pak kolem 780 Kč. Vlak je také nejrychlejší prostředek hromadné dopravy, z Prahy jede 4 hodiny a 8 minut.

Detailní informace se dočtete v kapitole Vlakem do Berlína.

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 10. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.