Porto most

21 míst co vidět v Portu

Livraria Lello

Knihovna

Livraria Lello

Jedno z nejstarších knihkupectví v Portugalsku (1881) a vlastně celé Evropě najdete v krásném historickém domě v centru města. Cestovateli je vyhledáváno nejen kvůli bohaté nabídce knih, ale především díky bohatě zdobenému interiéru a světoznámému schodišti z přízemí do druhého patra.

Schodiště inspirací pro Harryho Pottera

Nádherná neogotická budova s prvky secese vás učaruje svým neuvěřitelným interiérem. Jeho hlavní dominantou je dřevěné schodiště s vínovým lakem a krásně zdobené stropy s vyřezávaného dřeva. Světlo do knihkupectví proniká 8x3 metru velké okno z barevného skla.

Právě toto schodiště se díky své kouzelné atmosféře stalo předmětem mýtů o tom, jak inspirovalo autorku slavné ságy o Harry Potterovi J. K. Rowlingovou při psaní knih. V Portu totiž na počátku 90. let žila, nicméně sama několikrát zmínila, že knihkupectví Livraria Lello nikdy nenavštívila. I navzdory tomu do prostor knihkupectví proudí zejména fanoušci Harryho Pottera v takovém množství, že Livrario Lello se řadí do trojice nejnavštěvovanějších míst v Portu.

Architektem celé budovy knihkupectví byl Francisco Xavier Esteves.

Vstupné a otevírací doba

Místo rozhodně stojí za návštěvu, jen je ve skutečnosti menší než se může z fotografií zdát.

Nebuďte překvapení, že za samotný vstup do knihkupectví se vybírá poplatek. Do malých prostor totiž proudí takové davy, že bylo vedení knihkupectví nuceno je regulovat. Nově si navíc musíte registrovat přesný čas návštěvy na oficiálním webu: www.livrarialello.pt/en/store/ticket-voucher.

Vstupné stojí 8 EUR, avšak v případě, že si zakoupíte nějakou knihu, bude vám celých 5 € z finální částky odečteno.

Otevřeno je denně od 10 do 19:00.

Jak se k Livraria Lello dostat?

Knihkupectví najdete v ulici Rua das Carmelitas v historickém centru Porta.

Nejbližší stanice metra jsou São Bento a Aliados, obojí zhruba 300 metrů od knihkupectví.

Chystáš se do Porta?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 21. 09. 2023

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.