Krakow

14 míst co vidět v Krakově

Wieliczka

Museum

Necelých 15 km od centra města najdete v předměstské obci Wieliczka (česky Vělička) slavný solný důl, který byl v průběhu 20. století přebudován na rozlehlé muzeum soli mapující těžbu této životně důležité suroviny od středověku po současnost.

Solný důl Wielizcka je natolik unikátní, že již v roce 1978 byl zapsán na seznam kulturních památek UNESCO.

Historie těžby soli a velikost

Wieliczka patří k nejstarším solným dolům na světě. Sůl se zde začala těžit zhruba v polovině 13. století a důl fungoval nepřetržitě po více než 700 let. Definitivně uzavřen byl až 30. června 1996.

Důl se rovněž řadí k nejrozsáhlejším v celé Evropě. V jeho útrobách byl vybudován doslova labyrint chodeb, jejichž celková délka přesahuje 300 km a chodby sahají až do maximální hloubky 327 metrů pod povrchem.

I když je turistům zpřístupněna opravdu velká plocha areálu, ve skutečnosti se jedná jen o 2% celkové rozlohy dolu.

Turistická trasa útrobami dolu

Muzeum je vytvořeno ze zhruba 3,5 km dlouhé chodby, která se v několika místech rozšiřuje do přírodních i uměle opracovaných podzemních sálů.

Trasa začíná na povrchu v turistickém centru. Nejprve je třeba sestoupit po 380 dřevěných a relativně pohodlných schodech do hloubky 64 metrů. Odtud už vede samotná prohlídková trasa s mnoha zajímavostmi. Většinou budete klesat dolů - maximální hloubka, které dosáhnete, činí 135 metrů. 

Nemusíte se bát, cesta zpět na povrch už vede moderním rychlým výtahem.

Po cestě se můžete těšit na vědecké i mytologické přiblížení historie těžby soli, hlavním tahákem jsou však originály i kopie těžebních strojů a také umělecké sochy vytesané ze soli.

Oblíbená je zastávka u podzemního solného jezera.

Trasa je přístupná pouze s průvodcem, který v pravidelných intervalech (v polštině cca každých 15 minut, v angličtině jednou za hodinu) bere skupinky od hlavního vstupu.

Kaple sv. Kingy

Vrcholem návštěvy útrob solného dolu je však bezpochyby částečně přírodní a částečně vytesaný podzemní sál v hloubce 101 metrů, v němž se nachází kaple svaté Kingy.

Sál s kaplí je více než 54 metrů dlouhý a 12 metrů vysoký. Na první pohled zaujmou zejména zdobené lustry visící ze skal a vyrobené z krystalků soli. Podlaha je vytesaná z jediného solného bloku a částečně ze soli je i oltář.

Kromě lustrů kapli zdobí i několik soch a reliéfů vytesaných do stěn. K nejznámějším patří vlys Poslední večere Páně, jehož předlohou je slavný obraz Leonarda da Vinciho.

Vstupné a otevírací doba

Důl je otevřen každý den od 8:30 do 17:30, kdy na trasu vyráží poslední průvodce. Anglicky mluvící průvodci jsou dostupní každou celou hodinu od 9:00 do 17:00.

Ceny vstupenek vždy obsahují i služby průvodce a jsou následující:

  • 109 PLN – dospělí
  • 99 PLN – studenti do 26 let s ISIC kartou a senioři nad 65 let
  • 89 PLN – děti od 4 do 16 let
  • 307 PLN – rodinná vstupenka (2 dospělí + 2 děti od 4 do 16 let)
  • vstupenky lze zakoupit na místě nebo online

Oficiální web dolu Wieliczka: www.wieliczka-saltmine.com

Na různých webech se můžete dočíst, že fotografování v dole je možné pouze za poplatek, nicméně tato informace není pravdivá a fotit si můžete jak je libo zdarma.

Praktické informace k návštěvě

Cestovatelé se návštěvy podzemí často trochu obývají, proto je na místě zodpovědět pár nejčastějších dotazů.

Snad nejvíce dotazů směřuje na to, jak dlouho trvá prohlídka dolu Wielizcka a jaká je teplota v podzemí. Na prohlídku si vyčleňte asi 2,5 hodiny a v létě si přibalte mikinu. Teploty v podzemí se celoročně pohybují mezi 14 a 16 °C.

Trasa není vhodná pro tělesně postižené, protože se musí překonat více než 300 schodů, nicméně není třeba být nijak zvlášť zdatný. Po schodech jdete jen dolů, zpět pojedete výtahem. Zbylá část trasy je po pohodlných zajištěných chodníčcích.

Zhruba uprostřed turistického okruhu je několik obchůdků s občerstvením i restaurace. Najdete zde také WC.

Doprava do Wieliczky

K solnému dolu se nejlépe dostanete příměstským vlakem linky S1 z hlavního nádraží Kraków Glówny či stanice Kraków Zablocie poblíž čtvrti Podgórze.

Dojeďte až úplně na konečnou Wieliczka Rynek-Kopalnia, která se nachází asi 75 metrů od hlavního vstupu do dolu.

  • vlak jede 1x za hodinu
  • cesta z hlavního nádraží trvá 25 minut
  • jízdenka stojí 5,50 PLN jedním směrem (zpáteční není se slevou), příp. lze využít kombinované jízdenky dopravního podniku na 70 minut za 7 PLN, která platí i na tramvaje a autobusy v Krakově
  • jízdní řád a další informace

Na vlaky neplatí jiné jízdenky na MHD než kombinovaná za 7 PLN. Z centra Krakova přímo k Wieliczce však jezdí jednou za 10 minut i autobus linky 304 (jízdní řád), na který platí všechny lístky MHD. Cesta je však delší a zabere asi 50 minut.

K dolům Wieliczka můžete dojet i autem, na místě jsou velká parkoviště zpoplatněná částkou 30 PLN na den.

Ubytování Wieliczka

Pokud je solný důl Wielizcka hlavním cílem vaší cesty, v těsné blízkosti najdete hned několik hotelů, navíc s velmi příznivými cenami. K nejlepším patří hotel Grand Sal **** s cenami kolem 1 500 Kč za noc pro 2

Chystáš se do Krakova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 04. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.