Jak se dostat do Berlína?

Do Berlína funguje velmi frekventované spojení, kdy z Prahy jezdí desítky autobusových spojů denně doplněné o železniční spojení jedenkrát za dvě hodiny, které navíc zastavuje i v Ústí nad Labem a Děčíně. Průměrná doba jízdy mezi Prahou a Berlínem je zhruba 4 a tři čtvrtě hodiny.

Letadlem

Nová linka easyJetu z Prahy do Berlína operuje třikrát týdně. Létá se v úterý, čtvrtek a v sobotu na letiště Tegel.

Autobusem

Autobusové spojení mezi Prahou a Berlínem je perfektní. Téměř každou hodinu odjíždí četné spoje do hlavního města Německa z autobusového nádraží Florenc a z Hlavního nádraží. Jednosměrná jízdenka vás v průměru vyjde na 350 až 400 korun, nejlépe kupujte alespoň 14 dní předem. Na cestě strávíte přibližně 4 hodiny a 45 minut a autobus vás doveze přímo do centra Berlína nebo na některé z berlínských letišť. Přímé spojení zajišťují následující společnosti:

  • Eurolines: obvykle nejlevnější (od 350 Kč), zastavuje jen na centrálním autobusovém nádraží "ZOB Am Funkturm",
  • Flixbus: nejfrekventovanější spojení, většinou nejdražší (průměrně od 480 Kč). V Berlíně zastavuje na hlavním autobusovém nádraží, na stanici Südkreuz a přímé spojení vede na obě letiště (Schönefeld i Tegel),
  • Regiojet: žluté autobusy jezdí 8x denně s jízdenkami od 390 Kč, zastavují na hlavním autobusovém nádraží, Südkreuz a na letišti Schönefeld.

Vlakem

Nejpohodlnější cesta vede bezesporu vlakem Českých drah, který se vydává z Prahy přes Ústí nad Labem a Děčín každé dvě hodiny. Nejlevnější jednosměrné jízdenky jsou dostupné od 386 Kč z Prahy přes e-shop ČD, obvykle jen na první ranní spoj o půl sedmé a nejméně s 10-14 denním předstihem. Standardní cena jízdenky jedním směrem je pak kolem 780 Kč. Vlak je také nejrychlejší prostředek hromadné dopravy, z Prahy jede 4 hodiny a 8 minut.

Jak cestovat po Berlíně?

Městská hromadná doprava

Jako každá evropská metropole, také Berlín disponuje kvalitní a hustou sítí městské hromadné dopravy, která zahrnuje metro (U-Bahn), S-bahn (městská železnice), autobusy a tramvaje. Systém městské hromadné dopravy je propojen a postačí vám tak jen jeden lístek. Jízdenky se dají koupit v trafikách, ve všech stanicích metra a na vybraných autobusových a tramvajových zastávkách. V případě tramvaje a autobusu lze jízdenky zakoupit i přímo u řidiče, nabídka je ovšem velmi omezená. Před vstupem do metra nezapomeňte označit svůj lístek. Pokud cestujete autobusem a tramvají, lístek označíte přímo ve voze stejně jako u nás.

Ceny jízdenek

  • Zkrácená jízdenka (3 zastávky S/U-Bahn n. 6 zastávek bus/tram): 1,80 EUR
  • Základní přestupní jízdenka platná 120 minut: 2,90 EUR
  • Celodenní jízdenka (platná do 3:00 následujícího dne): 8,60 EUR
  • Sedmidenní jízdenka: 34 EUR
  • Uvedené ceny platí pro zónu "AB", která vyplňuje celé území Berlína. Budete-li se chtít vydat těsně za hranice města, musíte kupovat mírně dražší jízdenky pro zóny "ABC", například na letiště Schönefeld (jedna jízda vyjde na 3,60 EUR a celodenní na 9,60 EUR).

Více informací o cenách jízdného naleznete na: https://www.vbb.de/en/tickets

Taxi

Hustá síť taxíků čítající kolem 7.000 vozů je k vaší dispozici 24 hodin denně 7 hodin v týdnu. Od roku 2015 přišly v platnost následující sazby. Základní sazba je 3,9 euro. Každý z prvních 7 kilometrů stojí 2 euro, dále za každý následující kilometr zaplatíte 1,5 euro. Byla také stanovena fixní cena 5 euro za krátkou jízdu s maximální vzdáleností 2 kilometry. Krátkou jízdu předem hlaste řidiči (německy „Kurzstrecke“).

Uber

Stejně jako ve většině evropských metropolích, můžete i v Berlíně využít služeb Uberu. Kratší přesun vás vyjde od 5 do 10 euro.

Odhad svého jízdného si vypočítejte přímo na stránkách Uberu: https://www.uber.com/cs-CZ/airports/txl/

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 hod
Navrhni úpravu