Braniborská brána v Berlíně

Doprava v Berlíně

Berlín se může chlubit velmi rozsáhlou a kvalitní sítí městské hromadné dopravy, zejména systém městských vlaků S-Bahn a klasického metra vás rychle a frekventovaně dostane prakticky do všech koutů města.

Kolik stojí nejlevnější ubytování v Berlíně?

Jízdenky na MHD

Systém berlínské MHD zahrnuje metro (U-Bahn), S-bahn (městská železnice), klasické vlaky (označené RB, RE, REG, FEX), autobusy, tramvaje a přívozy, na všechny druhy dopravy vám stačí jeden lístek

Ceny jízdenek a zóny

Berlín je rozdělen na 3 zóny – A, B, C. Samotný Berlín obsahuje zóny AB (nelze koupit samostatnou zónu A ani B), obce a města mimo Berlín včetně letiště Brandenburg jsou v zóně C. Kombinovat lze zóny ABC nebo jenom BC (okrajový Berlín + obce mimo Berlín), poslední možnost však je pro turisty prakticky nevyužitelná.

  • 24hod. jízdenka pro Berlín (zóna AB): 9,50 EUR
  • 24hod. jízdenka pro Berlín + okolí/letiště (zóna ABC): 10,70 EUR
  • 120min. přestupní jízdenka pro Berlín (zóna AB): 3,20 EUR
  • 120min. přestupní jízdenka pro Berlín + okolí/letiště (zóna ABC): 4 EUR
  • Jízdenka pro krátkou cestu (3 stanice metrem/S-Bahnem nebo 6 stanic tramvají/autobusem): 2,20 EUR

Více informací o cenách jízdného naleznete na: www.bvg.de/en/tickets-tariffs

Kde koupit jízdenky?

Možností, kde koupit jízdenky, je vícero. Nechcete-li řešit, kde sehnat automat nebo trafiku, nejsnazší bude stáhnout mobilní aplikaci dopravního podniku BVG nebo aplikaci organizátora dopravy VBB a jízdenky pořizovat na jedno kliknutí přes telefon.

Jinak lze samozřejmě jízdenky koupit v automatech, které najdete ve všech stanicích metra a na všech nádražích S-Bahnu či vlaků. 

Ve stanicích metra (U-Bahn) najdete jen jednoduché žluté automaty BVG, ve kterých lze kupovat pouze jízdenky na berlínskou MHD (včetně okrajové zóny ABC). Na nádražích pak jízdenky budete kupovat v červených automatech VBB, ve kterých rovněž koupíte pouze jízdenky na dopravu po Berlíně a okolí, nebo v červených automatech německých drah DB. U nich je třeba na hlavní obrazovce nejprve zvolit nabídku "VBB-Tickets".

Ve všech těchto automatech lze platit hotovostí i platební kartou.

Žluté automaty jsou rozmístěny i ve všech tramvajích, v nich však zaplatíte pouze mincemi.

Jízdenku je vždy třeba označit v označovači, a to pouze při první jízdě. V tramvajích a autobusech jsou žluté označovače uvnitř vozu, v metru narazíte na žluté označovače vždy na nástupišti, stejně tak na stanicích S-Bahnu a vlaku, kde jsou však strojky červené.

Vyhledávání spojení

Potřebujete-li vyhledat spojení využijte jednoduché webové stránky dopravního podniku BVG nebo organizátora dopravy VBB. Obě dvě stránky vám najdou shodná spojení, která zahrnují veškeré možné kombinace.

Rovněž je možné využívat aplikace těchto dvou firem, mnohem přehlednější je aplikace na vyhledávání spojů od BVG.

Metro, S-Bahn a vlaky

Metro a zejména síť městských vlaků je nejrychlejším a nejpřehlednějším způsobem dopravy po Berlíně.

Velká kolejová doprava se v Berlíně rozděluje na 3 druhy.

  • U-Bahn: klasické podzemní metro se žlutými vozy, linky se označují U1, U2, atd.
  • S-Bahn: nadzemní městská železnice s vínovo-krémovými vozy, linky se označují S1, S2, atd.
  • Regionální vlaky: nejrychlejší spojení doplňují frekventované linky S-Bahnu, které vždy pokračuje dál za Berlín, ale můžete jej využít i v rámci města. Linky se označují RE, RB, FEX

Na mapu metra v Berlíně, kudy vedou linky S-Bahnu, jak často jezdí a další užitečné informace, se podívejte detailně do kapitoly Metro v Berlíně.

Autobusy

Autobusy vládnou především ulicím bývalého Západního Berlína, kde jsou jedinou povrchovou dopravou. Všechny berlínské autobusy MHD jsou žluté, na západě města jezdí i dvoupatrové autobusy.

Zastávky autobusů jsou vždy přehledně označeny jízdními řády a elektronickým tablem s aktuálními časy odjezdů. Všechny zastávky jsou na znamení, pokud chcete vystupovat, je nutné zmáčknout tlačítko "STOP", chcete-li nastupovat, vždy je třeba na řidiče mávnout.

Jízdenky se označují vždy až v autobusu ve žlutém označovači. Nastupovat i vystupovat se může všemi dveřmi.

Autobusové linky se označují trojmístnými čísly (klasické spoje), případně kombinací písmene M a dvojicí číslic (páteřní frekventované linky) nebo písmene X a dvojicí číslic (expresní linky s menším počtem zastávek). Jízdenky platí všude stejné.

Tramvaje

Tramvajová doprava naopak vládne ulicím bývalého Východního Berlína, kde se za dob socialismu nedostatečně rozšiřovala síť metra, jež byla nahrazována levnějšími tramvajemi. Naopak autobusy ve východní části města hrají jen doplňkový účel.

Na hlavních linkách jezdí tramvaje často (cca jednou za 5 minut), zastávky jsou přehledně značené a všechny vybavené elektronickou tabulí s aktuálním časem odjezdů.

Jízdenky se označují uvnitř vozu ve žlutém označovači, nastupuje a vystupuje se všemi dveřmi. Pozor, i u tramvají jsou všechny zastávky na znamení, pro výstup stačí zmáčknout tlačítko otevírání dveří v dostatečném předstihu před zastávkou.

Přívozy

V okrajových částech Berlína (zejména Köpenick na jihovýchodě a Wannsee na jihozápadě) fungují i linky přívozů (označené modrým písmenem F). I na nich platí běžné jízdenky MHD.

Noční doprava

Provoz denních linek končí v 0:30 a začíná ve 4:30. V noci pak ulice Berlína brázdí noční autobusové linky označené písmenem N, v provozu jsou ale i některé denní linky autobusů a tramvají tak, aby provoz MHD pokrýval i v noci všechny části Berlína.

Interval všech nočních spojů je 30 minut.

V nocích z pátku na sobotu, ze soboty na neděli a před jakýmkoliv dnem volna jsou po celou noc v provozu všechny linky metra (s výjimkou U4 a U55) v intervalu 15 minut a všechny linky S-Bahnu v intervalu 30 minut.

Taxi

Hustá síť taxíků čítající kolem 7 000 vozů je k vaší dispozici 24 hodin denně 7 hodin v týdnu. Od roku 2015 přišly v platnost následující sazby. Základní nástupní sazba je 3,90 EUR. Kilometr jízdy pak stojí mezi 1,65 EUR a 2,30 EUR.

Byla také stanovena fixní cena 6 EUR za krátkou jízdu s maximální vzdáleností 2 kilometry. Krátkou jízdu předem hlaste řidiči (německy „Kurzstrecke“).

Platba kartou je možná ve všech taxících.

Uber

Stejně jako ve většině evropských metropolích, můžete i v Berlíně využít služeb Uberu, ceny bývají levnější než u taxíků, přesun si lze vždy vypočítat přes aplikaci Uberu. Podobná služba Bolt, která je oblíbená v ČR, v Berlíně nepůsobí.

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 10. 10. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.