Rakouský parlament

29 míst co vidět ve Vídni

Hofburg

Palác

Hofburg

Hofburg (v češtině Dvorní hrad) je komplex paláců v centru Vídně zahrnující 16 křídel a 17 dvorů, který od 13. století až dodnes slouží jako sídlo rakouských panovníků, ale také několika muzeí, národní knihovny nebo Císařské klenotnice. Komplex Hofburg je jedním z nejnavštěvovanějších míst Vídně a ideální výchozí bod pro turisty.

Ubytování v centru Vídně

Historie a účel

První stavby Hofburgu vznikaly po roce 1275 jako menší gotická pevnost založená Přemyslem Otakarem II, nedlouho po té se stala sídlem Habsburků. V 16. století se gotická pevnost na popud Ferdinanda I. začala přestavovat do renesančního stylu a vznikly další části Alte Burg a Stallburg, později ještě Amalienburg.

Další grandiózní přestavby a přístavby probíhaly až do 20. století, z toho důvodu je také celý komplex Hofburgu tak trochu slepenec různých architektonických stylů od gotiky přes renesanci, rokoko, baroko, klasicismus až po secesi. 

Až do roku 1918 sloužil Hofburg nepřetržitě jako zimní sídlo Habsburků (letní sídlo byl zámek Schönbrunn), od roku 1945 až do dnešní doby zde sídlí rakouský prezident.

Objekty Hofburgu

Hofburg je obrovský areál, v němž se nachází mnoho symbolů celé Vídně. Vlastní císařská rezidence, ve které můžete navštívit i Císařskou expozici stříbra, Císařské komnaty a Muzeum císařovny Sisi, se nachází v částech Nový zámek, Švýcarský trakt, Leopoldinský a Zimní jízdárna. To je hlavní část palácového komplexu, kterou si většina návštěvníků vybaví pod pojmem "Hofburg".

Dále zde můžete navštívit tyto významné objekty:

Vstupné a otevírací doba

Tato část se týká návštěvy vlastní císařské rezidence, Sisi muzea a Císařské expozice stříbra, které jsou všechny součástí hlavního komplexu Hofburgu. Do zbylých částí je třeba kupovat zvláštní vstupenky nebo jsou přístupné zdarma, viz odkazy výše.

Otevřeno je v časech 10:00–17:00 (aktuální otevírací doba).

Vstupné se dělí na dvě různé vstupenky. První je základní vstup do císařských rezidencí, Muzea Sisi a Císařské expozice stříbra. Tato vstupenka platí 1 kalendářní den na neomezený počet vstupů do každé ze 3 atrakcí:

  • 15 EUR - dospělí
  • 14 EUR - studenti (19-25 let) a držitelé Vienna City Card
  • 9 EUR - děti od 6 do 18 let

Druhá vstupenka je rozšířená o návštěvu Schönbrunnu, Muzea nábytku a Zámku Hof v Dolním Rakousku u slovenských hranic:

  • 36 EUR - dospělí
  • 33 EUR - studenti (19-25 let) a držitelé Vienna City Card
  • 23 EUR - děti od 6 do 18 let

Podívejte se na aktuální informace oficiálního webu www.sisimuseum-hofburg.at.

Poloha a doprava

Hofburg se rozkládá v samotném centru Vídně a dostanete se sem pěšky od většiny významných památek do 20 minut. Je výborně dostupný i veřejnou dopravou:

  • Metro – stanice Herrengasse cca 150 metrů (linka U3), Stephansplatz cca 250 metrů (linky U1 a U3) nebo Museumsquartier cca 250 metrů (linka U2)
  • Tramvaj – zastávka Burgring cca 150 metrů (linky D, 1, 2, 71)
  • Autobus – zastávka Michaelerplatz cca 20 metrů (linky 1A, 2A) nebo Burgring cca 150 metrů (linka 57A)

Chystáš se do Vídně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.