Rakouský parlament
Vídeň

29 míst co vidět ve Vídni

Vídeňská státní opera

Opera

Vídeňská opera

Operní scéna ve Vídní se řadí k nejznámějším a nejvěhlasnějším na celém světě. Tradice vychází již ze 17. století, kdy byla založena Dvorní opera. Ve vídeňské státní opeře působí ta nejvěhlasnější jména světové scény a kromě opery se zde konají i baletní představení. Mezinárodně bezkonkurenční je rozsah operního repertoáru, jež je na celosvětové scéně nejrozsáhlejší.

Ubytování v centru Vídně

Repertoár vídeňské opery

Státní opera odehraje zhruba 220 představení ročně, z nichž většina připadá právě na opery, menšina na balet. Současný repertoár je složen z mixu klasických operních děl s novějšími operami vzniklými v druhé polovině 20. století. Průběžně se taky drobně mění nastudování deseti stěžejních představení vídeňské opery, které ozvláštňují nejlepší světové hvězdy. Mezi tyto opery patří:

 • Carmen (Georges Bizet)
 • Evžen Oněgin (Petr Iljič Čajkovskij)
 • Faust (Charles Gounod)
 • Zrazené moře (Hans Werner Henze)
 • Korunovace Poppaey (Claudio Monteverdi)
 • Únos ze serailu (W. A. Mozart)
 • Madam Butterfly (Giacomo Puccini)
 • La Traviata (Giuseppe Verdi)
 • Macbeth (Giuseppe Verdi)
 • Parsifal (Richard Wagner)

Vstupenky na představení

Vzhledem ke značnému přetlaku poptávky nad nabídkou je rozhodně nejlepší koupit vstupenky online na oficiálním webu www.wiener-staatsoper.at.

Nejlevnější místa na bočním balkonu s ne úplným výhledem na jeviště vždy startují na částce 15 EUR. Lístky na výše položených galeriích zakoupíte v rozmezí 57 EUR80 EUR

Vstupenky do hlavní části hlediště a na lukrativní místa na balkonech stojí kolem 190 EUR a ta nejlepší místa v předních řadách pak vycházejí asi na 220 EUR.

Zajímavostí jsou místa k stání, která bývají dostupná pouze na místě, a to zhruba 2 hodiny před začátkem představení. Jejich cena se pohybuje mezi 5 EUR a 10 EUR.

Ples ve Vídeňské opeře

Mimořádnou událostí rakouského kulturního života je tradiční ples v opeře, který se koná vždy ve čtvrtek v posledním masopustním týdnu. Ples se koná každoročně již od roku 1877 a je prestižní záležitostí pro celoevropskou smetánku. 

Plesu se však může zúčastnit každý. Tedy každý, kdo je ochoten zaplatit několikatisícovou částku a kdo bude dostatečně rychlý při otevření online rezervace - vstupenky bývají často vyprodány do pár minut.

Základní vstup stojí 315 EUR a je bez místa k sezení. Nejlevnější místa k sezení u stolku na 6. podlaží vyjdou na 210 EUR, v hlavní části pak na 1 260 EUR.

Budova opery

Skvostná je i samotná budova Vídeňské státní opery. Otevřena byla roku 1869 jako jedna z prvních výstavních budov na nově budované okružní ulici kolem centra Ringstrasse. Budova je postavena ve zdobeném stylu francouzské renesance a můžete ji navštívit i mimo operní představení jako tour s průvodcem (v němčině nebo angličtině). Za tento vstup zaplatíte 10 EUR.

Poloha a doprava

Opera leží v centru Vídně na Ringstrasse a dostanete se sem pěšky od většiny významných památek do 20 minut. Je výborně dostupná i veřejnou dopravou:

 • Metro – stanice Karlsplatz cca 150 metrů (linky U2, U4)
 • Tramvaj – zastávka Oper, Karlsplatz cca 20 metrů (linky D, 1, 2, 71)
 • Autobus – zastávka Oper, Karlsplatz cca 20 metrů (linka 59A)

Chystáš se do Vídně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.