Zpět na seznam míst co vidět ve Vídni
Stephansdom

Katedrála svatého Štěpána

Chrám sv. Štěpána či také Dóm sv. Štěpána (německy Stephansdom) je nejvýznamnějším katolickým kostelem ve městě, nejvýznamnější vídeňskou gotickou stavbou a jeden z hlavních symbolů Vídně. Nachází se přímo v centru Vídně na Stepanhsplatz a jako nejvyšší z budov v rámci centra je už z dálky viditelná.

Ubytování v centru Vídně

Historie katedrály

Již ve 12. století zde stál románský kostel, o kterém však není příliš mnoho informací. Dne 12.7.1359 dal vévoda Rudolf IV. Habsburský položit základy nového chrámu, který vznikal na základech původního románského kostela. Dalším milníkem byl rok 1433, kdy byla dokončena hlavní jižní věž v podobě, v jaké ji známe dnes.

Stavba severní věže postupovala pomalu a v první polovině 16. století byla přerušena a věž zhruba v polovině své výšky zakončena nevýraznou renesanční kupolí.

Interiér katedrály je z velké části barokní, během 17. století totiž docházelo k velkým obměnám vnitřku chrámu.

Výška a vzhled katedrály

Hlavní jižní věž dosahuje výšky 136 metrů, zatímco nedokončená severní věž pouhých 68 metrů.

Kromě gotické věže je výrazným prvkem strmá střecha s krásným proužkovaným motivem zeleno-žluto-bílé barvy. Celá střecha je pokryta 230 000 taškami v 10 odstínech barvy, které byly vyrobeny v dílnách obce Poštorná na jižní Moravě.

Interiér katedrály je klasický trojlodní, na první pohled trochu temný a strohý, ovšem s nádherným barokním oltářem a historicky cennou gotickou kazatelnou z 15. století.

V podzemí katedrály můžete navštívit katakomby s hrobem sv. Štěpána.

Vstupné a otevírací doba

Hlavní část katedrály je otevřena denně od 6:00 do 22:00, avšak zejména pro věřící nebo cestovatele, kterým stačí pohled do hlavních lodí kostela. Pro turisty, kteří si chtějí zaplatit průvodce je otevřeno v časech 9:00–11:30 a 13:00–16:30, v neděli pak pouze od 13:00 do 16:30. Jižní a severní věž je otevřena v časech 9:00–17:30.

Vstup je zdarma do hlavních lodí kostela bez průvodce. Za audioprůvodce pak zaplatíte 6 EUR. Speciální vstupné se platí do dalších částí katedrály:

  • Katakomby: 6 EUR, děti pod 14 let za 2,50 EUR
  • Jižní věž: 6 EUR, děti pod 14 let za 2,50 EUR
  • Severní věž (dostupná i výtahem, avšak vyhlídky je v nižší výšce než na Jižní věži): 6 EUR, děti pod 14 let za 2,50 EUR

Oficiální informace najdete na turistickém webu katedrály: www.stephanskirche.at

Poloha a doprava

Katedrála stojí v samotném centru Vídně a dostanete se k ní pěšky odevšad v rámci centra do 20 minut.

  • Nejbližší stanice metra – 20 metrů: Stephansplatz (linky U1 a U3)
  • Nejbližší zastávka autobusu – 30 metrů: Stephansplatz (linky 1A, 2A, 3A)
  • Naviguj: 48.2084, 16.3733

Další místa ve Vídni

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu