Faro

12 míst co vidět ve Faru

Cidade Velha

Cidade Velha

Oblast Cidade Velha („staré město“) a zejména její nejstarší část Vila-Adentro poznáte jednoduše – je obklopena hradbami Muralhas de Farodostanete se do ní 3 středověkými branami – Arco da Vila, Arco do RepousoArco da Porta Nova (můžete se setkat i s názvem Portas do Mar, tedy „brána do moře“). Na poměrně malém prostoru se zde nachází opravdu slušná porce památek, což vaše nohy zcela jistě ocení.

Památky a zajímavosti ve Starém městě

Přestože je vesměs jedno, jakou bránu si ke vstupu do starého města vyberete, doporučujeme začít zdobenou kráskou z 19. století Arco da Vila. Po projití úzkou uličkou dlážděnou kočičími hlavami dorazíte na náměstí Largo da Sé plné pomerančovníků, kde na vás bude čekat ona katedrála Sé de Faro (také Igreja de Santa Maria a Igreja de Sé), radnice Câmara Municipal de Faro z 19. století a biskupský palác Paço Episcopal de Faro z 18. století (není otevřen pro veřejnost, pouze příležitostně pro výstavy). Procházku naopak zakončete u brány Arco da Porta Nova s výhledem na lagunu Ria Formosa a naloďte se na trajekt na pláž (v sezoně od června do půlky září jezdí cca každé 2 hodiny).

V klášteře Convento de Nossa Senhora da Assunção postaveném v pozdně gotickém, renesančním a protorenesančním stylu můžete nabýt znalosti z výtvarného umění a archeologie – klášter totiž v současné době slouží jako městské muzeum Museu Municipal de Faro (více informací na facebooku muzea). V úterý, středy a čtvrtky po většinu roku v muzeu navíc působí Associação de Fado do Algarve (AFA – Algarve Fado Association) se svým projektem Fado no Museu, tedy pětatřicetiminutovým živým koncertem představující národní hudební styl fado. Žádnou velkou fiestu ale nečekejte, fado je velmi pomalé a melancholické. Soubor vystupuje 4x denně a součástí je i prohlídka vybraných místností muzea a ochutnávka místních vín. Více informací na: fadonomuseu.wixsite.com.

Po procházce centrem se můžete osvěžit v jedné z mnoha restaurací a kaváren přímo naproti pamětihodnostem. Vybírejte cokoli z nabídky darů moře a nezapomeňte na dezert například v podobě pastel de nata. Mějte na paměti, že mnoho restaurací otevírá až v poledne a mezi zhruba 15:00 a 19:00 hod. mají siestu, tedy zavřeno (konkrétní časy se u jednotlivých restaurací mírně liší). Kavárny naopak otevírají nejčastěji v 8:00 hod., výjimečně v 7:30 hod., a zavírají okolo půlnoci.

Jelikož se jedná o „staré město“, počítejte s tím, že veškeré památky budou vypadat tak nějak „dobitě“. Tedy až na to, že dobitě vypadá občas i zbytek měst, a to nejen Faro. Portugalci jsou na své památky jednak pyšní a druhak jsou, přiznejme si, trochu líní a všechno (opravdu všechno) u nich trvá dlouho, takže se ani do opravování zevnějšků domů a veřejných prostor příliš nehrnou.

Ubytování Cidade Velha

Jestliže rádi bydlíte v historických centrech měst, Cidade Velha ve Faru vás zklame absolutní absencí hotelů. Ubytovat se zde však můžete ve skvěle hodnoceném soukromém bytě až pro 6 lidí Casas Adentro s cenou kolem 4 500 Kč, což ve větší skupině lidí je takřka neodolatelná částka.

Cestujete-li sami nebo ve dvou, pak bychom doporučili malý penzionek Sunlight House hned za branami Starého města.

Doprava do Cidade Velha

Přímo u severní brány Arco da Villa i východní brány Arco do Repouso najdete zastávku autobusů MHD linek 4, 15, 18, 19. 

Staví zde i lokální příměstské autobusy linek 10 (Loulé, Albufeira), 57 (Albufeira, Portimão, Lagos), 59 (Loulé), 63 (Olhão), 64 (Pechão), 66 (Albufeira, Olhão, Tavira, Vila Real de Santo António) a 67 (Olhão, Tavira, Vila Real de Santo António).

Na jižním okraji u brány Arco do Porta Nova je také přístaviště trajektů na pláž Praia de Faro na ostrov Ilha Deserta. Informace o nich naleznete na webu: ilhadeserta.com

Chystáš se do Fara?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.