Braniborská brána v Berlíně

Co dělat v Berlíně

Berlínská muzea

Berlín je domovem mnoha světově významných muzeí a právě díky tomu přitahuje mnoho turistů z celého světa. Navštívit můžete uznávané galerie, antické sbírky i muzea bývalého režimu či holocaustu.

Největší koncentrací těchto institucí najdete na Muzejním ostrově (Museumsinsel), který představuje unikátní soubor pětice muzeí ve čtvrti Mitte, v samém srdci města. Celý komplex je zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Muzejní ostrov zahrnuje Starou národní galerii, Bode muzeum, Pergamon muzeum, Staré a Nové muzeum.

Muzejním ostrovem to však nekončí. K dalším významným muzeím v Berlíně, které byste rozhodně neměli minout patří:

Museum Pass Berlin

Muzeí jsou ve městě stovky a praví milovníci historie a umění ocení výhodnou vstupenku Museum Pass Berlin, která zahrnuje vstup do stálých expozic více než 30 muzeí po dobu 3 po sobě jdoucích dní. Vstupenka se dá zakoupit v turistických kancelářích a ve vybraných muzeích nebo mnohem snadněji online na webu www.visitberlin.de.

  • Cena 29 EUR

Koncerty, festivaly a kulturní akce

V německé metropoli to opravdu žije. Konají se tu koncerty světoznámých zpěváků, do města se sjíždí nejlepší DJové na proslulé festivaly a Berlín hostí i jeden z nejznámějších a nejprestižnějších filmových festivalů na světě, Berlinale. Do popředí se město dostává i díky četným sportovním akcím a týdnům módy.

Více informací o připravovaných akcích naleznete přímo na stránkách města: https://www.berlin.de/en/events/

Jídlo a restaurace

Trhy

Jeden z nejlepších farmářských trhů je bezpochyby ten na Kollwitzplatz, který se koná každý čtvrtek a sobotu. Nevšední zážitky vás čekají každé úterý a pátek odpoledne na Tureckém trhu ve čtvrti Kreuzberg.

Piknik

Oproti ostatním metropolím Berlín oplývá nespočtem zelených ploch. Největší z parků, Tiergarten, se nachází v centru města a je ideálním místem pro odpolední piknik. Pokud byste chtěli zažít piknik v netradičním prostředí, doporučujeme návštěvu veřejného parku Tempelhofer Freiheit, který vznikl z bývalého letiště.

Currywurst

Nezapomeňte ochutnat legendární a všudypřítomný currywurst neboli klobásu s kari omáčkou, která na vás bude číhat na každém rohu. Ať už se vám zdá kombinace klobásy a kari omáčky jakkoli podivná, za ochutnání nic nedáte a možná si tuhle trošku podivnou lahůdku zamilujete. Ti méně odvážní by měli ochutnat alespoň jeden z gigantických preclíků.

Toulky po stopách a historii Berlínské zdi

Berlín je nechvalně proslulý téměř 30 let dlouhým rozdělením na Východní a Západní část betonovou zdí, která je celosvětově známá jako Berlínská zeď.

Hlavní památník Berlínské zdi se nachází v Bernauer Strasse a poskytuje nejucelenější představu o celém hraničním opevnění a jeho vlivu na každodenní životy obyčejných lidí. Nejdelší zachovalá část zdi je známá pod názvem East Side Gallery a nachází se nedaleko od stanice Warschauer Strasse. Během vašich toulek městem se dívejte pod nohy. Na chodnících je vždy znázorněno, kudy procházela Berlínská zeď.

Nákupy

Milovníci nakupování se v Berlíně budou cítit jako doma. Mezi nejlepší obchodní domy patří Arkády na Postupimském náměstí (Potsdamer Platz) sousedící s obchodním domem Sony, které zaujme především svou jedinečnou architekturou. Největší koncentrace obchodů a obchodních domů je na Friedrichstrasse, na jejímž konci se nachází slavný hraniční přechod Checkpoint Charlie. Nevynechejte také legendární obchoďák KaDeWe, druhý největší obchodní dům v Evropě, inspirovaný legendárním londýnským Harrods. 

Bleší trhy

Většina bleších trhů se koná v neděli od 10 do 17 hodin. Jedním z nejznámějších bleších trhů je Kunstmarkt ve čtvrti Charlottenburg na Straße des 17. Juni. Milovníci vintage a retra by měli zavítat na Flohmarkt v Mauerparku.

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 10. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.