Krakow

14 míst co vidět v Krakově

Wawel

Budova

Hrad Wawel

Symbol Krakova a bývalé královské sídlo Wawel by během své návštěvy nikdo neměl vynechat. Velký hradní komplex Wawel je nejnavštěvovanější místo v celém Polsku a patří k hlavním symbolům celé země.

Pokud máte dostatek času, navštivte alespoň některou z wawelských pamětihodností. Areál je obrovský a všechny památky stihnete navštívit za den až dva. Na výběr máte z královské komnaty, senátorského sálu, sněmovní síně, soukromé královské komnaty, královské pokladnice a zbrojnice, Dračího doupěte, Wawelské katedrály a několika výstav.

Přesný název komplexu je "Královský hrad na Wawelu", obecně se však používá zjednodušený název "Wawel" podle vršku, na kterém hrad stojí. Celý areál je zapsán na seznamu UNESCO.

Historie Wawelu

První rezidence polských panovníků vznikla na vršku Wawel už v 11. století, zprvu jako jednoduchá kamenná stavba, která se pomalu a postupně rozšiřovala.

Impulzy k významné přestavbě dal ve 14. století král Vladislav I. Lokýtek, který nechal sídlo přestavět do gotického stylu a přestavět na pohodlný a reprezentativní zámek.

K největšímu rozšíření hradu však docházelo v první polovině 16. století, kdy se komplex kompletně přestavěl do impozantní podoby renesančního zámku tak, jak jej známe dnes. Během přelomu 16. a 17. století byly ještě části zámku přeměněny na barokní styl, avšak za Švédských válek byl Wawel vyrabován a od té doby pomalu chátral. Kompletně obnoven do své podoby z počátku 17. století byl obnoven až v průběhu takřka celého 20. století.

Co vidět: popis hradu Wawel

Areál zabírá celý vrch Wawel a najdete zde samotné hradní budovy a paláce, opevnění, věže a také hlavní krakovskou katedrálu sv. Stanislava sv. Václava. Hrad je rozdělen do několika samostatných místností, resp. muzeí, do kterých vždy musíte zaplatit vstupné zvlášť.

Královské korunovační klenoty

Královská klenotnice obsahuje nejvýznamnější historické poklady polských králů včetně replik polských korunovačních klenot. Wawelskou klenotnici doplňuje mnoho cenných sbírek polské historie a patří k nejvýznamnějším muzeím v celé zemi.

Královská zbrojnice

Zbrojnice se nachází v pěti sálech a vystavuje rozsáhlou sbírku zbraní všeho druhu napříč polskou historií, zejména ze 13. až 19. století.

Státní pokoje

Druhé patro hlavního křídla hradu je vyčleněno prostorným sálům a místnostem, které se využívaly ke slavnostním státním příležitostem a patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším místům na Wawelu.

K nejzajímavějším patří Trůnní sál s nádherným kazetovým stropem, který zdobí 30 vyřezávaných barevných hlav. Původně jich bylo 193, ovšem dochoval se jen zlomek.

Návštěvu tohoto turistického okruhu rozhodně doporučujeme, právě zde naplno poznáte okázalou krásu interiérů wawelského hradu.

Královské komnaty

První patro hradu zaujímá prostory soukromých komnat pro krále a královny, stejně jako pro vysoce postavené dvořany a také pokoje pro návštěvy. Největším lákadlem jsou místnosti bytu krále Zikmunda I. se zdobenými kazetovými stropy z 16. století.

Dračí doupě

Na západní straně pahorku Wawel přímo na nábřeží řeky Visly najdete malou jeskyni v bílých skalách Wawelu v polštině nazvanou "Smoczna jama" nebo také "Smok Wawelski". Podle slavné městské legendy se v této jeskyni usídlil drak, který se živil zásobami obyvatel města. Draka zabil až princ Krak, odtud ostatně pochází jméno celého města.

Vnitřek jeskyně je přístupný pouze sezonně od dubna do října v časech 10:30–18:00 každý den. Vstupné činí 9 PLN a aktuální informace najdete na oficiálním webu hradu.

Královské zahrady

Na východní straně hradu můžete navštívit malé hradní zahrady vybudované na dvou terasách: horní a spodní. Návštěva zabere jen pár minut, ale pokochat se odsud můžete krásným výhledem na část východní část Krakova.

Sandomierska věž

Jedna ze tří strážních věží, ta nejjižnější, je zároveň jako jediná kompletně přístupná veřejnosti včetně vyhlídky v posledním patře, která je přístupná po 137 schodech.

Muzeum "Ztracený Wawel"

Chcete-li se dozvědět o historii hradu opravdu kompletní informace, zamiřte do podzemního muzea vybudovaného na základech románské rotundy sv. Felixe z přelomu 10. a 11. století.

Další stálé i dočasné výstavy

Na kompletní seznam turistických okruhů hradu Wawel se podívejte na oficiální webové stránky: wawel.krakow.pl/en/exhibitions

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba i ceny vstupenek se liší podle jednotlivých částí, turistických okruhů a muzeí, detaily včetně cen popisujeme výše.

Zdarma je přístupné hlavní nádvoří mezi hradem Wawel a katedrálou sv. Stanislava a sv. Václava. Nádvoří uvnitř královského hradu je ovšem už přístupné pouze za poplatek 5 PLN.

Vstupenky se platí vždy zvlášť do jednotlivých částí Wawelu a neexistuje žádný zvýhodněný lístek pro celý areál.

Katedrála na Wawelu

Součástí kopce Wawel je i hlavní krakovská katedrála svatých Stanislava a Václava. Protože není přímou součástí královského hradu, detailní informace popisujeme na samostatné stránce "Katedrála na Wawelu".

Jak se na hrad Wawel dostat?

Kopec se tyčí jižně od Starého města přímo nad řekou Visla. Z hlavního náměstí sem dojdete asi za 15 minut pěšky. Kopec není nijak strmý a už vůbec ne dlouhý a zvládnou jej i starší cestovatelé nebo děti.

Hlavní vstupy jsou dva: ze severu od Starého města a ze západu od řeku.

Nejbližší zastávka MHD: "Wawel" cca 200 metrů od vstupu, projíždí tudy tramvajové linky 6, 8, 10, 13 a 18.

Ubytování u Wawelu

Přímo na hradě není vyčleněna žádná budova komerčnímu ubytování, hotely či apartmány však najdete v těsné blízkosti kopce v "podhradí".

  • Leonrado Boutique Hotel *** – jeden z nejlepších hotelů ve Starém městě se skvělým poměrem ceny a kvality, nachází se asi 250 metrů od hradu
  • Hotel Poleski *** – skvělý hotel na druhém břehu řeky s nejlepším výhledem na Wawel

Chystáš se do Krakova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 30. 09. 2022
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Michaela spannbauer
před 6 měs

Dobre den…

Chci se zeptat, nabízí hrad Vavel prohlídky pro skupiny v českém jazyce?

Děkuji, Misa