Porto most
Porto

21 míst co vidět v Portu

Nádraží São Bento

Nádraží

Sao Bento

Městská stanice São Bento otevřená v roce 1916 dodnes slouží pravidelné železniční dopravě, především té příměstské. Kromě toho, že je nádraží oblíbené pro svoji polohu přímo uprostřed města, je zároveň i jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí ve městě.

Zvenčí má nádraží architektonickou podobu Beaux-arts stylu. Architekt José Marques da Silva se inspiroval podobnými stavbami ve Francii. Budova byla dostavěna v roce 1916. Nejzajímavější je však budova zevnitř...

Tisíce modrobílých Azulejos

Centrální odjezdová hala nádraží São Bento připomíná spíš slavnostní dvoranu galerie či koncertní síně.

Stěny interiéru jsou vyzdobeny více než 20 000 tradičními ozdobnými kachlíky Azulejos, které zabírají plochu přes 550 m2. Azulejo jsou drobné glazované keramické kachlíky zdobené barvou, obvykle modrou a bílou. Svůj původ mají pravděpodobně v Persii, odkud se masivně rozšířily na Pyrenejský poloostrov a právě v Portugalsku povznesly na jinou úroveň.

V hale nádraží  São Bento azulejos představují obrovskou mozaiku znázorňující výjevy z portugalské historie i dějin železnice v samotném Portu.

Vstup do nádražní haly není nijak zpoplatněn.

Ubytování nádraží

Díky své centrální poloze i snadné orientace je oblast kolem nádraží mimořádně oblíbená pro ubytování.

Necelých 150 metrů od vstupu najdete jednoduchý moderní hostel Nice Way Porto nabízející i pokoje s vlastní koupelnou. Přímo v nádražní budově se pak ubytujete ve stylovém hostelu The Passenger.

Doprava k nádraží

São Bento leží přímo v centru, vystupte na stejnojmenné stanici tramvaje žluté linky D, případně využijte autobusových linek 500 a 901.

Chystáš se do Porta?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 21. 09. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.