Auckland

Doprava v Aucklandu

Jak se dostat do Aucklandu

Z Evropy se na Nový Zéland dopravíte letadlem, běžně s jedním či dvěma přestupy. Zpáteční letenky se pohybují kolem 25–30.000 Kč a cesta většinou bude trvat 30 až 35 hodin. Levnější lety kolem 22-23.000 Kč pak často mívají dlouhé přestupy, naopak rychlejší lety přes Dubaj nebo Duahá jsou zase dražší a většinou převyšují 30 tisíc korun.

Dobrá akce znamená cenu pod 20.000 Kč, nejčastěji jsou dostupné z Německa. Při cestě přes Čínu dejte vždy pozor na vízové povinnosti při přestupu.

Nejlevnější letenky do Aucklandu z Austrálie pak pořídíte s aerolinkami Jetstar, případně Virgin Australia. Průměrná cena zpátečního letu ze Sydney činí kolem 6.000 Kč.

Z letiště se do centra dostanete taxíkem nebo letištním SKY busem za 18 NZ$. Detailní informace o letišti Auckland.

Jak cestovat po Aucklandu

Pěšky a na kole

Centrum města není příliš velké, dá se bez problémů prochodit pěšky. Můžete si také půjčit kola s aplikací Onzo, s cenou 1 NZ$ za hodinu. Kola jsou k dispozici všude po městě ve velkém počtu. Více informací najdete na stránkách onzo.co.nz.

Veřejnou dopravou

AT HOP Card

Pro cestování městskou dopravou se již při několika jízdách vyplatí zakoupení karty AT HOP card za 10 NZ$, na kterou si následně dobijete libovolnou částku (alespoň však 5 NZ$). Karta platí také na trajekty a ceny s ní jsou velmi výrazně nižší. Pro naplánování trasy a veškeré informace o cenách a jízdních řádech můžete použít web at.govt.nz.

Autobusem

Ulice Aucklandu brázdí především městské autobusy, jejichž hustá síť sahá až za hranice města. Většina linek jezdí maximálně jednou za 10 minut. Jízdenky platíte vždy v přesné hotovosti u řidiče a liší se dle počtu zón nebo použitých linek. Nejlevnější je trojice tras "City Link", kde platíte jen 1 NZ$, u ostatních spojů pak 3,50 NZ$ za 1 zónu, více pak při delších cestách. Detailní rozpis cen najdete na webu at.govt.nz.

Trajektem

Členité aucklandské pobřeží se spoustou zálivů a ostrůvků znamená, že součástí veřejné dopravy je mnoho trajektů, z nichž většina vyplouvá z centrálního přístaviště "Downtown Terminal". Ceny se liší u každé trasy a jejich detailní rozpis najdete opět na webu at.govt.nz.

Vlakem

Síť čtyř linek příměstské železnice využijete při cestě do větších vzdáleností od centra. Jízdenku si vždy zakoupíte v automatu nebo pokladně na stanici, jízdné je shodné jako u autobusových linek a i tady lze použít kartičku AT HOP. Centrální přestupní stanicí všech linek je Britomart v centru města.

Autem

Pro cestování v okolí Aucklandu je nejvýhodnější půjčení auta. Na některá bližší místa se dá podívat i městskou dopravou nebo s jednodenními zájezdy, auto nabízí flexibilitu. Pro půjčení auta potřebujete platný řidičský průkaz a mezinárodní řidičský průkaz. Pozor, na Novém Zélandu se jezdí vlevo!

Chystáš se do Aucklandu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.